
Borderline személyiségzavar
Miért ír így? Nem szokott így beszélni velem. Valami baj van. Biztos, hogy baj van. Haragszik rám? Megint elrontottam valamit. Mindig elrontok mindent. Túl sok vagyok, ugye? Túl sok vagyok. Fojtogató, idegesítő. Biztos elege van belőlem. Nem kellett volna annyit kérdeznem. Megutált. Vagy mégsem? Lehet, hogy csak beképzelem… De nem, érzem, hogy más. Már nem szeret. (szerzői megjegyzés)
Hasonló gondolatok kavarognak szüntelenül egy borderline személyiségzavarral élő ember fejében. A szorongás és a bizonytalanság érzése pillanatok alatt eluralkodhat rajtuk, átformálva az érzelmeiket. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a jelenség más mentális betegségeknél is előfordulhat, így érdemes tisztázni, mit is jelent pontosan a borderline személyiségzavar.
DEFINÍCIÓ
A borderline egy olyan személyiségzavar, melyben az érintett személy emberi kapcsolatai, hangulata és énképe nagyon impulzív és labilis. Ez a pszichés zavar az érzelmek, a gondolatok és cselekedetek szintjén is jelentkezik, mely a beteg személy negatív, részben ellentmondásos viselkedéséhez vezet önmagával és embertársaival szemben. (https://bhc.hu/betegsegek/borderline )
TÜNETEI
A borderline személyiségzavar tüneteit és magát a jelenséget is nehéz pontosan meghatározni. Bár egy rendkívül összetett személyiségzavarról van szó, a magyar szakirodalomban még mindig kevés írás foglalkozik vele. Egy kutatás szerint a borderline személyiségzavar érintettjeit állandó belső bizonytalanság jellemzi – legyen szó az identitásukról, társas kapcsolataikról vagy az érzelmeik és indulataik szabályozásáról.
De mit jelent ez a mindennapokban? A BPD-vel élők gyakran rettegnek attól, hogy elhagyják őket, mégis könnyen és intenzíven szerelembe esnek. Azonban ez a fellángolás hamar kialszik, mivel könnyen csalódnak másokban. Ez a bizonytalanság visszavezethető az instabil önképükre: egyik nap elfogadják és szeretik magukat, a következőben viszont megvetik azt, akik. Ez az önutálat és belső káosz sokszor önkárosító vagy önpusztító viselkedésbe fordul át. Gyakori náluk a szélsőséges hangulatingadozás és a mély, állandó ürességérzet. Emellett a paranoia és a hirtelen dühkitörések sem ritkák.
(Ha a paranoiáról részletesebben is olvasnál, egy korábbi cikkemben erről is írtam, amelyet az alábbi linken érhetsz el: https://majomsziget.ro/2025/02/17/paranoia/ )
KEZELÉSE
A borderline személyiségzavar megértése és kezelése nemcsak az érintettek, hanem a környezetük számára is komoly kihívást jelent. Külső szemlélőként olykor ugyanolyan nehéz lehet megtalálni a megfelelő hozzáállást, mint amennyire a betegségben szenvedőknek megküzdeni a saját érzéseikkel. A támogató jelenlét elengedhetetlen, legyen szó családtagokról, barátokról vagy munkatársakról.
Az érzelmi instabilitás és a kapcsolati bizonytalanság miatt a borderline személyiségzavarral élők fokozottan érzékenyek a visszautasításra és az elhagyatottság érzetére. Ezek az érzések gyakran szélsőséges reakciókat válthatnak ki, amelyek megterhelőek lehetnek a környezet számára. Ebben a helyzetben a legfontosabb, hogy kiszámíthatóak maradjunk, és biztonságot nyújtsunk számukra.
A kommunikáció során az egyértelműség és az ítélkezésmentes hozzáállás kulcsfontosságú. A félreértések és feszültségek elkerülésére célszerű világosan megfogalmazni gondolatainkat, ugyanakkor empátiával közelíteni a másik fél érzéseihez. Egy támogató közeg jelentős mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy az érintettek stabilabbnak és elfogadottabbnak érezzék magukat, ezáltal könnyebben kezeljék a bennük zajló érzelmi hullámzásokat.
Utóirat: Legyünk tekintettel, figyelemmel embertársainkra!
Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év