
Passzív vs. aktív tanulás
Egy régebbi bejegyzésben beavattalak titeket a „mélységes titokba”, hogy hogyan készülhettek fel testileg-lelkileg egy-egy vizsgára, és megígértem, hogy jövök egy aktív-passzív tanulási módszer bemutatóval is. Hát itt is volnék. 🙂
Nézzük csak meg, melyik tanulási módszer bizonyul hatékonyabbnak, a passzív vagy az aktív?

Vannak olyan esetek, amikor csak hallunk egy-egy információt, mondjuk egy előadás vagy tanóra keretein belül… na most, ha hiszitek, ha nem, ezen információknak általában csak a 20%-át lehet megjegyezni. Ha pedig kizárólag látunk valamit, ez növekedhet 30%-ra, majd a kettő ötvözete által akár az 50%-ot is megőrizhetjük az emlékezetükben. Dióhéjban ez lenne a passzív tanulási módszer. Azonban nem igazán hangzik hatékonynak, ugye?
A passzív tanulás jellemzője, hogy online oktatóvideókat nézel az interneten, vagy a tanteremben ülsz, figyeled a tanár magyarázatát, esetleg lemásolod azt, amit ő a táblára ír. Ez sokszor unalmasnak tűnhet, könnyen el is fáradhatsz benne, ráadásul nem is biztos, hogy sikerül teljesen megértened az óra anyagát. A jegyzetelés nem garantálja, hogy töviről hegyire elsajátítod az anyagot. Ez a fajta tanulás hiányos lehet, nem tartalmaz gyakorlást és tanári visszajelzést sem, így kevésbé hatékony, függetlenül attól, hogy az online térben vagy személyesen történik. Simán előfordulhat, hogy dolgozat vagy akár érettségi során valami visszaköszön neked a távolból, a füzetedből, a tanteremből, de mindez halványan. Csak sejtéseid lehetnek, vagy hallottál már a dologról, de nem vagy képes önállóan megoldani egy feladatot. Ez nagy probléma lehet például a gyakorlati tantárgyaknál.
Ezzel ellentétben, az aktív tanulásnak te is AKTÍV kulcsszereplője vagy. Az aktív tanulási módszer alkalmazásával az információknak akár a 90%-a is megmaradhat az emlékeidben, talán hosszútávon is. Sokkal jobban hangzik, mint az előző!
Ebben az esetben a tanuló maga oldja meg a feladatot, esetleg egy kis tanári segítséggel, majd a feladatmegoldás után részletes visszajelzést és magyarázatot kap. Ezáltal nem csak azt lehet megítélni, hogy jó vagy rossz volt-e a megoldás, hanem megismerhető lesz a helyes levezetés is. Ez pedig sokat segít a fejlődésben. Az aktív tanulás során te vagy a főszereplő, az agyad pedig sokkal aktívabban dolgozik, így több információ raktározódik el. Természetesen ez több munkát igényel mind az oktatótól, mind a tanulótól, de sokkal könnyebben meg lehet jegyezni a tananyagot. Ehhez a módszerhez sorolható még a csapatmunka, a játékos tanulás (memóriajáték, interaktív kvízek stb.), esetleg az is, ha másnak is elmagyarázod, amit tanultál.
A Majomszigeten lehetőségetek van arra is, hogy aktívan tanuljatok!
A Fórumot simán használhatjátok egy-egy házi feladat megbeszélésére, információcserére. Gyertek sokan! 🙂
Andó Réka