
Reseller-jelenség – Avagy a koncertjegyvásárlás legalja…
Fiatalként nem igazán voltam még olyan nagyszabású koncerten, ahol magamnak kellett volna online jegyet vásárolnom, de néhányszor, csupán kíváncsiságból ránéztem egy-egy koncertjegy árára. Ilyenkor találkoztam a „reseller” jelenséggel, ami gyakran – bár egyenesen mocskos húzás az emberek részéről – nagyon bevett és elterjedt szokás.
De mi is az a „reseller” jelenség?
Akik beszélnek angolul, azok már valószínűleg értik, miről van szó. Magyarul nevezhetjük másodlagos jegyértékesítésnek, esetleg jegyüzérségnek, és röviden abból áll, hogy néhány (meggazdagodni vágyó) ember felvásárol legalább 5–6 jegyet online egy nagyszabású koncertre, legyen az bármilyen műfajú vagy nemzetiségű előadó fellépése. Ezeket a jegyeket aztán dupla, tripla vagy akár négyszeres áron adja el, az alapján, hogy mennyit hajlandóak fizetni a rajongók azért, hogy lássanak egy kedvelt előadót.
Természetesen vannak becsületes eladók is, akik csak minimálisan emelik az árat, vagy olyanok, akik valamilyen ok miatt nem tudnak elmenni a koncertre. Ők általában nem kérnek extrém összeget.
Van az a kategória azonban, amely négyszeres árat is elkér a jegyekért, és valószínűleg csak a plusz pénz motiválja őket, a koncert maga egyáltalán nem szívügyük. Pontosan ez történt a Pamkutya-koncert jegyeivel is (az eseményről korábban már beszámoltam). Egy óra alatt elkelt az összes jegy az MVM Dome-ba, és bejelentették, hogy 2026. március 14-én is lesz koncert – tehát dupla fellépésre kerül sor.
A jegyeladásoknál a „nagy üzletemberek” felvásárolták a jegyeket, és horribilis áron adták tovább. Láttam például 500.000 és 400.000 forintos árakat, de ez csak a felszínt kapargatja. Egy másik jegyért valaki 3,2 millió forintot kért el, ami eredetileg egy 20.000 forintos állójegy lett volna (kb. plusz-mínusz 250 lej).
És ha a horribilis ár nem lenne elég, fennáll a csalás veszélye is. Például előfordulhat, hogy valaki ugyanazt a jegyet kétszer vagy többször próbálja eladni. Ha a jegyet már előbb használják, a későbbi vevőt nem engedik be, mert „érvénytelennek” számít – így a pénz kidobásával jár, és könnyen átverhetik a vásárlót.
Összességében felháborító és szégyenteljes, hogy milyen szintekre képesek lesüllyedni egyesek csak azért, hogy extra pénzhez jussanak. Óva intek mindenkit: ha reseller-től vásároltok koncertjegyet, alaposan fontoljátok meg, és érdeklődjetek utána. Nem minden reseller csaló, de bárkivel megtörténhet, hogy átverik!
Kiemelt fotó: Lucas Gouveia/How-To Geek | Creativa Images/Shutterstock
Szűcs Evelyn,
Ady Endre Elméleti Líceum,
11. B osztály
