pati1

Könyvek vagy filmek?

A történetmesélés évszázadok óta az emberiség része. Régen szájhagyomány útján adták tovább, ma pedig filmekből, könyvekből, sorozatokból ismerjük meg őket. Ahány ember, annyiféle ízlés, így gyakran felmerülhet az a bizonyos vitakérdés, miszerint a könyvek vagy a filmek adnak mélyebb és maradandóbb élményt az embernek? Én is sokszor találkoztam már ezzel a kérdéssel, és egy olvasást preferáló emberként egyértelmű, hogy pontosan mi mellett álltam ki, azonban nem árt ennek egy kicsit a mélyére nézni.

A könyvek egy olyan különleges kapcsolatot teremtenek az olvasóval, amire véleményem szerint a filmek nem képesek. Egy regény olvasása során nem csak a szereplők gondolatait és aggályait ismerhetjük meg, hanem el is merülhetünk bennük, sőt sokszor a magunkénak érezzük azt, amit olvasunk, hiszen annyira tudunk azonosulni vele. A saját képzeletünk szerint látjuk a helyszíneket, a karaktereket, olyan részletekbe menően tudjuk követni az eseményeket, amiből rengeteg háttérinfó is származhat. Egy jó könyv időt, energiát és odafigyelést igényel, cserébe pedig mély gondolatokat és érzéseket ad. Olvasás közben csak mi vagyunk és az adott történet, ez az élmény pedig sokszor sokkal személyesebb, mint egy filmnézés a mozikban, vagy akár otthon a kanapén ülve.

Más szempontból, vannak olyan filmek, amelyek igenis képesek mély nyomot hagyni a nézőben – ugyanakkor kicsit más módon, mint egy könyv. A látvány, a színészi játék, a zene, a háttér egyszerre hat ránk, gyakran erőteljes, gyors és érzelmes. Egy jó film képes pár óra alatt elérni azt, hogy ne csak gondolkodjunk, hanem érezzünk is. Egy jó film a képernyőhöz szegez minket és nem is enged, még azután sem, hogy a film véget ért. Olyan képeket mutat, amiket egy könyv csak leírni képes. A film láttat, a könyv azonban kreativitásra sarkall.

Sokan úgy vélik, hogy a könyvek sokkal részletesebben írnak le egy történetet, a filmekben azonban ezek a történések sokkal nagyobb hatást keltenek. Én azonban személy szerint úgy gondolom, hogy nem feltétlen az eszköz a lényeg, hanem az, hogy milyen módon képes egy film vagy egy könyv átadni egy történetet. Mert vannak, akik inkább nézni szeretnek egy történetet kiteljesedni, azonban sokan vagyunk, akik inkább a papírra vetett formát kedvelik jobban. És valahogy mindkettő rendben van.

Egy könyv lassabb, elmélyültebb, több lehetőséget ad a gondolkodásra, hiszen több időt vesz igénybe a kiolvasása, mint egy film megnézése. Ha olvasunk egy könyvet, majd kicsit félretesszük egyéb elintéznivalók miatt, akkor akaratlanul is eszünkbe ötlik, hogy vajon mi lesz a következő történés, hogyan fog alakulni a szereplők élete? Egy filmet azonban megnézünk egyszer, két órával később pedig alig emlékszünk rá, hiszen gyorsan és erőteljesen kapta el a figyelmünket, azonban hamar el is engedte azt.

A film és a könyv is lehet egyaránt maradandó és elgondolkodtató – attól függ, hogy hogyan talál meg minket a történet.

Kiemelt fotó: Melanie Moreno

Beiland Patrícia,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar nyelv és irodalom szak,
I. év