testvér

Amikor mindig a testvéredhez hasonlítanak…

„Bezzeg a bátyádnak sosem kellett szólni, hogy ezt csinálja, ő már csinálta magától.”
„Nézd meg, a húgoddal sosem kellett tanulni.”
„Miért nem tudsz olyan lenni, mint ő?”

Ha ezek a mondatok ismerősen csengnek, akkor tudod, miről beszélek. A testvérek összehasonlítása az egyik legfrusztrálóbb dolog, amit tiniként átélhetünk. Hiszen ilyenkor nem csak egy másik emberhez hasonlítanak – hanem azt éreztetik velünk, hogy mi magunk nem vagyunk elég jók.

Persze, testvérek közt mindig van egy kis versengés. Ki tud többet, ki tanul jobban, ki kap több figyelmet, mindez természetes. De amikor állandósul az összehasonlítás, az már nem játék. Az bánt. Mert nem inspirál, hanem folyamatosan nyomaszt. Elhiteti veled, hogy mindig csak a második helyre futhatsz be – vagy talán még oda sem.

Én a kisebb testvér vagyok. Mindig azt éreztem, hogy nekem „be kell hoznom” valamit. Hogy neki már minden sikerült, ő volt a „mintagyerek”, én meg… csak próbáltam nem kilógni túl sokat. A suliban is sokszor hallottam: „Ja, te az XY testvére vagy? Na, akkor biztos te is jó vagy matekból.” Nem, nem vagyok. És nem is akarok olyan lenni, mint ő. Nem azért, mert nem szeretem, hanem azért, mert én más vagyok.

A legrosszabb az, amikor emiatt a testvéreddel is fura lesz a kapcsolat. Mert lehet, hogy semmi rosszat nem tett, de te mégis haragszol rá – vagy inkább arra, hogy rajta keresztül ítélnek téged. És ilyenkor olyan érzés szivárog, mintha versenyben lennétek, pedig nem is ti akartátok ezt.

A szülők persze nem mindig rossz szándékból hasonlítanak össze minket. Néha csak azt akarják, hogy „motiválódjunk”. Csakhogy ez nem motivál. Hanem lassan lerombolja az önbizalmunkat. Megkérdőjelezzük magunkat: „Miért nem vagyok olyan, mint ő? Talán tényleg nem vagyok elég?” Pedig nem kell mindenkinek ugyanúgy teljesítenie ahhoz, hogy értékes legyen.

Fontos lenne, hogy a családok észrevegyék: minden gyerek más. Van, aki csendesebb, van, aki hangosabb. Van, aki jobban tanul, más meg kreatívabb. És az egyik nem „jobb”, mint a másik – csak más. A szeretetnek nem egy verseny eredményén kellene múlnia.

Nekünk pedig meg kell tanulnunk: nem másokhoz kell mérni magunkat. Hanem ahhoz, akik tegnap voltunk. És ha léptünk egyet előre – még ha kicsit is –, az már haladás. Akkor is, ha a testvérünk előrébb jár. Ez nem maraton. Ez az élet. És itt mindenki a saját pályáján halad.

Szóval ha ma megint azt hallod, hogy „bezzeg a tesód…”, csak gondolj erre: nem kell valaki másnak lenni ahhoz, hogy szerethető legyél. Elég, ha önmagad vagy – és azt idővel mások is látni fogják.

Kiemelt fotó: The New York Times

Sütő Tamara,
Ady Endre Elméleti Líceum,
9. B osztály