gyümölcsök

A gyümölcsök jótékony hatásai II.

Az előző cikkeim egyikében bemutattam a kivi, az alma és a banán jótékony hatásait az emberi szervezetre. Elsősorban azért választottam ezeket a gyümölcsöket, mert jól ismertek, könnyen beszerezhetők, viszonylag olcsók, és négy évszakosak – vagyis az év bármely időszakában elérhetők a boltok polcain. Fontosnak tartom, hogy szó essen róluk, hiszen segítségükkel kiegyensúlyozottabb, rendszerezettebb étrendet lehet kialakítani, mégpedig úgy, hogy közben egészséges ételek kerülnek a tányérunkra. A gyümölcsökről általánosságban is elmondható, hogy bár tartalmaznak cukrot, ez nem azonos a csokoládéban található cukorral – furcsa lehet, de a cukor és cukor között is van különbség.

A mai cikkemben sem szeretném kihagyni annak a lehetőségét, hogy egyszerűen és nagyszerűen felhasználható, pozitív hatású gyümölcsöket mutassak be – hoztam is néhányat, amelyek fogyasztása sokféleképpen támogathatja a szervezet működését.

Minden gyümölcsimádó – vagy legalábbis gyümölcskedvelő – olvasómnak szeretettel ajánlom a cikket!

A narancs

A narancs, a fentebb említett gyümölcsökhöz hasonlóan, szinte mindenhol megtalálható – még itt, Romániában is. Ez nagy változás az elmúlt évszázadhoz képest, amikor még luxusterméknek számított. De vajon miért volt ez így? Elsősorban azért, mert a kommunizmus hatása erre a gyümölcsre is kihatott. Másodsorban pedig azért, mert számos jótékony hatása miatt igény is volt rá.

A narancs a citrusfélék családjába tartozik. Története szerint először Dél-Kínában ismerték, majd elterjedt Indiában és Indonéziában is. Egyes kutatók szerint Európába Nagy Sándor hadjáratai révén került, míg mások a 15. századra datálják megjelenését. Később Kolumbusz Kristóf közvetítésével eljutott a Karib-térségbe, a spanyol felfedezők pedig továbbvitték Floridába és Kaliforniába. Európában kezdetben főként illóolajokat és illatos vizeket készítettek belőle, majd mártások alapanyagává is vált. Egy narancsfa évente akár 500 gyümölcsöt is teremhet.

Forrás: Unsplash

A narancs egyik legnagyobb előnye, hogy 130 grammonként mindössze 65 kalóriát tartalmaz, ráadásul szinte egyáltalán nem tartalmaz zsírt. Ezzel szemben jelentős mennyiségű A-, B- és C-vitamint találunk benne, utóbbi kiváló antioxidáns. Segít az asztma és a rákos megbetegedések kockázatának csökkentésében, lassítja a bőr öregedését, valamint erősíti az immunrendszert. A téli időszakban különösen hasznos, hiszen segíthet elkerülni a megfázást, a náthát és az influenzát.

Támogatja a vas felszívódását, elősegíti a vörösvérsejtek szaporodását, így hozzájárul a vérszegénység kezeléséhez is. Emellett serkenti a kollagéntermelést, erősíti a fogakat, a csontokat, a porcokat és az ízületeket. Kalciumtartalma jótékony hatással van a szívizom működésére, míg káliumtartalma a megfelelő vérkeringést támogatja.

A narancsban található antocianinok csökkentik a gyulladások kialakulásának esélyét, és hozzájárulnak a vastag- és végbélrák megelőzéséhez. A héjában és a narancsolajban megtalálható terpének és limonén a mellrák elleni küzdelemben lehetnek különösen hatásosak.

Rosttartalma segíti a zsírok, cukrok és fehérjék hatékonyabb lebontását, serkenti az emésztést, és javítja a bélrendszer működését. Támogatja az anyagcserét, a bélmozgást, és még a fogyást is elősegítheti. Jótékony hatásai közé tartozik továbbá az étvágytalanság megszüntetése, a látás javítása, a reumás tünetek enyhítése, a gyomorfekély csökkentése, valamint a vesekövek megelőzése. Csökkenti a vérnyomást, oldja a stresszt, és enyhíti a depresszió tüneteit is.

Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek a hatások csak akkor érvényesülhetnek, ha rendszeresen, lehetőleg naponta fogyasztunk narancsot.

A szőlő

A szőlő – a gabonához hasonlóan – szent növényként van megemlítve a Bibliában, és több más vallás történetében is. Például a sumér ékírásban az élet szimbólumaként szerepel. A régmúlt idők népei gyakran aszalt formában is fogyasztották, és gyógyító hatást tulajdonítottak neki. Egyesek úgy tartották, hogy a szőlő is ott volt az édenkertben, a bőven termő fügék, almák és más bibliai gyümölcsök között.

Forrás: Wallpaper Flare

A szőlőbogyó körülbelül 80%-a vízből áll, energiatartalma és szénhidrátszintje viszont kiemelkedő. Víz- és káliumtartalmának köszönhetően remek vízhajtó, méregtelenítő, és segít csökkenteni a vér- és vizelet savasságát.

A szőlő termése gazdag A-, B-, C- és K-vitaminban, valamint káliumban, szelénben, biotinban, folsavban és vasban is. Ezek támogatják a vérképzést és erősítik a szervezet védekezőképességét.

Fitovegyületeket, vagyis másodlagos növényi anyagokat is tartalmaz, amelyek segítenek kivédeni a káros környezeti hatásokat – még a szervezet belsejében is. A procianidin például, amely megtalálható a szőlőszemekben, segít megőrizni az erek rugalmasságát, megelőzi az érelmeszesedést, csökkenti a vérnyomást, gátolja a vérlemezkék összetapadását, védi a szívet az infarktustól, és csökkenti a vérrögképződés kockázatát.

A resveratrol szintén jelentős szerepet játszik a szőlő összetételében – segít csökkenteni a fertőzések esélyét, valamint a jó- és rosszindulatú daganatok kialakulásának lehetőségét is. Ezenfelül lassítja a bőr öregedésének folyamatát.

A szőlő egy másik értékes összetevője a fisetin, amely fontos a hosszú távú memória megőrzésében.

Meglepő, de a szőlőmag is tele van jótékony hatásokkal: csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, enyhíti az ízületi fájdalmakat, védi az idegszöveteket az oxidációtól, mérsékli az allergiákat, és stresszoldó hatása is van.

Különösen hasznos lehet a szellemi munkát végzők számára, mivel segít kitolni a fáradtságérzetet, és extra energiát adhat egy adott napra vagy időszakra.

A szőlő képes növelni a tüdő nedvességtartalmát is, ami különösen jótékony hatású lehet az asztmás betegek számára – csökkentheti, sőt, akár meg is szüntetheti a tüneteket.

Segít a székrekedésen, harcol a magas koleszterinszint ellen, amely napjainkban egyre elterjedtebb probléma. Emellett csökkentheti a migrént is, sőt, még a szépségápolásban is szerepet kap. Almasavtartalma fehéríti a fogakat, serkenti az izomépülést, és segít kiüríteni a szervezetből a káros anyagokat.

Fontos megjegyezni, hogy a szőlő legértékesebb része a magja és a héja – ezek biztosítják igazán a felsorolt jótékony hatásokat.

Kiemelt fotó forrása: https://www.colourbox.com/image/basket-full-of-citrus-fruits-and-peaches-image-7304806

Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály