
Hogyan hat a közösségi média a mentális egészségünkre?
A közösségi média mindannyiunk életében jelen van. Legyen szó baráti, családi vagy munkatársi kapcsolatokról, ezeken a felületeken keresztül érhetjük el egymást a leggyorsabban, ami sokak életét megkönnyíti. A közösségi média segít abban is, hogy távol élő vagy ritkán látott rokonainkkal és barátainkkal kapcsolatban maradjunk. A Messenger alkalmazás videóhívás funkciója lehetővé teszi, hogy lássuk is őket, így egy kicsit közelebb érezhetjük magunkat a szeretteinkhez.
A közösségi média azonban a mentális egészségünkre is nagy hatással van, mivel előidézheti a szorongást és a depressziót, ami leggyakrabban minket, fiatalokat érint. Sok fiatal hajlamos összehasonlítani magát másokkal, és arra a következtetésre jut, hogy ő nem elég szép, vagy elkezd mások életére irigykedni. Ezt a jelenséget közösségimédia-irigységként szokták emlegetni, amely könnyen lerombolhatja az önbecsülésünket és az önbizalmunkat.
Ha túl sok időt töltünk az elektronikus eszközök képernyői előtt, az könnyen alvászavarokhoz vezethet, és testi egészségünket is károsíthatja. A statisztikai adatok szerint egy fiatal naponta átlagosan 4–5 órát tölt a közösségi média felületein, ami hosszú távon negatívan hat a testi-lelki egészségre.
A fiatalok körében elterjedt az úgynevezett cyberbullying, vagyis az online zaklatás. A serdülőkorban lévő fiatalok önképét és társas kapcsolatait is könnyen lerombolhatja ez a jelenség, hiszen tinédzserkorban sokkal érzékenyebbek vagyunk a negatív megjegyzésekre és visszajelzésekre.
Néhány tipp az egészséges közösségimédia-használathoz:
- Állítsunk fel időbeli korlátot a közösségi platformok használatára.
- Zárjuk ki az ismeretlen embereket, és rejtsük el személyes tartalmainkat az idegenek elől.
- Állítsuk be úgy a hírfolyamot, hogy csak olyan oldalak és tartalmak jelenjenek meg, amelyek valóban érdekelnek minket.
- Törekedjünk a személyes kapcsolatok ápolására, hiszen semmi sem pótolhatja a szeretteink közelségét.
Kiemelt fotó forrása: https://red.msudenver.edu/2022/is-social-media-bad-for-your-health/
Loló Gabriella,
Partiumi Keresztény Egyetem,
I. év