március 15

Március 15. – A magyar sajtó napja

1848. március 15-e fordulópont volt a magyar történelemben – egy újabb lépés a nemzet szabadságának kivívása felé. Sokak számára ismerősen cseng a Pilvax kávéház neve, ahol a márciusi ifjak összegyűltek, hogy elindítsák a forradalmat. Évről évre megemlékezünk azokról a hősökről, akik bátran küzdöttek azért, hogy utódaik egy szabadabb országban élhessenek.

A forradalom egyik legfontosabb dokumentuma a 12 pont (Mit kíván a magyar nemzet?), amely Irinyi József tollából származik. Az első pont így szólt: „Kívánjuk a sajtó szabadságát, censura eltörlését.” Ez a követelés a polgári jogok egyik alapvető szimbóluma volt, hiszen a korabeli Magyarországon cenzorok ellenőrizték a nyomtatott sajtót, és megakadályozták a rendszer számára kényelmetlen írások megjelenését. Az áprilisi törvények végül elismerték a sajtószabadságot, ezzel is egy lépéssel közelebb hozva a polgári szabadságjogokat.

Több mint egy évszázaddal később, Romániában kisebbségként ugyancsak a rendszerváltás hozta el a sajtószabadságot. Az 1989-es decemberi forradalom egyik fontos eredménye volt a cenzúra eltörlése. Mára természetesnek vesszük, hogy szabadon beszélhetünk és írhatunk bármilyen témáról, de a történelem tanúsítja, hogy ez korántsem volt mindig így.

Éppen ezért ma arra emlékezem, milyen szerencsés vagyok, hogy újságíróként szabadon közölhetem a gondolataimat, természetesen a józan ész és a tisztesség határain belül.

Honnan is eredt az ötlet, hogy újságírással foglalkozzak?

Nagyváradon születtem, de gyermekkoromat Biharszentjánoson töltöttem, ahol a vidéki közösség mindennapjait átszőtték a szóbeszédek. A helyi népszokások részeként a hírek szájról szájra terjedtek, és a közösség tagjai nagy jelentőséget tulajdonítottak a történetek továbbadásának. Ebben a környezetben nőttem fel, így nem meglepő, hogy már egészen fiatalon vonzott a hírek világa. Szerettem a nyári estéket, mikor kiültünk az utcára és hallgathattam a felnőttek sztorizgatásait.

Már általános iskolás koromban megfogalmazódott bennem az egyik legnagyobb álmom: egyszer újságíró szeretnék lenni. Az évek során ez a vágy tovább erősödött bennem, és bár ma nem nevezném magam hivatásos újságírónak, mégis úgy érzem, hogy valamilyen formában sikerült megvalósítanom ezt az álmomat. A hírek és történetek iránti szenvedélyem megmaradt, és ma is fontos része az életemnek, hiszen a Majomsziget Online Ifjúsági Lap teret adott ennek. Kipróbálhatom, hogy milyen a sajtóban lenni, miközben egyre több tudással gazdagodom.

Bár hajlamosak vagyunk panaszkodni az élet nehézségeiről, néha érdemes egy pillanatra megállni, és igazán értékelni mindazt, amink van. Amit ma természetesnek veszünk, az egykor kiváltság volt, és talán sokkal többre becsülnénk, ha ezt mindig szem előtt tartanánk.

Az élet kiszámíthatatlan, hiszen akár másodpercek töredéke alatt veszíthetjük el a körülöttünk lévő embereket, lehetőségeket, s tulajdonképpen bármit. Éppen ezért fontos, hogy ne csak akkor döbbenjünk rá értékeinkre, amikor már késő, hanem időben felismerjük és megbecsüljük mindazt, ami körülvesz minket!

Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év