
Legyél önmagad legjobb változata az árnyékmunka segítségével!
Leggyakrabban évszakváltáskor fogalmazódik meg bennünk a gondolat, hogy valami újra vágyunk, akár az önmagunk legjobb verziójának megteremtésére. Azonban a fejlődést nem érdemes külső körülményekhez vagy időponthoz kötni; a legjobb pillanat a változásra mindig a jelen. Éppen ezért szeretnék megosztani veled egy módszert, amely segít önmagad legjobb változatának kialakításában.
A címre reflektálva fontos különbséget tenni a Légy önmagad! és a Légy önmagad legjobb változata! között. (Magyari Sára) Önmagadnak maradni önmagában nem garancia a fejlődésre, hiszen előfordulhat, hogy az önazonosságod olyan szokásokban vagy mintákban teljesedik ki, amelyek nem szolgálják a hosszú távú boldogságodat és sikeredet. Ezért lényeges, hogy ne csupán önazonos légy, hanem törekedj arra is, hogy mindig a legjobb verziódat hozd ki magadból.
Ehhez szolgál segítségül az árnyékmunka (shadow work), amelynek célja a tudatalattinkban rejtőző, elfojtott részeink felismerése és integrálása. Ez a megközelítés Carl Gustav Jung svájci pszichiáter nevéhez fűződik, aki az emberi psziché „árnyékának” nevezte azon aspektusokat, amelyeket nem ismerünk el vagy elutasítunk magunkban.
Gyermekkorunkban megtanuljuk, mely viselkedések és érzelmek elfogadhatók a környezetünk számára, és melyek nem. Azokat a tulajdonságokat, amelyeket a társadalom vagy a családunk nem tart kívánatosnak, gyakran elfojtjuk, és ezek az árnyékunk részévé válnak. Például, ha gyermekként azt tanították nekünk, hogy mindig legyünk jók és udvariasak, akkor a harag vagy agresszió érzését elnyomjuk, mivel ezek ellentétesek az elvárt viselkedéssel.
Bár ezek az elfojtott részeink a felszínen nem láthatók, hatással vannak ránk. Gyakran vetítjük ki őket másokra, és olyan emberekben látjuk meg ezeket a tulajdonságokat, akiket elítélünk vagy elutasítunk. Például, ha valaki különösen zavarónak talál egy másik embert annak önző viselkedése miatt, lehet, hogy a saját elnyomott önzőségét tükrözi vissza rá.
Az árnyékmunka során tudatosan szembenézünk ezekkel az elfojtott részeinkkel, hogy megértsük és integráljuk őket. Ennek egyik módszere az önreflexió és a naplóírás (a személyes kedvencem), ahol őszintén feltárhatjuk azokat a gondolatokat és érzéseket, amelyeket korábban elnyomtunk. Meditáció és belső párbeszéd révén is közelebb kerülhetünk az árnyékunkhoz, megfigyelve, milyen érzelmek váltanak ki belőlünk erős reakciókat.
Az árnyékunk elfogadása nem jelenti azt, hogy hagyjuk, hogy ezek a rejtett részeink irányítsanak minket. Sokkal inkább arról szól, hogy tudatosan megtanuljuk integrálni őket az életünkbe. Amikor ezt meg tudjuk tenni, sokkal kiegyensúlyozottabbá válhatunk, hiszen nem kell energiát pazarolnunk arra, hogy elrejtsük azokat a részeinket, amelyeket korábban nem tudtunk elfogadni.

Az árnyékmunka egy elég hosszú, gyakran kihívásokkal teli folyamat, de a végén – biztosan állíthatom – megtérül a folyamatba fektetett munka. Ha hajlandóak vagyunk szembenézni önmagunk rejtett oldalaival, egy sokkal jobb életet teremthetünk magunknak és a velünk együtt élő embereknek is egyaránt.
Szövegforrás: https://www.conni.me/blog/shadow-work
Kiemelt fotó forrása: https://www.wellbeinghelp.com/shadow-work-counselling-therapy/
Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év