csillagbörtön

Csillagbörtön és az ámokfutó

A Csillagbörtön, hivatalos nevén a Szegedi Fegyház és Börtön, Magyarország egyik legszigorúbban őrzött büntetés-végrehajtási intézete. Az ország legveszélyesebb bűnözőit tartják itt fogva, és hosszú évtizedek óta hírhedt az elítéltek körében.

A börtön 1885-ben nyitotta meg kapuit Szegeden, és azóta is az ország egyik legfontosabb büntetés-végrehajtási intézménye. Az épület alaprajza egy különleges csillag alakzatot formáz, amelyről a köznyelvben hamar elnevezték „Csillagbörtönnek”. Ez a szerkezet lehetővé teszi, hogy az őrök központi elhelyezkedésből belássák a folyosókat és a cellákat, ami hatékonyabb felügyeletet biztosít.

A börtönben eredetileg a kor legmodernebb börtönrendszerét próbálták megvalósítani, de az évek során hírhedtté vált a szigoráról és a benne fogvatartott veszélyes bűnözőkről. Itt tartották fogva többek között Kiss Bélát, a hírhedt sorozatgyilkost, valamint Szilágyi Attilát, az utolsó halálra ítélt magyar rabot, akinek büntetését végül életfogytiglani börtönre változtatták.

Az ámokfutás

1985. február 26-án, negyven évvel ezelőtt, a szegedi Csillagbörtönben kivégezték Richter Richárdot, aki egy évvel korábban három ember életét oltotta ki a börtön falain belül.

Richter 1979-ben egy kocsmai szóváltást követően hasba szúrt egy férfit, amiért hét év börtönbüntetésre ítélték. A börtönben töltött ideje alatt fegyelmezetlen magatartást tanúsított, gyakran szembeszállt az őrökkel, és számos szabályszegést követett el. Szabadidejét testedzéssel töltötte, és rabtársait emelgette székestől edzés gyanánt.

1984. október 19-én Richter az Alföldi Bútorgyár Csillagbörtön melletti telephelyén dolgozott, amikor a szerelőüzem művezetője észrevette, hogy kést készít magának a köszörűnél. Amikor a művezetői irodába akarták kísérni, Richter ellenállt, visszarohant a szerelőüzembe, és magához vette korábban elrejtett, saját készítésű késeit. Ezekkel felfegyverkezve négy perc alatt hat dolgozót szúrt le, közülük hárman életüket vesztették, hárman pedig súlyosan megsérültek.

Az ámokfutás után Richter a mosdóba zárkózott, ahol átadta megmaradt kését az egyik művezetőnek, majd elfogták és kihallgatták. A visszaemlékezések szerint csendesen viselkedett, és sajnálkozott amiatt, hogy egyik kedvelt művezetőjét is meggyilkolta. Az elmeorvosi vizsgálat megállapította, hogy tettének jelentőségével tisztában volt, így büntetőeljárás indult ellene. 1985. január 8-án a Csongrád Megyei Bíróság hivatalos személy ellen, több emberen és visszaesőként elkövetett emberölés bűntette miatt halálra ítélte.

Richter Richárdot 1985. február 26-án hajnalban végezték ki a Csillagbörtönben, ezzel besorolva őt a magyar kriminalisztika történetének leghírhedtebb bűnözői közé.

Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év