
Megbocsáthatatlan (2021)
Vannak olyan hibák az életben, amelyeket nem vagyunk képesek helyrehozni, hiába is próbálkozunk számtalanul. Ezek a hibák életünk végéig velünk maradnak, hisz megbélyegeznek minket, és mindig ezek alapján fognak minket megítélni. Akkor is, ha jól tudják, hogy egy olyan hibáról van szó, amelyet már mélységesen megbántunk. Hiába kaptuk meg az élettől a méltó büntetésünket, az embereknek ez nem elég ahhoz, hogy elfeledjék.
Ruth élete telis-tele van fájdalommal, szenvedéssel és megbánással. Élete felét a börtönben töltötte, most pedig, hogy végre újra élvezheti a szabadságát, a társadalom képtelen elfogadni egy börtönviselt ember jelenlétét, így a nő talán még több démonnal kell szembenézzen, mint annak idején a négy fal között bezárva.
Ruth Slater egyetlen nagy hibát követett el életében, azonban örökké magán kell hordoznia a bűneit. Hiába tesz példaértékű és bátor dolgokat, ez senkinek sem lesz elég, így amikor rég nem látott kishúgát, Katherine-t akarja újra felkeresni 20 év után, senki sem azt nézi, hogy a nő hogyan próbálja helyrehozni az életét, hanem azt, hogy a nő egy hidegvérű gyilkos, aki nem érdemel semmilyen boldogságot többé.
A középkorú nő minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy az élete újra visszatérjen a régi, megszokott kerékvágásba, azonban bárhova is kopogtat be, mindenhol zárt ajtók fogadják.
Ez a mai társadalomban rendkívüli módon kitűnik, hiszen rengeteg tényező járul ehhez hozzá. Többnyire a megbélyegzés és a félelem játszik nagy szerepet ebben, hiszen a börtönviselt emberekhez gyakran negatív társadalmi képet következtetünk, akár akaratlanul is. A társadalom sokszor úgy véli, hogy aki egykor bűnöző volt, az mindig az is marad, függetlenül attól hogy letöltötte-e a büntetését vagy sem.
A börtönből szabadult emberek feletti ítélkezés rengeteg dolog miatt történhet. Az egyik fő indok nyilvánvalóan az, hogy a társadalom és az igazságszolgáltatás próbálja biztosítani, hogy az ilyen személyek ne követhessenek el újabb bűncselekményeket. Egy börtönből szabadult ember esetében a társadalom nagyon szkeptikus a javulásokat illetően, ugyanis sosem tudhatjuk pontosan, hogy volt-e értelme a bent töltött időnek, és hogy változott-e bármi is.
Ezeknek az embereknek az élete a szabadulásukat követően rengeteg olyan fázison kell keresztül menjen, amely kegyetlen lehet egy ember számára, azonban sokak szerint nagyon is érthető. Példaként tudnám felhozni a munkahelyi nehézségeket, hiszen sok börtönből szabadult személy találja magát szemben munkahelyi nehézségekkel, mivel ha reálisan gondolkodunk, mi is pontosan tudjuk, hogy egy munkaadó nem szívesen alkalmaz börtönviselt embereket.
Ruth élete és személye a példa arra, hogy ez mennyire elkeserítővé tehet egy emberi életet, és hiába próbálja bizonyítani, hogy már minden tettét megbánta, ez mindig süket fülekre fog találni.
De vajon ez tényleg így helyes? Tényleg meg kell bélyegezni egy embertársunkat egyetlen hiba miatt? A válasz nagyon összetett. Hiszen sok olyan apró és külső tényező játszik szerepet a megítélésben, amelyek azt a bizonyos mérleget jó vagy rossz irányba képesek lendíteni.
Ez a kérdés szerintem nagyon is elgondolkodtató a mai világban, így csak azt tudom javasolni, hogy mindenki nézzen egy kicsit önmagába és keressen erre megfelelő választ. Valószínűleg nem fog kielégítő választ kapni, viszont szerintem nagyon fontos, hogy beszéljünk komoly dolgokról is, mint amilyen a börtönviselt emberek sorsa.
A Megbocsáthatatlan című filmet ajánlom mindenkinek, aki szeretne egy fantasztikus alakítást látni arról, hogy milyenné is válhat egy ember élete, ha hirtelen felindulásból elkövet egy hibát.
Beiland Patrícia,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar nyelv és irodalom szak,
I. év