
A legfinomabb Chili con carne
Nagyon sok ember számára a családdal eltöltött idő a legfontosabb pillanatok közé tartozik, sőt, talán ezek a percek a napjuk fénypontjai is. Ez pedig, mondanom sem kell, meghitt és csodálatos dolognak számít, különösen a mai rideg és elidegenedett, néha pedig embertelen világban. Ezekhez az emberekhez hasonlít az én drága édesanyukám is, aki minden hétvégén igyekszik összehozni a családot egy-egy finom étellel, vagy legalább egy sütemény erejéig. Nem is kell mondanom, hogy az évek során szerzett tapasztalat gyümölcse szépen beérett, hiszen nagyon jól kiismerte a család minden tagját, és pontosan tudja, hogy mit érdemes sütni vagy főzni nekünk.
Megmondom őszintén, hogy a család fekete báránya én vagyok, ugyanis én eszem a legkevesebb ételt – leginkább a válogatósságom miatt. Ám az én anyukám minden alkalommal kitalál valamilyen fogást, amit az „eltévelyedett” kislánya is meg tud enni.
Az elmúlt időszak egyik nagy kedvence a chilis bab lett rengeteg kukoricával, így most ennek a receptjét szeretném bemutatni az olvasóknak, hátha mások is kedvet kapnak az elkészítéséhez, és ez az étel gyakran kerül majd mások asztalára is.
Hozzávalók:
- fél kilogramm darált hús vagy felkockázott színhús
- 2 közepes fej hagyma
- 2 konzerv vagy 1 kilogramm bab
- 1 konzerv kukorica
- néhány gerezd fokhagyma
- paradicsom vagy paradicsomlé
- só, bors, ételízesítő
- chilis alappor vagy chilipaprika
Elkészítés:
A főzési folyamat első mozzanata maga a paszuly (bab) megfőzése, amit csak akkor kell elvégezni, ha friss vagy fagyasztott zöldséget használunk. Ebben az esetben bő vízben, sóval és babérlevéllel főzzük addig, amíg meg nem puhul. Ha konzervbabot használunk, elég csak a pörkölthöz adni az előzetesen leöblített babot, így nem szükséges előfőzni.
Ha a paszuly elkészült, felvágjuk a hagymát, és zsiradékon pirítani kezdjük. Ezután hozzáadhatunk egy kevés őrölt pirospaprikát is a színe érdekében. Ezt követően beletesszük a húst, majd sóval, borssal és ételízesítővel fűszerezzük. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, és lassú tűzön főzzük. Amikor a víz elpárolog, és a hús megfőtt (vagy majdnem megfőtt), hozzáöntjük a paradicsomlevet, és ízlés szerint néhány gerezd felaprított fokhagymát is hozzáadunk.
(Ha valaki friss paradicsomot használ, érdemes először meleg vízbe tenni, lehámozni a héját, majd így hozzáadni a húshoz.)
Ha ezzel megvagyunk, és az étel továbbra is szépen fő, egy kevés vízzel elkészítjük az alapport, vagy felaprítjuk a chilit, és hozzáadjuk a már javában fővő ételünkhöz. Ezt követően még tovább ízesíthetjük, például Erős Pistát vagy csípős paprikakrémet is adhatunk hozzá.
Ha úgy látjuk, hogy a hús teljesen megfőtt, hozzáadjuk az előzőleg elkészített vagy megfőzött babot, és összeforraljuk őket. A főzési idő utolsó néhány percében belekeverjük a kukoricát is, hogy átvegye a hús és a chili ízét.
Az elkészült étel mellé érdemes tésztát kifőzni vagy rizst készíteni, mert bár sokan úgy tartják, hogy a bab önmagában is köret a húshoz, mégis laktatóbb és tartalmasabb lesz egy kis kiegészítővel. Ha azonban valaki nem kedveli a tésztát vagy a rizst, nyugodtan tálalhatja krumplipürével vagy egyszerűen friss kenyérrel is.
„Idézőjelesen” mondva, bár sokan – megjegyzem, jogosan – tartanak attól, hogy sajttal fogyasszanak babot, mégis ez az egyik legfinomabb módja. Legyen szó ömlesztett, olvasztott vagy egyszerűen reszelt sajtról, mindegyik remekül illik ehhez az ízvilághoz, sőt, talán egy kicsit a chili csípősségét is tompítja – bár ez természetesen a hozzávalók mennyiségétől függ.
Jó étvágyat kívánok mindenkinek, aki elkészíti!
Kiemelt fotó forrása: FOOBY
Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály