test

Új év – Új alak?!

Új év – ami járhat esetleges változásokkal?

Tudom, hogy már lassan február végéhez közeledünk, ennél fogva pedig minden „Új év, új én” címen történő változás nem feltétlenül kapcsolódik az új esztendő kezdetéhez. Azonban, ha valaki változásokat akar vinni az életébe, annak nem szükséges ezt kizárólag januárban megfogadnia, hiszen bizonyos dolgokat év közben is el lehet kezdeni.

Ilyen új változások vagy új életkezdések lehetnek például a költözések, a munkahelyváltások vagy bármilyen egészséggel kapcsolatos döntések. Sokan elhatározzák, hogy nagyobb figyelmet fordítanak a megjelenésükre, ezért ruhatárat frissítenek, új kozmetikust keresnek, vagy eldöntik, hogy gyakrabban látogatják a fodrászt és a manikűröst. Emellett rengetegen fogadják meg, hogy több időt szánnak az olvasásra, csökkentik a telefonhasználatot, vagy éppen több időt töltenek a családjukkal, miközben kevesebbet a munkahelyükön.

Vannak, akik új hobbiba kezdenek – lehet ez főzés, horgolás, vagy férfiak esetében akár a horgászat vagy a foci. És ha már a focinál tartok, van még egy nagy kategória, amit nem említettem a fogadalmak terén: a sport, az egészséges táplálkozás és ezek eredményeként a fogyás, vagy épp néhány kiló felszedése.

Az elmúlt időszakban leginkább ezek a dolgok, ezek a gondolatok foglalkoztatják az embereket. De vajon miért akar mindenki tökéletes alakot? Miért akarja mindenki, hogy cérnavékony dereka legyen? Miért? Miért? Miért? Rengeteg kérdés, amelyre egyetlen létező válasz van, és ez nem más, mint a társadalom.

A társadalom az a forrás, amely belénk erőszakolja, hogy ha nem vagyunk vékonyak, kerek fenékkel, akkor nem vagyunk értékesek, és valószínűleg nem is fogunk kelleni senkinek. Akárhova nézek, mindenhonnan ezek az üzenetek áradnak – természetesen más szavakkal megfogalmazva, de a lényeg ugyanaz.

Ha az igazságot nézem, néha meg tudom érteni ezeket a hozzászólásokat is, hiszen egy nagyobb városban, például Nagyváradon, óriási a gyorséttermi ételek fogyasztása. Ennek ellenére továbbra sem tartom helyesnek, hogy azt sulykolják az emberekbe: ha hetente egyszer esznek ilyen ételeket, vagy megengednek maguknak egy zsírosabb, de számukra ízletes fogást, akkor rossz emberek, rossz életmóddal.

Tudnia kell mindenkinek, hogy ez nem így van! Az emberi szervezetnek ugyanis időnként ugyanúgy szüksége van a gyümölcsökben található természetes cukrokra, mint az előállított cukorforrásokra, például a csokoládéra. Ugyanígy igényli a kenyeret, a tésztát és a rizst is – mert hiába készítünk egy salátát tele zöldségekkel, ha valójában nem erre vágyunk.

Az ember egyik elsődleges „szerelme”, amellyel mindig jó kapcsolatban kell állnia, nem más, mint az étel. Az étel az, amely nap mint nap éltet minket. A csokoládé serkenti az agysejtjeinket, a magvak segítik a hajunk növekedését és a körmeink erősödését, a szénhidrátok pedig gondoskodnak arról, hogy valóban jóllakjunk.

Egy egészséges diétában vagy mindennapi étrendben mindegyik tápanyagnak helye van. Nem élhetünk mások példája alapján – legalábbis az étkezés terén biztosan nem. Viselhetünk ugyanolyan ruhákat, mint mások, vagy vásárolhatunk ugyanolyan konyhaszekrényt, mint a szomszédunk, de a tápláléktól nem foszthatjuk meg magunkat pusztán azért, mert figyeljük, hogy mások mennyi tápanyagot visznek be egy nap hozzánk képest.

Azok a modellek vagy influenszerek, akik ilyen témájú reklámokat osztanak meg újra és újra, bár tökéletesnek tűnhetnek, nagy valószínűséggel le vannak ezért fizetve. Különös ezt kimondanom – ugyanakkor legalább annyira élvezetes is –, hogy az internetes platformok által már számtalanszor be lettünk csapva: legyen szó különböző kiegészítők megvásárlásáról vagy akár az államfők megválasztásáról.

Tehát ez sem lenne az első alkalom, hogy egy olyan képet vagy modellt mutassanak nekünk, amelyet ők képzelnek el tökéletesnek. Pedig minden ember más, és éppen ettől különleges! Ennél fogva nem kell kisebb méretű ruhákra vágynunk, ha a testalkatunk egyszerűen nem ahhoz alkalmazkodik.

Biztosan sokan ismerik a mondást, miszerint „Nem nekem kell alkalmazkodnom a ruhák méretéhez, hanem a méreteknek hozzám!”, és ez pontosan így van.

Különböző genetikával, testi adottságokkal – előnyökkel és hátrányokkal – rendelkezünk, és nem tudjuk újraformálni magunkat mások kedvéért.

Mindemellett szeretném hangsúlyozni, hogy ha valaki a saját érdekében, az egészsége megőrzése miatt határozza el magát, és ezért vág bele egy fogyókúrába, az teljesen érthető. Természetesen mindannyiunknak vannak olyan pillanatai, amikor egyszerűen a saját szemünknek szeretnénk tetszeni, vagy az egészségünk érdekében hozunk döntéseket – akár sport, akár diéta formájában. A legfontosabb azonban az, hogy ezt mindig saját magunkért tegyük, és ne mások elvárásai miatt.

Forrás: Pinterest

Még ezekben a helyzetekben is törekedni kell arra, hogy a fogyókúrát egészséges módon végezzük. Ez alatt azt értem, hogy ne akarjunk egyik napról a másikra 10-15 kilót leadni, és ne kényszerítsük a testünket irreális változásokra. Az ilyen átalakulások időt igényelnek, és fontos, hogy ezt a folyamatot türelemmel és tudatosan végezzük. Lassan, de biztosan.

Ha valaki fogyni szeretne, érdemes minél hamarabb – de ésszel – elkezdeni, és lassan, fokozatosan dolgozni a célja felé. Hiszen ha valaki két héten keresztül éhezteti magát, majd drasztikusan lefogy, annak az egészsége is károsodhat, és a kilók hamar visszatérhetnek.

Tudom, hogy nem minden ember tűrőképessége, türelme és kitartása azonos, ám egy ilyen folyamatban mindenképp erősnek kell maradni. Ha pedig a szervezet nem bírja az ütemet, hasznos lehet időnként beiktatni egy-két csalónapot annak érdekében, hogy ne gyengüljön el az adott személy.

Ezeket a csalónapokat érdemes csak azután beépíteni, miután az ember már kiismerte a saját szervezetét, és tudja, hogy mennyit bír, illetve mennyit engedhet meg magának. A diéta mellett a sport is rendkívül hasznos lehet, hiszen nemcsak a fogyás beindításában segíthet, hanem az izmok formálásában is. Különben is, a rendszeres testmozgás nélkülözhetetlen az emberek életéből.

Összegzésként pedig csak annyit szeretnék hozzátenni: ha valaki a saját akaratából sportol, vagy diétázás által formálja a testét, azzal egy nagyon jó és hasznos dolgot tesz a szervezetéért. Viszont ezt csak akkor szabad csinálni, ha tudatosan, türelmesen és rendszeresen teszi, anélkül, hogy sürgetné a folyamatot.

És ami talán a legfontosabb: tanuljuk meg elfogadni magunkat, és erre építsünk!

Kiemelt fotó forrása: The Bark Blog

Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály