balaton

Balatoni vérontás:

Egy halálos műszak

A Balatoni nyár sokak számára a pihenést és a szórakozást jelenti: napsütés, finom lángos, esti bulik. Az idilli kép mögött azonban sötét események is meghúzódnak, hiszen a térség történetében több rejtélyes és brutális bűncselekmény is történt. Ilyen volt az 1990. július 27-i eset is, amikor a siófoki Napfény Hotel portását, Sándor Tamást fejbelőtték.

A férfi holttestére egy takarítónő talált rá a kora reggeli órákban. A szálloda presszójának vezetője, M. Józsefné így emlékezett vissza: „Beléptem, köszöntem, de válasz nem érkezett. Amikor benéztem a recepciós pult mögé, akkor láttam, hogy ott fekszik a fiú. Tamás, rosszul vagy? – kérdeztem.” (szerzői megjegyzés: Egyes cikkek azt írják, a takarítónő, míg egy másikban a vezetőnő talált rá, így ez az információ nem biztos). Az eset megrázta a szálloda dolgozóit és vendégeit, hiszen a portás csendes, visszahúzódó ember hírében állt, aki nyolc éve dolgozott a hotelben. Élettársa, Bea szerint szerényen éltek, párja Trabanttal járt dolgozni, és minden kiadást kétszer is meggondolt. A hatóságok is kizárták, hogy bármilyen bűnözői körhöz tartozott volna.

A nyomozás során több lehetséges indíték is felmerült. Egyesek szerint valutázásba keveredhetett, mert a szállodai recepciósok körében nem volt ritka, hogy vendégek pénzét váltották be haszonnal. Ezt azonban semmi nem bizonyította, és élettársa is határozottan cáfolta. Azt is vizsgálták, hogy örömlányoknak adott-e ki szobát, mint ahogy az más szállodákban előfordult, de erre sem találtak bizonyítékot. Az ügy éveken át megoldatlan maradt, és egyre inkább úgy tűnt, hogy soha nem derül fény az igazságra.

A gyilkosságot 2014 őszén újra elővette a Készenléti Rendőrség Kiemelt Ügyeket Felderítő Főosztálya, amely végül arra a következtetésre jutott, hogy a bűncselekményt előre kitervelten, nyereségvágyból követték el. Az ügy egyik kulcsfigurája egy bizonyos L. József volt, aki már jogerős börtönbüntetését töltötte, és először tanúként hallgatták ki. Vallomásában azt állította, hogy a portással a „Csontkezű” néven ismert Döcher György végzett. Később azonban kiderült, hogy maga L. József is részt vett az emberölésben.

A nyomozás során egy rendőrségi forrás névtelenül úgy nyilatkozott, hogy a tettesek „tippre mentek a szállodához, és a portásnak ez az életébe került.” A beszámolók szerint a rablók 103 ezer forintot vittek el, de minden mást is magukkal ragadtak, amit gyorsan össze tudtak szedni. L. Józsefet végül meggyanúsították a gyilkossággal, azonban rövid időn belül rákban elhunyt, így felelősségre vonni már nem lehetett.

A valódi értelmi szerzőket végül 2021-ben sikerült azonosítani. A hatóságok bejelentették, hogy a gyilkosság felbujtója D. Alex, korábbi nevén H. Sándor, vagy ahogyan az éjszakai életben ismerték, „Turek” volt. A bérgyilkosságot B. Karol hajtotta végre, Sz. Árpáddal együtt, aki időközben elhunyt. Tureket 2021. október 8-án elfogták, ezzel pedig egy több mint harmincéves rejtély zárult le.

Felhasznált források:

https://www.blikk.hu/aktualis/krimi/regi-bunugyek-siofoki-portasgyilkossag-sandor-tamas-1990-nyomozas-docher-gyorgy/44e7s74

https://likebalaton.hu/telepules/balaton/hireink/megtalaltak-a-siofoki-recepcios-gyilkosat-166036/

Kiemelt fotó forrása: Blikk

Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év