
Pata tanya: Baromi buli (2006)
Egy farm gazdája hajlamos azt hinni, hogy ő az úr az állatok felett, de nagyon is téved. Ugyanis amint halló- és látótávolságon kívül kerül, az állatok közül az őrszem elkiáltja magát, hogy „Tiszta a levegő!”, és az állatok azonnal két lábra ugranak, sétálnak, fecsegnek, majd a legnagyobb tréfákat eszelik ki.
Atis, a fiatal bika számára az utóbbi a legfontosabb. Imádja a viccet, a barátai jelentik számára a családot, nem mellesleg mindenki közül ő a legnagyobb partiarc. Legjobb barátaival ők a farm legnagyobb cselszövői, akik mindig benne vannak a szórakozásban, még akkor is, ha veszély leselkedik rájuk. Atis pedig pont olyan, mint egy nagyra nőtt gyerek, így önfeledten élvezi az életét, amiben nincs semmi felelősség.
Atis édesapja, Ödön azonban minden erejével próbálja arra nevelni fiát, hogy olyan vezető lehessen belőle, mint ő maga, azonban a bika nem törődik apja intő szavával, így egyik este, mikor éppen Atis lenne a soros az őrködésben, egyedül hagyja apját, akit megtámadnak a farm legnagyobb ellenségei, a sakálok. Miközben Atis önfeledten bulizik és próbálja az új, nagyon is csinos tehenet becserkészni, addig édesapja egyedül próbál harcolni odakint az életéért, ahol végül elveszti a harcot.
Atis, édesapja elvesztése után jön rá arra, hogy innentől kezdve rá irányul az összes feladat, hisz ő a legnagyobb és a legerősebb az összes állat közül, nem mellesleg társai is őt szavazzák meg vezetőnek. Az esztelen bika nem tud mit kezdeni a hirtelen jött feladattal, ráadásul a sakálok vezetője is megfenyegeti őt, így úgy dönt, hogy elhagyja a farmot és nem vállal felelősséget senkiért és semmiért. Azonban, mielőtt ezt megtehetné, meglepő dolog történik.
Atis élete pontosan definiálja azt, ami a mai világban az egyik legnagyobb probléma:
A mese szórakoztató és nagyon is humoros hangvételű, azonban a háttérben olyan dolgok bújnak meg, melyek még a felnőttek számára is elkeserítőek lehetnek. Atis, a fiatal bika csak egy a sok közül, aki bulizik, éli az életét és nem vállal felelősséget a tetteiért, ráadásul be sem vallja, ha rossz fát tett a tűzre, így, mikor hirtelen minden felelősség az ő nyakába borul, nem tudja, mit tegyen. Ezzel sokan vannak még így a világban, hiszen mindenkinek fel kell nőnie valamikor és felelősséget kell vállalnia mindenért. Vannak azonban olyanok, akik képtelenek ezt megtenni.

Atis gyerekből hirtelen felnőtté vált, akinek példát kell mutatnia másoknak, hisz ő a legnagyobb és a legerősebb. Ennek a megtanulását az apja tálcán nyújtotta neki, ő azonban nem kapott a lehetőségen, később pedig magától kell megtanulnia azt, hogy mit is jelent igazán felelősségteljesnek lenni. Azonban nincs egyedül, hisz a barátai mindig, minden esetben mellette állnak, még ha az életük is a tét.
Atis példája tökéletesen tükrözi azt, hogy milyen egyik pillanatról a másikra a felnőtt életbe csöppenni akkor, amikor a legkevésbé sem számítunk rá. Jóllehet, ez csak egy mese, mégis több tanulságot rejt, mint azt gondolnánk.
Beiland Patrícia,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar nyelv és irodalom,
I. év