
Bűnhistória – a lezárás
Paprika utcai ötösgyilkosság – 3. rész
„Budapesten a bűnügyi múzeum őrzi a megsárgult iratokat. A hatalmas aktacsomagra azt is lehetne írni, a legborzalmasabb magyar bűncselekmény. Öt gyilkosság néhány óra alatt. És aki öt alkalommal a baltát fogta, Vass Gyula.”
(Délvilág, 1992. máj. 11., hétfő)
Május 11-én, a nyomozás tizedik napján jelentkezett Sz. Ferencné, aki elmondta, hogy április 25-én színházban volt egy Vass Gyula nevű ismerősével, akin fejsérülést látott. A férfi azt állította, hogy fiatalok támadták meg, és egy boxerrel ütötték fejbe. A nő észrevette, hogy Vassnál két karóra is van.
A 25 éves, nős, szegedi férfi nem sokkal a Paprika utcai események előtt szabadult a börtönből. Az 1956-os forradalom után Angliába disszidált, majd közkegyelemmel tért haza. Hírhedt nőcsábász volt, és rendszeresen felesége pénzéből élt. Sz. Ferencnének ajándékozott egy sálat, amelyet egyesek Forró Máriáéhoz hasonlónak véltek. Kiderült, hogy Vass három nappal a gyilkosságok után megpróbált öngyilkosságot elkövetni, és felvágta az ereit. Eközben a rendőrség egy névtelen levelet kapott, amelyben az író szerint Vass felesége ideges, és arról beszél, hogy férje négy embert ölt meg Alsóvárosban. Vass Gyulát ekkor vették őrizetbe.
A férfi vallomásában kitartott korábbi állítása mellett: április 25-én verekedésbe keveredett, amikor nagynénjét látogatta volna, de véres fejjel nem akart megjelenni nála, ezért visszautazott Szegedre. Délután otthon tartózkodott, este pedig Sz. Ferencnével volt. A sál valóban az övé volt, de állítása szerint előtte a feleségéé. A Pobjeda karórát 1960-ban vásárolta Szegeden, míg a másikat Angliából hozta, és mindkettőt eladta közvetlenül a gyilkosságok után. Április 29-én, miután bizonyos tárgyait – köztük egy fehér inget – leöntötte savval, azért próbált végezni magával, mert kollégái lenézték életvitele miatt. Vass felesége megerősítette férje alibijét, de a nyomozók megérezték, hogy megfelelő megközelítéssel együttműködésre bírható. Miután szembesítették férje kegyetlenségével és hűtlenségével, végül megtört és részletes vallomást tett.
A vallomás szerint Vass először öngyilkossági kísérlete előtti napon vallotta be nejének, hogy óriási bajban van, mert négy embert gyilkolt meg Alsóvárosban. A részleteket később osztotta meg vele: Forró Máriát egy veszekedés során ölte meg, a többi áldozatot pedig azért, hogy ne maradjanak tanúk.
A nyomozók számára egyértelművé vált Vass Gyula bűnössége, de a bizonyítékokat is meg kellett erősíteni. A véres ing azonosítása döntő bizonyítéknak bizonyult. Egy Vastagné nevű nő felismerte az inget, amelyet Vass nála hagyott, mielőtt börtönbe vonult. A nyomozás során egyértelművé vált, hogy a férfi a helyszínen hagyta a véres ruhadarabot.
De mi volt az indíték?
Ezt csak Vass tudta, ezért a beismerő vallomás megszerzésére kellett összpontosítani. A férfi 1936. április 12-én született, nehéz gyermekkorral és rendezetlen életmóddal. Már fiatalon is agresszívan viselkedett a nőkkel, és hosszú bűnlajstroma volt. Vargha Miklós professzor szerint hiperszexuális beállítottságú volt, érzelmileg sivár, és képtelen volt mélyebb kapcsolatok kialakítására. A szakvélemény szerint az első gyilkosságot indulatból követte el, míg a többi áldozatot tudatosan ölte meg a menekülés érdekében.
A nyomozók úgy vélték, hogy Vass családja iránt érzett maradék kötődése ráveheti a vallomásra. Rámutattak, hogy ha tovább tagad, az felesége és gyermeke számára is súlyos következményekkel járhat. Ez és a megcáfolhatatlan bizonyítékok végül „őszinte” beismerésre késztették.
A történtek 1961. április 25-én, a szegedi Paprika utcában zajlottak: Vass reggel felöltözött, majd különböző helyeket látogatott meg, végül a Rozsi család házához ment. Forró Máriát nézte ki magának, de mivel a nő visszautasította, baltával fejbe verte. Amikor Rozsi Jánosné hazaért, őt is hasonló módon gyilkolta meg. A másfél éves kisfiút először ki akarta vinni a kertbe, de végül brutális kegyetlenséggel végzett vele is. Buborék Gizellát, a hazaérkező tizenhét éves lányt szintén meggyilkolta, miután megerőszakolta. Végül Rozsi János is áldozatául esett.
A gyilkosságokat követően Vass igyekezett eltüntetni a nyomokat, ruhát cserélt, és a zsákmányolt tárgyakkal távozott. A bíróság minden kétséget kizáróan bűnösnek találta. A nyomozás módszeres munkával, a feleség megtörésével és a fizikai bizonyítékokkal derítette ki a brutális bűncselekmény részleteit.
Köszönöm, hogy figyelemmel követted ezt a hosszú történetet. Remélem, a további cikkeimet is ennyire élvezni fogod!
Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év
Felhasznált forrás: https://eletellenibuncselekmenyek.hu/blog/bunugyek/a-szegedi-otosgyilkossag-i-resz.19.ahtml