
A gofritészta titka
A gofri története jelentős múltra tekint vissza, hiszen már az ókori görögök is kísérleteztek a forró vaslapok közötti ostyakészítéssel, több-kevesebb sikerrel. Ezt az édességet világszerte ismerik és fogyasztják, főleg Belgiumban és az Egyesült Államokban, ahol reggeliként funkcionál. Többnyire ropogósra sütött szalonnával és juharsziruppal szokták fogyasztani, ám elérhetőek hajmeresztő kombinációk is.
Bár sokan a gofrit amerikainak gondolják, eredetét tekintve éppen európai, hiszen először a Németalföldön sütötték a belga cukrászok, akik nem akarták kidobni a maradékot, ezért két vaslap között sütötték ki a tésztát, majd a vaslapok mintázatába mézet csurgattak a jobb íz érdekében, s ezeket árusították.
Ma egy gofri elkészítése közel sem igényel ennyi időt és türelmet, hiszen már hosszú évek óta kaphatóak különböző gofrisütők, amelyek jóval egyszerűbbé és gyorsabbá teszik az édesség elkészítését. Ám tapasztalatom szerint rengeteg módon el lehet rontani a gofri tésztáját, így sokaknak segítségül szolgálhat egy jó recept.
Olvassátok és használjátok sok szeretettel az egyik kedvenc gofri receptemet:
Hozzávalók:
- 270 g liszt
- 50 g kristálycukor
- egy csipet só
- 4 teáskanál sütőpor
- 380 ml tej
- 100 ml ásványvíz
- 120 g vaj
- 2 db tojás
Elkészítés:
Első lépésként, mint körülbelül minden sütemény elkészítésekor, öntsük össze egy nagyobb tálban a száraz hozzávalókat: a lisztet, a cukrot, a sütőport, a sót, majd alaposan keverjük össze őket. Ezt követően adjuk hozzá a keverékhez a kimért tejet és a vizet, majd keverjük össze őket, végül pedig adjuk hozzá a két különválasztott tojássárgáját is.
A vajat mikró segítségével olvasszuk fel, majd ezt is adjuk hozzá a masszához, eredményül pedig egy csomómentes, kissé folyékony tésztát kapunk.
A tészta elkészítésének utolsó lépéseként előveszünk egy kisebb tálat, amibe beleöntjük a két tojás fehérjéjét, és egy kézimixer segítségével kemény habbá verjük, amit hozzáadunk a meglévő tésztához. Egy spatula segítségével, óvatos mozdulatokkal összekeverjük a két masszát.
A tészta adagolásához egy merőkanál a legideálisabb, aminek segítségével egységes adagokat öntünk az előmelegített gofrisütőbe, majd 6-10 percig sütjük (ez az idő nagyban függ a gofrisütőtől is, így figyelni kell, nehogy odaégjen).
A kész gofrikat ízlés szerint díszítjük, tálalhatjuk gyümölcsökkel, csokoládéöntettel, juharsziruppal, nyáron pedig egyértelműen a fagyi a legideálisabb, ami fantasztikus desszert lehet egy meleg estén.
Remélem, hogy sikerült segítséget nyújtanom ezzel a recepttel, és ti is megpróbálkoztok vele. Az elkészítés egyszerű és nem is vesz igénybe sok időt, így akár reggeliként is gyorsan össze lehet dobni, nem mellesleg elég laktató tud lenni, főleg gyümölcsökkel.
Jó étvágyat kívánok hozzájuk, és sikeres sütést!
Kiemelt fotó forrása: https://www.splenda.com/recipe/fluffy-belgian-waffles/
Beiland Patrícia,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar nyelv és irodalom,
I. év