
Honnan ered a farsang?
Kisebb koromban nagyon szerettem beöltözni mindenféle figurának, jelenségnek vagy meseszereplőnek. Az évek során igyekeztem mindig önmagam maradni, és nem átalakulni más karakterekké, azonban néhány ünnep alkalmával ezt a szabályomat is megszegem. Összesen két ismert időszak van, amikor jelmezbe bújhatnak az emberek, ám ezek közül az elsőt, a Halloweent, nem szívesen ünneplem. Ennek oka, hogy abban a hónapban inkább az eltávozott szeretteimre emlékezem. Februárban viszont, a farsangi időszakban, ha lehetőségem van rá, szívesen beöltözöm egy általam kiválasztott figurának.
Nem igazán járok bulizni, vagy olyan helyekre, ahol egész éjjel táncot kellene ropnom, de például az iskolai rendezvényeken vagy egy szűk körű baráti ünnepségen szívesen részt veszek. Ezt a bevezetőt pedig azért írtam le ilyen részletesen, a saját szemszögemből nézve, mert hiszem, hogy a megfelelő időben egy kis szórakozás tökéletesen beleillik akár a tinédzserek, akár a felnőttek életébe.
Azonban sokan – bevallom, eddig én sem igazán – nem tudják, honnan ered a farsang, mit jelképez, és miért lett ennyire népszerű a mi környékünkön is. Úgy gondolom, az igazán bölcs ember haláláig tanul, ezért úgy döntöttem, utánajárok ennek az ünnepnek, és megosztok néhány érdekes információt róla, hátha mások is kedvet kapnak az ünnepléséhez.
Cikkem végén pedig néhány jópofa farsangi jelmezötletet is bemutatok az olvasóknak! Az informálódni vágyó közönség tartson velem ezen a történelmi utazáson…
A farsang nyomában

A farsangi mulatság vízkeresztkor, minden év január 6-án veszi kezdetét, és húshagyókedd éjféléig tart. Valójában ez az időpont gyakran átnyúlik a következő napra, azaz hamvazószerdára, amikor a farsangot felváltja a nagyböjt negyvennapos időszaka.
Meghatározó elemei a mulatság, az ünneplés, a bálok és a vidám lakodalmak, melyek elsősorban a népi kultúrában jelennek meg. Ez különös, hiszen a népi hagyományokban szinte minden ünnephez kapcsolódik valamilyen vallási megemlékezés vagy egyházi ünnep, a farsanghoz azonban nem. A keresztény liturgikus naptárban nem szerepel vallási ünnepként.
Bár nem kapcsolódik hozzá vallási ünnep, a 16–17. század folyamán mégsem támogatták, sőt, a farsang megünneplését sem engedélyezték, mivel a bujaság jelképének tartották.
Na, de ne ugorjunk ennyire előre az időben, hiszen a farsang ünneplése már az ókorban elkezdődött, amikor is az ókori Róma területén Szaturnusz isten tiszteletére hét napig tartó mulatságokat rendeztek. Ez a szokás a középkorban is fennmaradt, ahol hiedelmekkel és babonákkal egészítették ki, sőt, nevet is kapott.
Eredeti neve „Fasnacht” volt, ami egyértelműen nem magyar eredetű. A szó bajor-osztrák gyökerekkel rendelkezik, és az idők, valamint a különböző tájegységek hatására alakult ki belőle a „fassang” elnevezés, amely hazánkban is elterjedt.
Mint már említettem, bár keresztény ünnepek fogják közre, a farsang alapvetően pogány eredetű mulatság. Középkori hagyományai a németektől származnak, és a mi területeinken is elterjedtek. Bármilyen meglepő, ezek a hagyományok nem voltak olyan ünnepélyesek és nemesek, mint manapság, hiszen az ünnepségek célja elsősorban a halál, a gonosz szellemek és a betegségek elűzése volt.
Ezt követően maga az ünnepség is kezdetét vette, amelyet hatalmas lakoma kísért, megelőzve a böjti időszakot. Emellett a farsang egyben párválasztási esemény is volt, hiszen ekkor kezdődött a lakodalmak időszaka.
Napjainkban ennek az ünnepnek leginkább egy kicsinosított formája ismert, amelyet iskolák vagy baráti társaságok rendeznek meg egymás között. Bár a hagyományai idővel csiszolódtak, sokan még mindig egyfajta télűző rítusként emlegetik, amelynek megszervezésével és megtartásával kezdetét veheti a várva várt tavasz.
Mit öltsek magamra farsangkor?
Nem szeretném külön kategóriákba sorolni azokat a jelmezeket, amelyeket kisfiúk és kislányok viselhetnek ezen az ünnepségeken, hiszen ilyenkor is az a legfontosabb, hogy a ruhák ne csak kényelmesek, hanem mutatósak is legyenek.
Elsőként érdemes szétnézni otthon vagy az ismerősöknél, mert sokszor épp a legegyszerűbb, otthon fellelhető dolgokból születnek a legkreatívabb és legötletesebb jelmezek. Ha adhatok egy tippet, először a ruhatárban érdemes körülnézni, hiszen egy piros ruhából, fejkendőből és egy piacra járó kosárból könnyedén elkészíthető egy klasszikus Piroska-jelmez.
Fiúknak és lányoknak egyaránt jó ötlet lehet egy szalmakalap, egy farmernadrág, egy kockás ing és néhány kertészkedéshez kapcsolódó kiegészítő, hiszen ezekből a kellékekből könnyen összeállítható egy tökéletes kertészjelmez.
Hasonlóan egyszerű jelmezek készíthetők egy szemüveggel, nyakkendővel vagy akár egy kis táskával, amelyek segítségével könnyen megidézhető egy tanár alakja.
Egy kissé extrémebb jelmez lehet egy piros fürdőköpeny, erősen kihúzott szemek és összekontyolt haj, amelyekkel egy ázsiai hölgy megjelenése is könnyen megidézhető.
Ha ezek az eszközök nem bizonyulnának megfelelőnek, még mindig rengeteg lehetőség van kartonpapírból vagy dobozokból készíteni jelmezeket. Elég a megfelelő helyeken kivágni, sárgára festeni, és máris életre kel a barátságos mesehős, SpongyaBob.
Hasonló módon készíthetünk belőle asztalkát is, amelybe játékokat pakolva a viselője sminkes, manikűrös vagy akár asztalos szerepbe bújhat. Egyszerű, de nagyszerű jelmez lehet egy konyhai eszközökkel kiegészített szakácsjelmez is, amely egyaránt jól állhat fiúknak és lányoknak.
És az sem árthat, ha kettes vagy hármas csoportokban gondolkodunk, hiszen így néhány színes ruhával könnyen megidézhetők Alvin és a mókusok karakterei vagy akár a mókuslányok is. Ezen kívül egy bajusszal és egy farkincával kiscicák, kiskutyák és más kisállatok kelhetnek életre, de akár kalapos, félszemű kalózok is leugorhatnak képzeletbeli hajóikról.
A lényeg, hogy minél egyszerűbb alapanyagokból próbáljunk alkotni valamit, mert ahogy említettem, sokszor épp ezek bizonyulnak a legjobbnak. Emellett sok múlik azon is, hogy ki milyen stílusú jelmezt tud elképzelni magának, és mennyire szeretné, hogy ne ismerjék fel.
Kiemelt fotó forrása: https://www.antena3.ro/actualitate/cultura/cu-masca-fara-masca-lumea-pe-dos-a-arlechinilor-si-colombinelor-317089.html
Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály