psihotrop

Psihotrop

Bizonyára nektek is gyakorta problémát okozhat a román kötelező házi olvasmányok kiolvasása, majd a hírhedt „comentariuk” megtanulása, bemagolása, megértése. Emellett az érettségire készülődve lenne más egyéb elfoglaltságotok is, minthogy pár darab papír előtt üljetek, és olyan információk befogadására kényszerítsétek magatokat, amelyeket később nem igazán tudtok kamatoztatni a nagybetűs életben. Erre hoztam most egy korszerű megoldást, amely, habár nem 100 %-ban garantálja a sikert, mindenképp kényelmesebb, mint gubbasztani a nyomtatott tételek és fogalmazásminták előtt.

Ismerjétek meg Psihotropot, azaz Mihai Predát!

Történetünk főhőse ugyanazon problémákkal küzdött, amelyekbe nekünk is folyton beletörik a bicskánk: nehéz a tananyag, stresszesek a felelések, és az érettségi lehetetlennek tűnik. Ezért, hogy mások helyzetén könnyítsen és ezáltal valami maradandót is alkosson, fogta a román érettségi tételeket, és rap formájába öntötte őket még tizenkettedikes korában. Ez az egyedi ötlet, amely még külföldön is újnak hatna, azóta is sokaknak segített sikeresen levizsgázni.

Az általa kiadott 17 dal mindegyike követi mindazokat a szabályokat, amelyekre gondolunk, ha a rap szót halljuk. A szokványos dalszövegek helyett viszont műnemi és műfaji sajátosságok, történetalakítási szempontok és tartalmak foglalnak helyet a dalokban.

Többek között a Luceafărul, a Moara cu noroc, és az O scrisoare pierdută is helyet kap az egyórás albumon, és a számunkra szükséges tételek jó hányadát is fedezi a költő. Egyik kedvencemben, a fent említett Moara cu noroc című slágerében Ioan Slavici kötetéről ad részletes leírást. A dalban szó esik az eredeti mű kiadási évéről, a műfajról, a narráció sajátosságairól, a regény tulajdonságairól, a mű általános témájáról, szereplők közti viszonyról, és még a tartalomról is.

Mindez ugyebár nem lenne elég még egy témazárón sem, nemhogy érettségin, de egyes kifejezések könnyebben másznak fülbe a dallam hatására, és ha írás vagy felelés közben elakadnál, az egyes sorok mindig kisegíthetnek.

Személyes példámat tudom csak említeni, hogy amikor szokásomhoz hűen dadogni kezdtem felelés közben, a dalon végigfutva magamban tudtam folytatni és meg tudtam menteni a jegyemet. Azóta is mindig megtanulom a rapeket kívülről, hogy könnyebben átlássam az adott alkotást, és új kifejezéseket építsek be a felmérőkbe. Ezeket a dalokat bátran ajánlom mindenkinek, hogy akár egy-két meghallgatás erejéig is adjanak nekik esélyt, hátha jól jön majd később.

A teljes lejátszási listához a YouTube linket itt találjátok: Psihotrop dalai , de fent van többek között Spotify-on is.

Kovács Bendegúz,
Ady Endre Elméleti Líceum,
11. D osztály