közélet

Közélet követése fiatalként

Formáld te is a jövőt!

Azt gondolom, hogy fontos követni azon emberi tevékenységeket és folyamatokat, amelyek az egész társadalom állami, politikai életével, különösen az állami vezető szervek, hatóságok munkájával, működésével kapcsolatosak. Röviden, ezt hívjuk a közélet követésének. Különösen fontos, hogy legalább részben tisztában legyünk azzal, ami körülöttünk történik, így cikkemmel arra buzdítanám társaimat, hogy ők is hasonlóképpen tegyenek.

De mi hasznom származik belőle?” – merülhet fel benned a kérdés. Remélem, megválaszolom a kérdőjeles mondataidat, és akár nézőpontot is változtatsz.

Fontos megérteni, hogy mint fiatal, te is formálhatod a jövőt. A közélet ismerete segít abban, hogy aktívan részt vegyél a társadalmi döntésekben, így felelősséget vállalhatsz a környezeted és a közösséged számára. Emellett, az ismeretek segítenek abban, hogy tudatos állampolgár legyél, aki nem csak passzívan éli az életét, hanem aktívan alakítja a közösségét.

A közélet iránti érdeklődésed nagyban fejleszti a kritikus gondolkodásmódodat is, ami azt jelenti, hogy ha a tisztában vagy a közélet aktuális eseményeivel, kritikusan szemlélheted a világot, elkerülve az esetleges manipulációt és az álhíreket. Logikusan, minél tágabb a tudásspektrumod, annál nehezebben válhatsz befolyásolhatóvá. Természetesen, ha csak felületesen követed a híreket, az nem azt jelenti, hogy aktívan részt veszel és tudatosabbá válsz. Ehhez fontos körültekintőnek és valamilyen módon objektívnek lenni, hiszen nem aszerint választasz politikai pártot sem, hogy éppen ki a humorosabb, hanem ki az, aki a te igazi értékeidet és javadat képviseli.

Ha már példaként említettem a politikai pártokat, fontos kitérni arra is, hogy érteni kell a politika működését, valamint az állami intézményeket és a választási rendszert. Ez lehetőséget ad arra, hogy megalapozott döntéseket hozz szavazáskor, és megértsd, hogyan befolyásolják a döntések az életedet. Köztudott, hogy a nem is egy válasz, így ha nem veszel részt a közéletben, annak is lesz következménye valakire vagy valamire nézve. A kérdés az, hogy te, mint felnőtt, aki kezében tartja az életét, helyesnek érzed-e, hogy ezzel tulajdonképpen másokra hagyod a döntést?

Persze, én sem vagyok buta, s tudom, hogy ugyan mindent nem befolyásolhatunk és kevesebbet érhet a szavunk, de jobb azt érezni, hogy megpróbáltam, mintsem veszni hagyni valamit, amiért tehettem volna.

A közéletben való aktív részvétel segíthet integrálódni a társadalomba, mindeközben pedig hozzájárulhat saját személyes fejlődésünkhöz is. Azáltal, hogy részt veszünk a társadalmi, politikai és kulturális eseményekben, felfedezhetjük a közösség problémáit, amelyen akár magunk is segíthetünk a későbbiekben. Az aktív szereplés lehetőséget ad arra, hogy véleményt alkossunk, befolyásoljuk a környezetünket, így saját helyünket is kialakíthatjuk a társadalomban. A társadalmi integráció nemcsak azt jelenti, hogy egy fiatal képes beilleszkedni egy közösségbe, hanem azt is, hogy képes értékes hozzájárulásokat tenni annak fejlődéséhez.

A közéleti részvétel emellett elősegíti a személyes fejlődést, mivel segít a fejleszteni a fiatalok kommunikációs készségeit, a kritikai gondolkodásukat és a problémamegoldó képességüket. Ahogy új nézőpontokat és tapasztalatokat szerzünk, folyamatosan rugalmasabban reagálunk a társadalmi változásokra, és tudatosabban alakítjuk saját életünket. Mindez hozzájárul a fiatalok önállóságának növeléséhez, és segít nekik abban, hogy felelősségteljes döntéseket hozzanak a saját jövőjükkel kapcsolatban.

A társadalmi integráció és a személyes fejlődés tehát nem választható el egymástól. A közéletben való aktív jelenlét nemcsak a társadalomhoz való kapcsolódást segíti, hanem a fiatalok személyiségét is formálja, lehetőséget adva számunkra, hogy egyéni és közösségi szinten is fejlődjünk. Ezáltal mi, fiatalok nem passzív résztvevői, hanem aktív alakítói leszünk a társadalomnak, hozzájárulva annak pozitív változásaihoz is.

Azt gondolom a magam részéről, sikerült megválaszolnom a „De mi hasznom származik belőle?” kérdést, de mindenkinek szíve joga dönteni saját sorsáról és hozzáállásáról. Nekem fontos, hogy részben ebből a szempontból is kézben tarthassam jövőmet mint leendő pedagógus és remélhetőleg leendő édesanya is.

Kiemelt fotó forrása: https://ro.pinterest.com/pin/1900024838606839/

Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év