
A nyomtatott sajtó végnapjai? – Meghívást kaptunk az MCC-től!
2025. február 5-én a Majomsziget szerkesztőségi tagjai a Mathias Corvinus Collegium meghívására részt vehettek egy kerekasztal-beszélgetésen a nyomtatott sajtó jövőjéről. A beszélgetésen Szűcs László, a MÚRE (Magyar Újságírók Romániai Egyesülete) elnöke, Stanik István újságíró, a Bihari Napló korábbi főszerkesztője és Kálnoky Boris, az MCC Média Iskola vezetője osztották meg gondolataikat – amelyekből később kiderült, hogy a nyomtatott sajtó jövője nem túl fényes.
Az estet Stanik István nyitotta, aki a sajtót befolyásoló tényezőkről beszélt. Ezek meglehetősen sokrétűek, a piactól és a finanszírozástól kezdve egészen a terjesztésig terjednek. Saját példákkal is illusztrálta a sajtó helyzetét: a kezdetben negyvenezres példányszámban megjelenő Bihari Naplónál több mint száz ember dolgozott a terjesztésen, mivel a román posta sem kapacitás, sem hajlandóság híján nem vállalta egy ekkora mennyiségű kisebbségi napilap kézbesítését.
Mivel a szerkesztő hirdetésekből él – folytatta Stanik – kvázi „körbeírja a hirdetéseket”, ezért a fenntartás egyre nehezebb és költségesebb, hisz a hirdetések már átköltöztek az online térbe.
A beszélgetés résztvevői arra a kérdésre is keresték a választ, hogy egy közszolgálati magyar média hogyan jelenthetne megoldást a sajtó leépülése ellen: a nyomtatott sajtó edukatív, tájékoztató, és szórakoztató, sokkal minőségibb, mint a közösségi média vagy online társai. Éppen ezért a média centralizációja segíthetné fennmaradását.
Ezt követően Kálnoky Boris is megosztotta gondolatait. Véleménye szerint a nyomtatott sajtó információi késve jutnak el az olvasókhoz, ezért nem képes versenyezni az internettel. Ugyanakkor úgy véli, hogy bizonyos „niche” lapok – például a sport- és divatmagazinok – továbbra is meg fognak maradni. Kiemelte azt is, hogy egy politikai erő nem képes igazán jó, objektív újságot kiadni. Emellett hangsúlyozta, hogy bár a nyomtatott sajtó háttérbe szorulhat, az újságírás maga nem fog eltűnni, hiszen az emberek továbbra is éheznek a minőségi, tartalmas írásokra.
Szűcs László is kifejtette véleményét, miszerint a nyomtatott sajtó megszűnésével az olvasók mind minőségben, mind mennyiségben kevesebb tartalmat kapnak. Tapasztalatai szerint a vidéki élettel a kisebbségi bihari online lapok nem, vagy nagyon keveset foglalkoznak. Hozzátette viszont, hogy a nyomtatott sajtó a Partiumban és Bánságban nem tűnt el teljesen: bár a térség nem rendelkezik magyar nyelvű napilappal, hét kulturális lap még mindig forgalomban van. Továbbá kiemelte, hogy választ kell találni a közösségi média térnyerésére is.
Ehhez kapcsolódóan Stanik újabb gondolatokat osztott meg: szerinte a közmédiában nincs pénzügyi félelem, ezért az alkotók nyugodt környezetben, jobb színvonalon képesek publikálni. Úgy véli, hogy egy internet-nyomtatott sajtó hibrid is járható út lehet, de tetszik vagy sem, az internet végleg át fogja venni a nyomtatott sajtó helyét. Ennek ellenére fontos, hogy a nyomtatott sajtó felvegye a versenyt a közösségi médiával.
Kálnoky Boris szerint az előfizetéses modellek lehetnek az újságírás és a média bevételének jövői. Emellett arról is beszélt, miért hajlandóak az emberek fizetni: a politikai tartalmakkal kapcsolatosan elenyésző bevétel érkezett, míg a tanácsadással kapcsolatos cikkek már megfizetett tartalomnak számítottak.
Szó esett még a mesterséges intelligenciáról (M.I.), és hogy milyen hatást gyakorol a sajtóra. Stanik István szerint az M.I. nem fogja kiszorítani a hagyományos sajtót, de a változó világ következtében költséghatékonyabb, és olykor még jobb cikkeket is írhat, mint a szerkesztők. Kálnoky Boris tapasztalatai szerint az M.I. nagy segítséget nyújt a szerkesztőknek információk megkeresésében, elemzésekben, fordításokban, sőt, még a publikációkban is. Bár hasznosnak tartja, kár tagadni, hogy sokan elveszítik majd a munkájukat ennek következtében, de hangsúlyozta, hogy már csak a hitelesség miatt is szükség van emberi szerkesztőkre.
A beszélgetést Szűcs László zárta, aki kifejtette, hogy az emberi alkotóképesség elengedhetetlen a sajtóban, és bár talán nem kedveljük, fel kell venni a versenyt a közösségi médiával.
Azt hiszem, az estét Kálnoky Boris idézete foglalja legjobban össze, így én is ezzel zárnék: „Az újság, ami tegnap csak egy rongy volt, olyan nagyhatalom lesz, mint az Amazon.”
Vajna Csongor,
Szacsvay Imre Általános Iskola,
8. osztály