znagy

A Z. Nagy család esete

…1994-ben a szegedi Z. Nagy családot Skorpió géppisztollyal végezték ki…”
(Szieszta hírlap, 2006. szeptember 9., szombat)

A tökéletes boldogság és gazdagság mögött megannyi sötét titok rejtőzhet meg. Hamar fel is tűnhet az embernek, ha valami nem a megszokott tökéletességgel történik… Így jártak Z. Nagy Bálint munkatársai is, akiknek feltűnt, hogy valami hiányzik. Sem a családfő, sem a felesége nem mutatkozott egész nap, valamint a fiúk sem mentek iskolába. A telefonhívásokra nem reagált senki, ezért az egyik alkalmazott kiment a családi házhoz, majd egy létra segítségével felmászott, hogy belessen az egyik ablakon. Ekkor látta félhomályban, hogy az egyik gyerek az ágyában fekszik. Azt gyanította, hogy vérbe fagyva.

A család tagjaival egy B 3832 gyártási számú Scorpio típusú géppisztoly végzett.

Ki, és miért tette? Az igazság mai napig nem derült ki, de vannak találgatások.

Marinko Magdát tizennégy, Magyarországon és Jugoszláviában elkövetett gyilkossággal valamint az áldozatok kirablásával vádolta a magyar ügyészség. A vád szerint kilenc éve Magda Marinko és társai öltek meg három személyt Kecskeméten, egyet, az elrabolt Farkas Helga nagynénjét Orosházán, a négytagú Z. Nagy családot Szegeden, valamint a jugoszláviai Palicson egy három-, Szabadkán egy kéttagú családot és egy ugyanott egyedül élő nőt. A bíróság azonban a Z. Nagy család kivégzését nem látta bizonyítottnak.” (Aktuális hírlap, 2002. október 9., szerda)

Marinko Magdát 1994. január 28-án tartóztatták le, mikor becsalták a kapitányságra útlevél-ellenőrzés indokával. Itt dulakodásba kezdett egy rendőrtiszttel, és megpróbált az ablakon kiugorva öngyilkosságot végrehajtani, ám ezt megakadályozták, három másik rendőrt is bántalmazott. Egyesek tudni vélték, hogy Magda, megsejtve a rendőrség szándékait, szándékosan követte el a hatósági személy elleni erőszakot, hogy ezzel bizonyossá tegye előzetes letartóztatását, amely menedéket nyújtott neki az elhallgattatás elől.

Az ügyészség Marinkó Magdát gyanúsította a gyilkossággal, mivel ugyanazzal a fegyverrel követték el a bűncselekményt, amelyet korábban a kecskeméti hármas gyilkosságnál találtak. Marinkót végül felmentették a szegedi családirtás vádja alól, mivel alibije volt.

Az ismerősök váltig állították, hogy Z. Nagyék nem keveredtek kétes ügyletekbe, azonban többen elismerték: Bálint és Gizella, a gyilkosságot megelőző hónapban gyanúsan nyugtalan volt, és nagy gonddal óvták a fiúkat. Sokáig keringett a városban a pletyka, hogy az akkor dúló délszláv háborúval kapcsolatos kétes ügyleteket bonyolítottak, de erre sem találtak bizonyítékot.

Miért is találtam érdekesnek a történetet?

Egyrészt, mert soha nem derült ki a teljes igazság, legalábbis nem lett nyilvánosságra hozva, illetve tökéletes bizonyítéka annak, hogy nem minden arany, ami fénylik. Ne legyünk abban a tévhitben, hogy ha valaki élete külsőre tökéletesnek látszódik, nincs meg a maga kínja. Természetesen magam is tisztában vagyok vele, hogy vannak bizonyos fokozatai ennek, és nem minden baj egyenértékű. Egy emlékeztetőként hoztam nektek ezt a történetet, hogy ne feledjétek: legyetek hálásak azért, amitek van, és éljetek meg minden pillanatot, mert soha nem tudhatjátok, mikor lesz az utolsó.

Kiemelt fotó forrása: Index.hu

Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év