világ

Vajon mire ébredünk majd reggel?

Avagy: mi történik ma a világban?

21. század… E század talán az elmúlt évszázadoknál is brutálisabb, keményebb, és negatív irányból nézve megdöbbentőbb is. A háborúk képei visszakacsintanak, veszedelmes vírusok pusztítanak szerte a világban, a gyilkosságok számai egyre csak növekednek, hatalmas arányban. Nagyon sokat hallhatunk rádiókból vagy újságokból az öngyilkosságokról is, leginkább tinédzserek körében, akik valószínűleg kevesebb, vagy szinte semmilyen szeretet, támogatást nem kaptak javarészt senkitől. Az öngyilkosságok mellett sorakoznak a hidegvérrel elkövetett vérontások is, melyeket semennyi rács mögött eltöltött év nem tud kárpótolni. Balesetek, leginkább autóbalesetek, ahol egy család vagy egy egész baráti kör esik áldozatul a gyorshajtásnak.

A világ katasztrófáinak sora nem áll meg ezeknél a történéseknél, melyek önmagukban is szomorúak és hátborzongatóak. Felmerülhet a kérdés: Mi lesz velünk jövőre, vagy mi lesz velünk holnap? Nos igen, ez egy nagyon jó kérdés, amire az igazi keresztények tudják, hogy csak Isten által kaphatnak választ. Viszont néha mindenkinek meginog a hite és a bátorsága, így ilyenkor hajlamosak vagyunk a fölöttünk álló vezetőkben bízni. Mint választók és egyszerű polgárok, azonban néha elfelejtjük, hogy attól, hogy ezek az emberek fölöttünk állnak, még nem biztos, hogy jobban értenek bizonyos dolgokhoz, mint mi. Erre kiváló példa lehet mindaz, ami az elmúlt időszak Amerikájában zajlott.

Arra az esetre, ha újságunk olvasói nem találkoztak volna a TikTokon terjengő problémával, amely az amerikai tartalomgyártókat érinti, bemutatom nekik, hogy pontosan miről is van szó, és megosztom saját, személyes véleményemet is.

Mi is az a TikTok, és mely problémák merülhetnek fel vele kapcsolatosan?

A TikTok egy internetes alkalmazás, amely lehetőséget ad rövid videók megosztására különböző témákban. A nézők a világ minden tájáról csatlakozhatnak, hogy megnézhessék a receptjeinket, smink rutinunkat vagy edzésvideóinkat. Bár ezek a témák hasznosak lehetnek az emberek számára, előfordul, hogy a videókat megosztó személyek között olyanok is akadnak, akik túlzásba viszik a közléseket.

Néhány ember, mindamellett, hogy durva tartalmakat oszt meg, amelyeket egy TikTokra tévedt gyereknek nem kellene látnia, még tele is töltik az oldalt reklámokkal. Az ismert közlők alapból kapnak juttatásokat azért, hogy videókat osztanak meg velünk és ezzel szórakoztatnak minket, miközben sminkgyártókat vagy márkákat is reklámoznak a videóikban. Ez egyrészt hasznos, mivel így többen megismerhetik az adott márkát egy híresebb, sminkelésben vagy akár edzésben tapasztaltabb gyártó ajánlásával. Viszont egy idő után unalmassá válik, hogy folyamatosan reklámokkal találkozunk, és felmerül bennünk a gondolat, hogy az a termék nem is biztos, hogy megéri a pénzét, csupán a videó készítője és reklámozója próbálja ezt elhitetni velünk.

Pár sorral fentebb említettem, hogy olyan jellegű tartalmakat osztanak meg egyesek, amelyek nem megfelelőek adott korosztályok számára. Néhány személy el is mondja azt, amit én el szeretnék kerülni, ugyanis a TikToknak mint alkalmazásnak, van egy bizonyos korhatára, ám a kisebb gyerekek kezébe is kerülhet telefon manapság, ami ugyan sajnálatos dolog, de mégis igaz. Az alatt az idő alatt, míg egy gyerek görgeti az oldalt, és az édesanyja éppen ebédet készít, nem gondolná senki, hogy a tartalom, ami hamarosan fel fog tűnni, éppen egy autóbaleset lesz, ahol minden látható, vagy egy olyan mutatvány, amit gyerekeknek tilos utánozni.

A legnagyobb probléma ezzel az oldallal egy társadalmi problémát is felvet, ugyanis a videókat megosztó személyek nagy többsége egy megálmodott, elrendezett világot és életet vetít elénk. Egy olyan házat, családot, hétvégét mutat be, ami mindenki legféltettebb vágya. Látni, hogy valakinek megvan az anyagi bevétele erre, legyünk őszinték, könnyen megbetegíthet. Valaki egy tökéletesnek látszó élettel villog nekünk, és mi elhisszük, mert igazából el kell hinnünk, hogy ez igaz, miközben legbelül egyre inkább elkezdjük utálni magunkat, hogy nem mi vagyunk abban a szerencsés helyzetben, hogy ezt az életet éljük.

A legutolsó probléma pedig, amellyel nagyon kevesen szembesülnek, az maga a tény, hogy ez a platform függőséget okoz. És ebben a kijelentésemben nem viccelek, ugyanis minden egyes öt perc után, amit videónézéssel töltünk, még újabb öt percet szeretnénk, mígnem észre kell vennünk, hogy ez egy örök körforgás.

Esetleges pozitívumok

Egy előző paragrafusban már említést tettem arról, hogy néhány esetben új dolgokat tanulhatunk az alkalmazás használata közben. Megismerhetünk tanulási tippeket, új recepteket jegyezhetünk a receptekkel teli füzetünkbe, és talán még életmóddal kapcsolatos tudnivalókat is megjegyezhetünk. Ezek mind hasznosak lehetnek, különösen azért, mert rövid videók formájában bemutatva könnyebben rögzülnek. Egy újabb mellette szóló érv lehet az is, hogy híreket közöl velünk a világ minden tájáról. Itt az igazi források tényeit veszem alapul, amelyeknél általánosságban minden tény igaz, és nem állunk szemben álhírekkel. Következő érv lehet, hogy közösségek, barátságok alakulnak ki általa, ugyanis sok ember videóiból könnyebben megismerjük őket, mint mondjuk egy kép alapján. Ez leginkább azokra érvényes, akik igyekeznek minden helyzetben önmagukat adni és így ismerkedni. Az utolsó pozitívuma a TikTok használatának pedig az, hogy el tudjuk tölteni vele az időnket. Fent ugyan elmondtam, hogy rá lehet szokni, azonban azok a felhasználók, akik valóban csak az ötpercnyi szabadidejüket szánják rá, kikapcsolódásként tekinthetnek rá.

A saját megjegyzéseim és összegzésem alapján nézzük meg, hogy valóban megérte-e betiltani a TikTokot az Egyesült Államokban, vagy sem.

A tavalyi év áprilisában Joe Biden aláírta azt a törvényt, amely előírta, hogy 2025. január 19-én be kell tiltani a TikTokot az összes amerikai államban. Valójában ez egy politikai indíttatású határozat volt, mivel a TikTokot üzemeltető kínai cég, a ByteDance, nem hajlandó eladni az alkalmazást, és így a kínaiak által kidolgozott algoritmusokat sem adja át amerikai cégeknek. Az amerikaiak számára ez problémát jelentett, mivel a kínaiak által vezetett cég hozzáférhetett minden belsős információhoz, amely a TikTokon keresztül futott. Azon indok alapján, hogy a kínai kormány ne kaphasson további amerikai adatokat, meg kellett szüntetniük a TikTok használatát.

A TikTok véglegesen egyelőre nem törlődik, viszont néhány órára (a cikk megírásakor, január 19.) leállt; a január 20-tól elnöki székre lépő Donald Trump elhatározta és megígérte, hogy eltörli a törvényt.

A végleges döntés még várat magára, de mindenesetre reménykedünk benne, hogy nem vonják meg a TikTok használatát az amerikai felhasználóktól, ugyanis, mint a fentebb említett érveim is bebizonyítják, mindenkinek megvan a joga, hogy úgy használja az alkalmazást, ahogy akarja, annyit és arra, amennyit/amire szeretné.

Kiemelt fotó forrása: https://www.ted.com/playlists/290/talks_for_when_you_realize_you

Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály