
Eszik vagy isszák?
Counter-Strike eSport
Bizonyára sokak számára ismerős a Counter-Strike fogalma, de akiknek nem, azoknak röviden bemutatom:
A Counter-Strike (CS) egy lövöldözős, 5v5 játék, melyet általában számítógépen játszanak. Két csapat létezik a játékon belül: a terroristák és a terrorista-elhárítók csapatai. A terroristák célja, hogy élesítsék a bombát a kijelölt „rakón” és felrobbantsák azt, az elhárító csapat feladata pedig az, hogy hatástalanítsa a bombát.
A játéknak több megjelenése is volt már, a legfrissebb pedig a Counter-Strike 2 (CS2). A játék ingyenes és bármikor letölthető a Steam platformról, ha valaki ki szeretné próbálni. A cikknek viszont nem ez lesz a fő témája, hanem a játék kompetetív része, amit e-sportnak neveznek.
Mi az az e-sport?
Az e-sport sokféleképpen körülírható, de ahogy azt a neve is elárulja, a sport elektronikus ekvivalense. Játékosok mérik össze magukat abban, hogy ki a jobb, versenyekre járnak és pénzt, illetve hírnevet szereznek maguknak eközben. A CS az egyik legrégebbi játék, amit a játékosok e-sport szinten játszanak, hiszen már 2000 óta rendeznek versenyeket.
Nagyon durva belegondolni, hiszen 2000-ben a körülmények is teljesen másak voltak a maiakhoz képest.

Ma a játékosok már teljesen más körülmények között játszanak; inkább studiókban, valamint hatalmas arénákban találkozhatunk versenyekkel. Azok a játékosok, akik a legmagasabb szinten játszanak, csapatokhoz vannak szerződtetve, pont ugyanúgy, mint bármilyen valós csapatsportban.
Hogyan lehet ide eljutni?
Ez egy teljesen jogos kérdés, amelyet egy átlagember feltesz, amikor először szembesül az e-sport világával. A válasz nagyon egyszerű: munka.
Azok, akik ezzel szeretnének foglalkozni, rengeteg munkát és időt kell belefektessenek abba, hogy fejlődjenek, másszák a ranglétrákat a játékon belül. Persze, ez nem lehetséges tehetség nélkül. Sokak számára fura, de igen, ehhez tehetség is kell. Nem olyan egyszerű, hogy csak gombokat nyomkodnak. A legutolsó dolog pedig egy csipetnyi szerencse, hiszen hiába tehetséges az ember és dolgozik rengeteget ahhoz, hogy jobb legyen a játékostársainál, a csapatok fel kell figyeljenek rá, és nagyon fontos az, hogy jó helyen legyenek jó időben.
A csapatok összeállítása
A csapatokat nem akárhogy állítják össze, hiszen emögött van egy gondolatmenet, nem is akármilyen:
egy öt fős csapat öt külön szerepre van leosztva, mégpedig:
- IGL (In Game Leader): Mint ahogy azt a neve is mutatja, ő a csapatkapitánya, a játékon belül és kívül is. Róla vesznek példát a csapaton belül, ő az agy a csapatban, ő szokta a stratégiákat „callolni”, azaz megmondani, ki mit csináljon.
- AWPer: Az AWP-s az az ember, aki a mesterlövészpuskával szaladgál a pályán, és hosszú távolságokon lövi le az ellenfelet. A star játékos után ő a második általában, aki a legtöbb segítséget kapja csapattársaitól, hiszen ő is az egyik legjobb a csapatban.
- Support: A support az a játékos, aki a társait felkészíti a harcra különféle gránátokkal, az ő segítsége nélkül nem lenne teljes a csapat.
- Lurker: A lurker az a játékos, amelyik egy kör későbbi részeiben aktiválja magát. Az ellenfeleket általában hátbalövi, és az agyával segít a csapatnak, kijátssza ellenfeleit.
- Star: A „star” játékos dolga, hogy egyszerűen minél több ellenfelét lelője. Ő kapja a legtöbb segítséget, hiszen ő a legjobb játékos az egész csapatban, mint ahogy azt a neve is mutatja.
Most, hogy ezt is letudtuk, bele is csöppenhetünk abba, ami tavaly történt a CS e-sport világában, és abba, hogy mi fog történni a következő évben.
CS e-sport 2024-ben
A tavalyi évben 13 „nagy-verseny” volt megrendezve, köztük két darab „major” is helyet kapott, ami a játék legnagyobb versenye. Annak, aki ezen részt vesz, neve örökre bekerül a játékba matricákon keresztül, melyeket a játékosok felragaszthatnak a saját fegyvereikre.

A majorök összdíjazása idén is $1,250,000 volt, ami megmutatja, mennyire komolyan is veszik a játékot.
Az első majort a Natus Vincere csapata nyerte meg váratlanul, akik a csapatjátékukról híresek. Az év második felében pedig szinte dominálták az egész szcénát, kivéve két versenyt, ahol nem sikerült a döntőbe jutniuk.

A torna legjobb játékosa a litván származású jL (Justinas Lekavicius), aki csapatának húzóereje volt, és messze a legjobb teljesítményt nyújtotta.
A második majort a Spirit csapata nyerte meg, akik ezzel a győzelemmel az év egyik legjobb csapatává váltak. A csapatban szerepel egy játékos, aki fiatal kora ellenére idén megdöntötte az összes létező rekordot, amely a CS e-sport 20 éves történelme során született. Az ő játékosneve donk, teljes nevén Danil Kryshkovets. Róla annyit tudok elárulni, hogy az első Tier 1-es évében, 17 éves létére ő volt az idei év legjobb játékosa.

Mire számíthatunk idén?
A 2024-es év díjátadója január 11-én kerül megrendezésre, ami a HLTV Awards 2024 névre lett keresztelve. Itt kiosztásra kerül a 20 legjobb játékos díja, illetve különféle „paneldíjak” is, mint például az év legjobb újonca, az év legjobb játékosa minden szerepben, illetve az év legjobb edzője is díjazásra kerül majd.
Január 14-én végre elkezdődik a 2025-ös szezon, amit a BLAST Bounty Season 1 fog megnyitni, online kereteken belül. Itt láthatjuk majd a csapatok új igazolásait, hiszen egy hatalmas átigazolási időszakon vagyunk túl, és rengeteg csapat új felállással fog kezdeni. Ezen a versenyen 32 csapat fog részt venni, az első 8 pedig továbbjut majd a verseny következő szakaszára, mely Koppenhágában, Dániában kerül megrendezésre.
Összességében egy izgalmas szezon vár majd ránk 2025-ben, rengeteg új felállással és a hatalmas kérdéssel: Melyik csapat lesz az első major győztes idén?
Kiemelt fotó forrása: https://blog.scienceandmediamuseum.org.uk/counter-strike-esports/
További fotók: Wikipédia, HLTV.org
Kalla Ferencz,
Ady Endre Elméleti Líceum,
10. B osztály