
Biatlon, avagy a sílövészet művészete
A biatlon a téli sportágak öttusája, egy egyedi stílust magában foglaló aktivitás, amely a sífutást és a sportlövészet egy formáját ötvözi. Sokáig az öttusa egyik alfajaként volt közismert, amíg ki nem vált önálló sportágként az IBU (International Biathlon Union) megalakulásával.
Már az 1924-es, Charmonix-i téli olimpián is részt vett a modern biatlon egyik elődje, amely az évek során sok változáson ment keresztül.
A versenyszámokat külön-külön megrendezik férfiak és nők számára is. A lövészet során egy 22 kaliberes, kisöbű sportpuskával lőnek ötször, először fekvő pozícióból egy 4,5 cm-es átmérőjű célra, majd állva 11 cm-es célokra. Ez a sportfegyver nem „rúg vissza” annyira, mint más vadászfegyverek, viszont a megtett kilóméterek miatt igen nehéz hibátlanul teljesíteni egy-egy futamot.

A futamok, versenytáv és más szabályok változtatásával öt kategóriába sorolhatóak: a sprintfutamon a versenyzők harminc másodpercenként indulnak el, és három kört tesznek meg, egy-egy fekvő és álló testhelyzetű lövészet után, majd minden hibás lövés után pedig egy 150 m-es büntetőkört kell megtegyenek, és a legkevesebb idő alatt célbaért versenyző a nyertes. Az üldözéses versenyen a sprintfutam eredményei alapján indulnak a versenyzők, és 5 kört kell megtegyenek, miközben négyszer lőnek, és a beérkezett pozíció szerint jutalmazzák a rajthoz állókat.
Az egyéni futamokat tartják a legnehezebbeknek, hiszen itt a nők 15, míg a férfiak 20 km-t kell síeljenek, és az összes más számmal ellentétben, itt minden egyes rontott lövés egy egész percnyi büntetést von maga után. Ebben a számban is az egyéni idő számít, mint a sprintfutamnál, nem úgy, mint a tömegrajtos számnál, ahol az összes sportoló egyszerre indul el, és öt körig vív az első helyezésért.
Ezen kívül a váltók szoktak még izgalmakat hozni, amelyek férfi váltókra, női váltókra, illetve vegyes, két férfi és két nő által alkotott váltókra oszlanak fel. Ezek a futamok szűk két órát is el szoktak tartani, hiszen mind a négy versenyző meg kell tegyen egy „sprintfutamnyi” távot, így ezek a futamok szoktak a legizgalmasabbak lenni.

Állomásait tekintve a biatlon igencsak sokszínű sport, hiszen számos nyugat-európai országban, a skandináv államok javában, de még az amerikai kontinensen is szoktak versenyhétvégéket szervezni. Kilenc ilyen versenyhétvége során lehet pontot gyűjteni, és a legtöbb pontot elérő atléta nyeri az aktuális év világkupáját. A tizedik állomás, a világbajnokság helyszínén megrendezésre szokott kerülni az összes versenyszám, amely 2023-tól nem számít bele a világkupa pontjaiba, és az ottani győztesek lesznek annak az évnek, a saját versenyszámaik világbajnokai.
Gyerekkoromnak mindig is fénypontjai voltak a biatlonfutamok, hiszen már majdnem 10 éve követem a sportot, és meleg szívvel tudom ajánlani mindenkinek!
Nagyon megfog benne az, hogy úgy a fizikai, mint a mentális felkészültség is nagyon is közrejátszik, és nem elég csak a pályán jó részidővel síelni, vagy csak a lőtéren gyorsan és pontosan lőni, hanem mint a két mesterségben a toppon kell lenni ahhoz, hogy futamgyőzelemről legyen szó. Ezentúl a sportolók nem tekintenek egymásra riválisként, hanem egy nagy közösségként űzik a sportot.
Ha esetleg te is szívesen néznél bele egy futamba, vagy van egy üres fél órád és nem tudod, mivel töltsd el, tudom ajánlani az eurovisionsport.com oldalt, ahol sok más sport mellett teljesen ingyen követhető az összes biatlon futam, szakértői kommentárral, magas minőségben. Ott találkozunk mindenkivel!
Kiemelt fotó forrása: https://kroops.com/blogs/explore/what-is-biathlon
Kovács Bendegúz,
Ady Endre Elméleti Líceum,
11. D osztály