
Balatro
A Balatro nevű játékot az idei év elején fedeztem fel, amikor február 20-án megjelent a teljes verziója. Fejlesztője a LocalThunk. Ígéretes videók alapján úgy éreztem, hogy ez a stratégiai pókerjáték igazán illik hozzám.
De hogy lehet egy játékstílus ennyire ellentmondásos? A Balatro ügyesen ötvözi a szerencsét és a stratégiát, létrehozva egy rendkívül egyedi, rogue-szerű pókerjátékot.
Jogosan kérdezhetitek, hogy hogyan működik? Nos, ennek tisztázása most az én dolgom lesz.
Leegyszerűsítve, a játék lényege a pontmaximalizálás. Pontokat a kijátszott kártyák segítségével szerezhetünk, mégpedig úgy, hogy minél erősebb kezet játszunk ki (nyilván a póker szabályai alapján), annál közelebb kerülünk a „kisvak”, „nagyvak” vagy a „főnök vak” legyőzéséhez. A játék a kezünket egy szorzatra bontja, mely zsetonokból és egy alap szorzóból áll. Egyértelműen, minél erősebb a kijátszott kéz, annál nagyobb mindkét érték. Ezek a kezek viszont nem maradnak sokáig ilyen alacsony szinten.
A játék során Joker kártyákat szerezhetünk, amelyek passzív segítséget nyújtanak, amíg el nem veszítjük vagy el nem adjuk őket. Összesen 150 különböző Joker áll rendelkezésre, amelyek különféle módokon segíthetnek (például a „Jolly Joker” kártya +8 szorzót ad, ha a kijátszott kéz tartalmaz egy párt). Ezeket a Joker kártyákat minden vak legyőzése után a Shop-ban vásárolhatjuk meg.
Jokerhez igazodva a kártyapaklinkon is igazíthatunk: a Tarot kártyák mindegyike egyedi képességet rejt. Például a „Hanged Man” két lapot elpusztít, a „Hermit” megduplázza a pénzünket, míg a „Judgement” véletlenszerű Joker kártyát idéz.
A játékban szerepelnek még bolygókártyák (nem igazán a szívem csücskei, de köteles vagyok beszélni róluk). Ezek egyenesen felfejlesztik a kijátszható kezek zseton- és szorzó számait. A Joker kártyákhoz kevésbé hasonlóan, de ezeket is a vakok közötti boltokban tudjuk megszerezni, különféle csomagokban és áron érhetők el.
Nos, kezdjünk el egy új játékot. Már itt több opció közül választhatunk, ugyanis sok fajta kártyapakli áll rendelkezésünkre, mindegyik a saját egyedi képességeivel. Legyen az az elstartolás több pénzzel, akár a figurás lapok elhagyása, vagy esetleg a Joker helyek egyikének elvesztésével járó festett pakli, mely cserébe megengedi, hogy 8 helyett 10 kártyát tartsunk a kezünkben a vakok szembenállásának kezdeténél. Paklikon kívül ki tudjuk választani a játék nehézségi fokát, mely minél magasabb, annál több hátránnyal/nehezítéssel próbál megmérettetni.
Sok sikert kívánok az újdonsült szerencsejáték-függőknek!
Kiemelt fotó forrása: https://www.nintendo.com/en-gb/Games/Nintendo-Switch-download-software/Balatro-2522567.html
Márkus Zoltán,
Ady Endre Elméleti Líceum,
11. D osztály