
Mesés karácsony 13.
Karácsonyi filmajánló-sorozatunk utolsó részéhez értünk. Ezen különleges alkalom adtán úgy gondoltam, hogy kicsit másféle cikket hoznék, mint amilyenek az előzőek voltak, hiszen a mai részben három olyan filmről lesz szó, melyeknek cselekményét mindenki kívülről tudja, így nehéz lenne egy klasszikus ajánlót készíteni róluk. Ezért úgy döntöttem, hogy néhány érdekességet mutatok be ezekről a filmekről, a színészekről vagy a forgatási folyamatról, melyeknek a tudatában lehet másképp nézzük őket, mint előtte.
A Grincs

Ki ne ismerné a karácsony legnagyobb utálójának történetét? De azzal vajon hányan vannak tisztában, hogy ez a film Oscar-díjban is részesült, ugyanis a Legjobb smink, Legjobb látványtervezés és a Legjobb jelmeztervezésért járó aranyszobrocskát is A Grincsnek ítélték?
A szőrősszívű Grincset Jim Carrey személyesítette meg, de a szerepre több ismert színész is jelentkezett, köztük Eddie Murphy és Jack Nicholson. Ha közülük kapta volna meg valaki a szerepet, talán sok ikonikus jelenet, mondat nem hangzott volna el a filmben, mivel ezek közül rengeteg valójában nem volt a forgatókönyv része, hanem Jim Carrey fergeteges improvizációs készségeinek köszönhetőek.
A többi szereplőhöz is kapcsolódnak érdekességek. Példának okáért, a Kiket alakító statisztáknak „Ki-iskolába” kellett járniuk, hogy el tudják sajátítani a jellegzetes mimikát, mozdulatokat. A Cindy Lout alakító színésznő, Taylor Momsen, karrierje későbbi részében a Gossip Girl-ben is szerepelt, ő játszotta Jenny Humphrey-t.
Reszkessetek, betörők! és Reszkessetek, betörők! 2. – Elveszve New Yorkban

A karácsonyi filmek királya. Már csak azért is, mert amióta az eszemet tudom, minden szenteste és minden karácsony első napjának estéjén ez a két film megy valószínűleg a háztartások 99,9%-ban. Megnézni a Reszkessetek, betörők!-et olyan szokássá vált, mint a karácsonyfa feldíszítése, az ajándékozás vagy a végtelen mennyiségű töltött káposzta- és bejgli-fogyasztás. Nincs karácsony Kevin nélkül – ezt mindannyian jól tudjuk, na de honnan is ered ez a mondás? A filmet 2013-tól 2016-ig az RTL sugározta, azonban 2017-ben a TV2 szerezte meg a vetítési jogokat. A műsorújságban december 24-én egyik csatorna kínálata sem tartalmazta a közönségkedvenc alkotást, ez pedig nyilvánvalóan akkora felháborodást keltett a hagyományőrző magyar társadalom körében, hogy a csatornának nem maradt más választása, mint elhozni Kevint a nézők számára.
A komisz kisfiút alakító színész, Macaluay Culkin testvére is szerepelt a filmben, neki jutott Kevin pisis unokatestvérének, Fullernek a szerepe.
A ház, melyben Kevin eléggé szadista módon kínozta meg a betörőket, valódi, nem csupán a látványtervezők munkája. Winnetkában, Illinois államban található, jelenleg Tim és Trisha Johnson tulajdonában áll. Visszatérve a betörők számára felállított csapdákra: a dublőrök valóban el kellett szenvedjék ezeket a kínzásokat, mivel a film során nem használtak speciális effekteket vagy segítő eszközöket az ütésekhez és esésekhez.
Remélem, ezzel a sorozattal sikerült segítenem, hogy karácsonyi hangulatba kerüljetek, vagy hogy olyan filmeket fedezzetek fel, melyeket érdemes volt megnézni. Köszönöm, hogy velem tartottatok! Kellemes ünnepeket mindenkinek!
Forró Bori,
Ady Endre Elméleti Líceum,
12. E osztály