
Mesés karácsony 8.
Ha őszinték akarunk lenni, az emberek genetikai kódja tartalmazza az egymással való rivalizálást. Néha fel sem fogjuk, hogy mit cselekszünk, öntudatlanul akarjuk túlteljesíteni egymást. Miért lenne ez másképp karácsonykor? A mai filmünk azt mutatja be, hogy milyen károkat okozhat a nagyravágyás.
Kiskarácsony mindenáron
Steve Finch és családja békés életet élnek, kisvárosi környezetben, ahol mindenki ismeri és tiszteli őket. Életük látszólag zavartalan, Steve odaadó családapa és nem mellesleg a karácsonyi fesztivál főszervezője. Ez az idill azonban hamarosan felborul, ugyanis a Finch család új szomszédokkal gazdagodik: Buddy Hall és családja költözik melléjük. Eleinte semmilyen konfliktus nem adódik a két család között, harmonikusan töltik napjaikat egymás mellett, azonban egy csekélynek tűnő esemény mindent felbolygat. Buddy lánya rátalál egy számítógépes programra, melyen keresztül műholdképek tölthetőek le. Felfedezését édesapjának is megmutatja, aki mély csalódással konstatálja, hogy bizony az ő házuk egyik műholdfelvételen sem látható. Így hát Buddy egy őrűlt ötletet vesz a fejébe: bármit képes megtenni azért, hogy a háza láthatóvá váljon az űrből. Ennek érdekében pedig nem rest minden pénzét és energiáját arra fordítani, hogy az övé legyen a legjobban kivilágított ház az egész környéken. Finchéket azonban zavarni kezdi a hatalmas fényáradat, mely mellett még éjszaka sem lehet pihenni. Steve és Buddy közt komoly konfliktus alakul ki, mely rengeteg kicsinyes „cselt” és húzást eredményez. A két férfi annyira elmerül a gyerekes viszályban, hogy teljesen megfeledkeznek az ünnep lényegéről…
A karácsony nem arról kéne szóljon, hogy kinek van szebben díszített otthona, ki tud ezer féle süteményt sütni és tízfogásos ünnepi menüt készíteni. Nem az a lényeg, hogy ki van-e takarítva a ház minden sarka, hogy ki ad vagy kap több, szebb, drágább ajándékot. A karácsony lényege, bármilyen irányból közelítjük meg, a szeretet. Hiába a fényűző, makulátlan lakás, a gyönyörűen feldíszített fa, mely alatt kupacokban állnak az ajándékok, ha közben belül kongunk az ürességtől, mert a folyamatos görcsölés mellett, hogy minden a mi házunkban legyen a legtökéletesebb, kiölte belőlünk a hálát és a gyermeki izgatottságot.
Mindenkinek ajánlom ezt a filmet, hiszen elsőre talán nem tűnik úgy, hogy ilyen üzenetet hordoz, de ha megállunk egy pillanatra, sok tanulságot felfedezhetünk benne.
Forró Bori,
Ady Endre Elméleti Líceum,
12. E osztály