
Ünnepi menü
Mire is jó az evés? Erre a kérdésre, bármennyire is meglepő, nem a biológiai válaszok a leghelyesebbek, hanem sokkal inkább azok az érzések, amelyek a lelkünk legmélyén lakoznak. Talán azért van ez így, mert bár az étkezések elengedhetetlenek az életben maradáshoz, mégsem kizárólag erről szól az evés.
Először is, mert a legtöbb embert a hasán keresztül lehet megfogni, így az étel maga egyfajta szeretetnyelv is. Ezen túlmenően, az evésnek nyugtató hatása is van, ezért fordul elő, hogy sokan stresszhelyzetekben is az ételekhez nyúlnak. Persze, hosszú távon ez nem mindig szerencsés, és gyakran inkább káros szokás.
A válasz, amelyet azonban igazán hallani szeretnék, vagy legalábbis elképzelek az olvasóim szájából, nem más, mint a közösség ereje, amely az étkezésekben rejlik.
Egy finom vasárnapi ebéd képes összehozni a családtagokat, és ebből órákig tartó beszélgetések, játékdélutánok vagy hatalmas nevetések születhetnek.
Vagy például egy barátnők közötti délutánon elfogyasztott étel után felszabadult beszélgetések és közös élmények alakulhatnak ki.
Az étel minden helyzetben fontos, és legalább annyira hasznos is – ezért nem mindegy, hogy mit eszünk, különösen az ünnepek alatt.
A karácsonyi étkezés képes megmutatni egy családot, annak tagjait is, és akár különböző hangulatokba is hozhatja őket. Az asztalra kerülő ételek szinte mesélnek: ízlésről, hagyományokról, szeretetről.
Hogy az olvasók teljes nyugalommal készülhessenek az ünnepre, ma egy különleges ünnepi menüsorral érkeztem hozzátok. Természetesen mindenki kedve szerint alakíthatja, hogy a saját maga és családja stílusához, ízléséhez a leginkább passzoljon. Fogadjátok szeretettel!
Halászlé
- 5 kg ponty
- 1 kg vöröshagyma
- 5 kg harcsa
- pirospaprika, só, bors
- 5 l víz

A halakat, jelen esetben a pontyokat és a harcsát (helyettük akár kárászt vagy keszeget is használhatunk) kifilézzük, ha lehet, akkor egy erre alkalmas késsel, és pikkelyeiktől is megtisztítjuk. A pucolás közben vigyázni kell arra, hogy a hal bőre épen maradhasson, és a belső részei is megfelelően legyenek eltávolítva. Tehát a májat, ikrát, tejet kiszedjük, majd különrakjuk, a fejet úgyszintén, mivel később még felhasználjuk. A kopoltyút, szemeket, keserű fogakat hasonlóképpen kiszedjük. A felkarikázott hagymára pakoljuk a hal csontjait, fejét, valamint az uszonyait, majd 4 liter vízben nagyjából két órán keresztül főzzük, addig, amíg a csontok szét nem esnek. A főzés utolsó fél órájában az elpárologott vizet pótoljuk, ezután átpasszírozzuk. Fontos tudni, hogy ezt követően már nem adhatunk hozzá vizet! Az őrölt paprikát hozzáadva fűszerezzük és felforraljuk. Miközben forr, hozzáadjuk a már besózott húst, valamint a belsőségeket, és addig főzzük, amíg minden darab puhára nem fő. Borsot, sót, egyéb fűszereket adhatunk hozzá a végén.
Krumplisaláta
- 3-4 kg krumpli
- 2 tojássárgája
- mustár
- fél liter olaj
- egy közepes méretű lila hagyma
- kevés ecet
- só, bors

Egészben, megpucolva tesszük fel főni a krumplit, ügyelve arra, hogy ne főzzük túl, mert akkor könnyen szétmállik. Ezzel párhuzamosan két tojást is keményre főzünk. A főtt tojások sárgáját botmixerrel simára keverjük, hozzáadva két kanál mustárt és fokozatosan az olajat, míg szép krémes állagot nem kapunk. Ízlés szerint 1-2 kanál tejfölt is keverhetünk hozzá.
Egy fej hagymát apró kockákra vágunk, majd kevés ecettel, sóval és borssal ízesítjük. Amikor a krumpli megfőtt és kihűlt, meghámozzuk, felkockázzuk, és hozzákeverjük a mustáros szószt, valamint az előkészített hagymát. Az egészet alaposan összekeverjük, majd egy tálba tesszük, és hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek.
Göngyölt fasirt
- fél kg darált hús
- 1 dl tej
- 7-8 szelet sajt
- egy szál füstölt kolbász / 3-4 tojás
- 4-5 gomba
- 2 dl főzőtejszín
- fűszerek

A darált húst, illetve a tejet összekeverjük, majd finoman befűszerezzük, ezt követően pedig egy fél óráig a hűtőben pihentetjük. Időközben egy alufóliadarabot megkenünk olajjal és minél egyenletesebben rányomkodjuk a darált húst. Ha ez megvan, akkor a sajtdarabokat is ráhelyezzük, úgy, hogy mindenhová jusson. A kolbászt, vagy a főtt tojásokat középen egymás mellett, vagy csak egyenesen elhelyezzük, majd megszórjuk az apróra vágott gombával. Óvatosan, a leterített alufólia segítségével felcsavarjuk, és előmelegített sütőben sütjük nagyjából fél órán keresztül. Az idő elteltével kibontjuk az alufóliából és leöntjük a tejszínnel, vagy tojássárgájával annak érdekében, hogy ne repedjen szét a hús. Ezt követően még nagyjából 30 percig 200 fokon sütjük. Amint kihűl, már szeletelhető és tálalható is!
Az ételek összeválogatása természetesen családfüggő, hisz mindenhol más ételek a kedvencek, illetve más finomságok azok, amik előnyben részesülnek. Ami a legfontosabb, ezáltal pedig visszatérek a mai cikk kérdéséhez is, az az, hogy együtt legyen a család. Mint ahogy említettem, a legfontosabb egy ember életében a család, helyzettől, időszaktól és ételtől függetlenül is. Úgy gondolom, a család, az együtt töltött idő mindenkit jóllakat, de persze attól még jól jöhetnek ezek a receptek is.
Jó étvágyat kívánok!
Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály