
Euphoria (2019)
Sorozatajánló Irisztől
A 2019-ben bemutatott Euphoria című amerikai drámasorozatot Sam Levinson írta és rendezte, és az HBO gyártásában készült. A bemutatkozása után gyorsan a modern tévésorozatok egyik legfontosabb darabjává vált. A történet a tinédzserek problémáit, az identitáskeresést és a drogfüggőséggel való küzdelmet mutatja be, amely nemcsak a kritikusok, hanem a nézők figyelmét is magával ragadta.
Az Euphoria középpontjában Rue Bennett (Zendaya) áll, egy 17 éves lány, aki éppen kikerült a rehabilitációról, de továbbra is küzd drogfüggőségével. Rue nézőpontján keresztül a néző betekintést nyer egy amerikai középiskolás közösségi életébe, amely tele van bonyolult kapcsolatokkal, önkereséssel és az internetes kultúra árnyoldalaival. A sorozat azonban nem csupán Rue történetére koncentrál: a mellékszereplők, mint Jules (Hunter Schafer), Nate (Jacob Elordi), Maddy (Alexa Demie) és Kat (Barbie Ferreira) ugyanolyan hangsúlyt kapnak, mindegyikük saját dilemmákkal, traumákkal és identitásproblémákkal küzd.
A sorozat elmélyül a személyes és társadalmi traumákban, miközben a drámai műfajt magasabb szintre emeli kivételes vizuális felbontásával és érzelmi történetmesélésével, amely nemcsak szórakoztat, de komoly társadalmi problémákat is felvet. Az internetes zaklatás, a p_rnóipar hatása, az identitás és az önbecsülés, valamint a szülő-gyerek kapcsolatok elidegenedése mind központi témává válik. A közönség megosztott abban, hogy mindezt hogyan mutatták be. Egyesek úgy gondolják, hogy a műsor túlságosan provokatív, míg mások úgy vélték, hogy ez nem csupán egy tévésorozat, hanem egy generáció hangja is.
Véleményem szerint a sorozat nagyon élethűen mutatja be a mai fiatalok problémáit. A mindennapok monotonitása eredhet azok túlzott változatosságából is, mint például a féktelen bulizás, iskolai drámák, nehéz családi háttér és társaik. Az identitászavar és a kérdésre való válasz keresése számos fiatalban megfogalmazódik, és sajnos sokszor rosszul tudatosul. Az olyan tinédzserkori problémák, mint a drogfüggőség, gyermekp_rnográfia, abuzív párkapcsolatok, több szemszögből is szemléltetve vannak a sorozatban, így nézőként, ha nem is teljesen, de betekintést nyerhetünk nem ideális körülmények között élő fiatalok életébe. Számomra nagyon érdekes volt, hogyan is kezelik a drogfüggő Rue viselkedését a barátai és családja, illetve miképp viselkedik Cassie (Sydney Sweeney) anyja, mikor lánya az abortusz mellett dönt.
Az Euphoria mélysége és társadalmi kérdések iránti érzékenysége kiemelkedővé teszi a modern televíziózásban. A sorozat olyan nem mindennapi témákat érint, amelyek sokakat elgondolkodtatnak saját életük és társadalmi szerepük kapcsán. Bátran ajánlom azoknak, akik kíváncsiak a problémákkal küzdő fiatalok perspektívájára!
Nilgesz Irisz,
Ady Endre Elméleti Líceum,
10. E osztály