
Tara Altebrando: A távozás
Könyvajánló Nikitől
Éreztetek már úgy, mintha hosszú időre, akár évekre eltűntetek volna otthonról, távol a családotoktól, a megszokott szobátoktól vagy a pihe-puha ágyatoktól? Talán furcsának tűnik ez a kérdés, és meg is értem, ha így gondoljátok. Mégis… biztos vagyok benne, hogy mindannyian találkoztatok már ehhez hasonló érzéssel. Talán épp akkor, amikor reggel elindultatok iskolába vagy munkába, és úgy tűnt, hogy az ott töltött idő végtelen hosszúságú.
De mi történik, ha ez a gondolat egyszer valósággá válik? Ha egyik nap még a családoddal és a barátaiddal vagy, a másik napon pedig egy teljesen ismeretlen helyen találod magad? És mi van akkor, ha hosszú évek múlva térsz vissza, de a hiányzó időszakról semmilyen emléked nincs? Mintha az életed egy része egyszerűen kitörlődött volna. A hazatérésed sem könnyű, hiszen valamilyen szinten mindent elölről kell kezdened.
Lehet, most mosolyogtok, és azt gondoljátok, hogy túlságosan szárnyal a fantáziám. Talán még az is eszetekbe jut, hogy 17-18 évesen ideje lenne kilépni a mesék világából…
Én is így gondoltam volna, ha nem hallom az egyik osztálytársam beszámolóját Tara Altebrando A távozás című könyvéről. A történet alapvetően összecseng az előző néhány sorban említett gondolataimmal, mégis, a regény ennél sokkal mélyebb és összetettebb témákat is érint. Ha pedig kedvetek lenne egy szerelemmel, kalandokkal és kérdésekkel teli történetről olvasni, később pedig magát a könyvet akár egy éjszaka alatt befalni, mint ahogy én is tettem, ne habozzatok elmerülni a cikkemben!
A könyv hat gyerek elrablásával indul: Scarlett, Lucas, Sarah, Kristen, Adam és Max mindössze öt évesek voltak, amikor elragadták őket. Tizenegy évvel később, rejtélyes körülmények között, az utolsó kivételével mindannyian hazatérnek, pontosabban kirakják őket egy elhagyatott útszélen, ahonnan térkép segítségével kell hazatalálniuk. Az öt hazatérő gyereket különféle módokon fogadják otthon: Lucas apja például a sokk hatására elájul, és tragikusan el is huny, míg Scarlett anyja, Tamara döbbenten reagál.
De mi történt a hatodik gyerekkel, aki soha nem tért vissza? Az ő szülei, különösen az édesanyja, mély depresszióba zuhantak, fiatalabb húga, Avery pedig nyomozásba kezdett, hogy megértse a történteket.
A legnagyobb furcsaság azonban az, hogy az öt hazatért gyerek egyáltalán nem emlékszik semmire az eltelt tizenegy évből. Néhány kép ugyan felvillan előttük, például körhinták, kutyák, lovaglás, de ezek sem vezetnek sehová. A családok orvosokat, pszichológusokat keresnek fel, hogy válaszokat kapjanak, mígnem Scarlett hasában egy rejtélyes, kerek tárgyat találnak, Lucas testén pedig egy fényképezőgép alakú tetoválásra bukkannak.
Scarlett és Lucas között különleges kapcsolat alakul ki, mivel érzik, hogy az eltűnésük során is összekötötte őket valami. Ennek ellenére szerelmi száluk nem bontakozik ki teljesen, ami csak tovább növeli a könyv titokzatosságát.
Az öt tinédzser célja rájönni arra, hogy mi is történhetett velük valójában, illetve Max örökre szóló eltűnésének oka. Kutatásaik során több dologra is rábukkannak, például arra, hogy Lucas bátyjának a barátnője, Miranda, Scarlett mostoha apja és még sok más szereplő valójában csak kém, nem pedig a családjuk tagja. Egy bizonyos: John halála újabb szálat vezet be a cselekménybe, amelynek értelmében ő rabolta el a hat gyermeket, felnevelte őket, és az emlékeik mindössze az ágyukkal szembeni képeket ábrázolták. John halálával, jobban mondva meggyilkolásával szabadulhattak meg, de ez a bebizonyíthatónak tűnő szál rengeteg be nem töltött rést eredményezett… Hová lett Max? Hová tűntek a tárgyak? Miért volt ilyen könnyű megtalálni az elkövetőt ? S nem utolsósorban, hová lettek az emlékeik?
A mű olvasása alatt a szereplők segíteni fogják a munkátokat, ha pedig igazán szemfülesek és gyakorlott nyomozók vagytok, talán ti magatok is megoldhatjátok a hat fiatal ügyét, és válaszra leltek, hogy miért pont ezt a hat gyermeket rabolták el.
A könyv terjedelmétől nem kell megijedni, hisz a szereplők gondolatai csak úgy végigfolynak a sorok között, és néhány óra alatt ki lehet végezni az egész alkotást. Hatalmas segítség lehet a könyv sorainak, betűinek kialakítása, melyek megfigyelése esetén ráeszmélhetünk a szereplők valódi érzéseire is.
Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály