
Mesés karácsony 5.
Talán több helyen is találkozhattunk már a mostanában igen népszerű ellenségekből szerelmes párrá válók sablonjával. Ez egy olyan szál, mely két irányba vezethet: vagy egy nagyon jó, fordulatos történet tárul elénk, melynek hatására egyszerre izgulunk a szereplőkkel, vagy egy dögunalmas, kiszámítható ponyvatörténetben lesz részünk. Hogy a filmes adventi kalendáriumunk újabb képviselője melyik kategóriába tartozik, azt mindenki maga döntse el, de csak miután belenézett a filmbe!
A karácsonyi kastély
Sophie Brown nagy sikernek örvendő írónő, akinek eddig 12 könyve jelent meg. Legújabb kötete azonban negatív visszajelzésekre talál a közönség köreiben, ugyanis a hölgyek kedvenc karaktere, Winston, ebben a részben meghal. A kedélyek lecsillapításának érdekében Sophie egy talk show-ba megy interjút adni, ám ezzel csak ront a helyzeten, ugyanis kifakad a kamerák előtt, ezzel növelve olvasói felháborodását. A balul sikerült interjú után az írónő úgy dönt, kikapcsolódásra van szüksége, hogy túl tudja tenni magát ezen a botrányon, s egy új könyvet tudjon írni, mellyel megpróbálja kibékíteni rajongóit. Nyugodt helyre van szüksége, ahol nem érik őt utol a negatív visszhangok. Így esik a választása a Skóciában található Dunbar nevű településre, ahol édesapja a gyermekéveit töltötte, a helyi kastély karbantartójának fiaként. Az eldugott kis településre érkezve Sophie azt tapasztalja, hogy az emberek ismerik írásait, és érdekes módon kivétel nélkül szeretik őket. A nő úgy dönt, látogatást tesz a kastélyban, hogy felfedezze, hol töltötte édesapja a gyermekkorát. Azonban látogatása során egyből kellemetlen találkozásban lesz része a kastély tulajdonosával. Myles Dunbar ugyanis magába fordult, mogorva alak, aki egyáltalán nem örül a kastélyban lófráló nőnek. Kölcsönös ellenszevük pedig már az első pillanatban egyértelművé válik…
A címből természetesen következtethetünk arra, hogy a filmben a karácsonyi ünnepkör is szerepet kap, viszont nem szeretném minden egyes cikkben erre fektetni a hangsúlyt, hiszen ez végtelenül monotonná válna, s talán nagyobb eséllyel vallana kudarcot az ajánlásom. Így hát, közelítsük most meg ezt a filmet egy másik szempontból.
Miért jók az ilyen történetek? Nyilvánvalóan, a két szereplő közti ellenszenv rengeteg feszültséget, dramaturgiai fokozást tud nyújtani a cselekménynek, mely a nézők számára izgalmat jelent. Mindannyian érezzük, hogy van egy szikra a két karakter közt, de a történet csattanója abban rejlik, hogy ez mikor és milyen formában lobban lángra. Másodsorban arra is tanulságként szolgál, hogy néha le kell vennünk a barátságtalan álarcot, ha valakit megszeretünk, mert másképp fennáll az esélye, hogy elveszítjük az illetőt.
Összességében szerintem A karácsonyi kastély egy olyan film, mely tudott újat mutatni, s tökéletes kikapcsolódási lehetőséget nyújt egy decemberi estén!
Forró Bori,
Ady Endre Elméleti Líceum,
12. E osztály