orwell

Olvasgatás…

George Orwell: Állatfarm – Niki könyvajánlója

A kedves olvasók valamilyen szinten már biztosan megismerhették a csapatunkat, így egy-két információt talán megjegyeztek velünk kapcsolatban. Vannak köztünk, akik a történelem iránt rajonganak, és szenvedélyesen igyekeznek történelmi témákat boncolgatni. Mások a legfrissebb eseményekről számolnak be, híreket és tudósításokat osztanak meg az olvasókkal. És persze ott vagyunk mi is, akik egyik kategóriába sem sorolhatók be; néha egy finom sütemény receptjét osztjuk meg, egy kedvenc filmünkről írunk, vagy épp egy nemrégiben olvasott könyvet ajánlunk figyelmetekbe.

Sokfélék vagyunk, és ez adja csapatunk erejét: a sokszínűségünk. Együtt dolgozunk, egymást támogatva, hogy a lehető legszínesebb és legérdekesebb tartalmakat hozzuk el nektek!

Visszatérve az előző témához: mostanában kissé kifogytam az ötletekből, ami tudom, nehezen hihető, hiszen a világ tele van eseményekkel. Háborúk, választások, hírességek házasságai vagy válásai; ezek mind-mind leköthetik az olvasóink figyelmét. Mégis, most inkább egy olyan könyvet szeretnék megosztani veletek, amit magam is szívesen olvastam. Ez az olvasmány egyszerre könnyed és tartalmas: a cselekmény nem bonyolult, de a felszín mögött egy igazán érdekes téma bontakozik ki. Ajánlanám fiatalabbaknak és idősebbeknek egyaránt, mert biztos vagyok benne, hogy mindenki találhat benne valami értékeset.

A könyv George Orwell Állatfarmja, és le merem fogadni, hogy nagyon sokan ismeritek már, viszont én most azért vagyok itt, hogy akik esetleg még nem hallottak róla, kedvet kapjanak ahhoz, hogy beleolvassanak. Rövid terjedelme miatt talán a végéig is eljuttok.

George Orwell

Vajna Csongor, szerkesztőségünk lelkes tagja már több ízben beszélt a szerző életéről, munkásságáról, nagy eszméiről, így én egy rövidebb adatolóval érkeztem most:

George Orwell, avagy eredeti nevén Eric Arthur Blair 1903-ban született Indiában, és elég rövid, mindössze 47 éves életutat bejárva, 1950 januárjában hunyt el. Ő volt az az író és kritikus, akinek tollából keletkezett az Állatfarm (is), mely az alkotó egyik legfőbb műveként van számon tartva, sok más híres munkája mellett.

A mű

A néhol bohókás mű cselekménye nagyon egyszerű, valószínűleg a főszereplői miatt, akik valójában farmon élő állatok. A könyv nyitánya a farm egyik legrégebben ott élő állatának, egy öreg malacnak, Őrnagynak a harcra buzdító beszédére épül. Őrnagy akkora tiszteletnek örvend, hogy szavai hallatán minden állat összegyűlik. A gyűlésen az öreg malac kifejti, hogy lázadásra van szükség az emberek ellen, hogy megszabaduljanak tőlük, és saját maguk alakíthassák ki világukat: egy olyan társadalmat, amelyben az emberek már nem kapnak helyet.

Őrnagy halála után két vezéregyéniségű disznó, Napóleon és Hógolyó, elindítják háborújukat az emberekkel szemben, és sikerül kiűzniük Mr. Jonest és feleségét a farmról. Az állatok megkezdik saját törvényeik által élni az életüket, munkába állnak, és igyekeznek megvalósítani álmaikat: megalkotják a 7. pontot, amelyben az állatok jogait, törvényeit foglalták össze, sőt még egy malom megépítésének is nekilátnak Hógolyó tervei alapján. Azonban Napóleon hatalomra kerülése után az álmok és eszmék eltorzulnak. Hógolyót száműzik, és a farmon élő állatok közül sokan szenvednek elüldözést vagy halált. Napóleon a saját hatalmát biztosítja a farmon, segítségére pedig egy csapat hatalmas kutya van, akiket ő nevelt fel, hogy megfélemlítse a többieket. Az emberek házába betörve dőzsölnek, miközben a többiek keményen dolgoznak. Az állatok egyre inkább elfelejtik, milyen volt az életük Mr. Jonesszal, és nem ismerik fel, hogy most már egy sokkal keserűbb életet élnek. A 7. pontot átírták, és helyette már csak egy mondat maradt: „Minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek a többinél.”

A mű eredeti mondanivalója és a téma, amit feszeget, ennél sokkal bonyolultabb és összetettebb, hiszen a könyv a Sztálin által vezetett rendszert és annak hibáit mutatja be. A legszembetűnőbb párhuzamot Napóleon és Sztálin között találhatjuk, hiszen mindketten diktátori vezető szerepet töltenek be. Hógolyó, akiről kevesebb információt kapunk, egy sokkal élesebb elméjű, értelmesebb karakter, így ő lehet Lev Trockij szimbolikus megfelelője is. A lovak pedig az átvert és kizsákmányolt munkásosztályt képviselik, akik végigdolgozzák a történet fejezeteit.

Meg kell mondanom, már így is túl sok mindent fecsegtem a szereplők kilétéről, szóval ha még több karaktert, azaz állatot szeretnétek megismerni a Sztálin által vezetett diktatórikus rendszer szemszögéből, mindenképp olvassátok el a művet. Rengeteg történelmi kérdésre és eszmére találhattok választ a sorok között!

Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály