joni et

Egy nő, aki soha nem adta fel a harcot

Joni Eareckson Tada 1949-ben született Baltimore-ban, Maryland államban, és ő volt a legfiatalabb John és Lindy Eareckson négy lánya közül. Fiatalon boldog és aktív életet élt, különösen az úszás és a lovaglás töltötte ki mindennapjait.

Tizenhét éves korában azonban élete gyökeresen megváltozott: egy baleset következtében nyaktól lefelé lebénult. A korábban egészséges, életvidám lány mozgássérült helyzetbe került, és le kellett mondania mindenről, ami számára addig örömet jelentett.

A bénulás miatt mély depresszióba esett, és még az öngyilkosság gondolata is kísértette, de a Mindenhatónak más terve volt az életével. Sokáig fájdalommal figyelte a körülötte zajló mindennapokat: a futkározó gyerekeket, családját, akik a legegyszerűbb dolgokban is segítették, például az evésben és ivásban.

Kétéves rehabilitációja során komoly belső küzdelmeket élt át: harag, depresszió, vallási kételyek és öngyilkossági gondolatok uralták mindennapjait. Mégis, a munkaterápia egy új ajtót nyitott számára; megtanult ecsettel a fogai között festeni, és árulni kezdte műalkotásait.

Hosszú éveken át gyötrődött, képtelen volt elfogadni helyzetét. Végül azonban Isten szeretete megérintette, és megváltoztatta a szemléletét. Egyre több helyre hívták meg, ahol a hozzá hasonló fogyatékkal élőknek mesélhetett küzdelmeiről és a hit erejéről. Története sokak számára adott új értelmet és reményt.

Joni ma ismert keresztény írónő, énekes és a fogyatékkal élők elkötelezett támogatója. Több mint 48 könyvet írt, melyek központi témája a fogyatékosság és a keresztény hit. Leghíresebb műve, a Joni, őszintén meséli el fájdalmát és gyötrelmeit, miközben bemutatja, hogyan talált új célt és boldogságot az életben. Könyvei nemzetközileg is elismertek, számos díjat nyertek.

2010-ben Joni életében újabb kihívás érkezett: mellrákot diagnosztizáltak nála, amelyet sikeresen kikezeltek, 2018-ban azonban egy újabb rosszindulatú csomót fedeztek fel a mellkasfalán. Az újabb sugárkezelések eredményesnek bizonyultak, és 2019-ben ismét rákmentesnek nyilvánították, amit ő isteni csodának tartott.

1979-ben megalapította a Joni and Friends nevű szervezetet, amelynek célja a keresztény szolgálat felgyorsítása a fogyatékkal élők közösségében világszerte.

Joni története lenyűgöző példa arra, hogyan lehet a legnehezebb helyzetekben is megtapasztalni Isten erejét és szeretetét. A baleset után, amikor elveszítette mozgásképességét, barátját, és fel kellett adnia kedvenc tevékenységeit, úgy érezte, minden értelmét vesztette. Az évek során azonban rájött, hogy Isten egy új, mélyebb célt tartogatott számára. Tehetetlenségében megtapasztalta, hogy Isten erőforrássá vált számára, aki a zűrzavar közepette is képes boldoggá tenni egy összetört ember életét.

Joni életútja arra hívja fel a figyelmünket, hogy értékeljük mindennapi egészségünket és életünk apró örömeit. Ha pedig nehézségekkel küzdünk, ne adjuk fel: Istennek mindig van terve, amely sokszor a legváratlanabb módon mutatkozik meg!

Bartha Johanna,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály