betolakodók

Daniel Höra: Betolakodók

Könyvajánló Csongortól

Daniel Höra Betolakodók című műve már a németül tudók számára is sokat elárul a könyv témájáról. A német cím, Braune Erde, „barna talajt” vagy „barna földet” jelent, ami egyértelmű utalás a „barnaingesekre”, azaz a Sturmabteilungra, a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt félkatonai szervezetére.

A történet egy csendes, lassan elnéptelenedő német faluban, Bütenowban játszódik, ahol egy fiatal fiú, Benjamin lakik a nagynénjénél. Egyik nap azonban az újonnan érkezőktől mentes faluba egy nagyvárosi család költözik: Reinhold és felesége, Uta, kettejük lánya, Freya, a férfi testvére, Hartmut, valamint Hartmut ikerfiai, Konrad és Gunter. Ben és nagynénje, Jeske, kezdetben kétkedve fogadják a városiak megjelenését, és nem hiszik, hogy sokáig maradnak majd a faluban.

Ben körbevezeti az új családot a faluban, és az ikreket kiviszi a régi katonai reptérre is. Apránként szerelem ébredezik benne Freya iránt, miközben a jövevények lassan kimutatják foguk fehérjét: az ikrek a 3. Birodalom birodalmi zászlaját szeretnék kitűzni az udvarház falára. Ben ezt ugyan furcsállja, de nem tulajdonít neki túl nagy jelentőséget, hiszen a gyerekek apja megtiltja nekik.

Ahogy telik az idő, Ben egyre jobban összebarátkozik az ikrekkel, a reptérre kíséri őket, ahol lőszereket keresnek. Közben a család, közösségi aktivitásaival fokozatosan megkedvelteti magát a falubeliekkel. Uta és Freya meglátogatják a falu idős lakóit, hogy segítsenek nekik, majd néptáncszövetséget is szerveznek a helyi hölgyeknek, Reinhold és Hartmut pedig polgárőrséget szerveznek a férfiakból.

Ben újdonsült barátaival Berlinbe indul egy neonáci tüntetésre, ahol megismerkedik egy Renée nevű lánnyal. Bár a tüntetés végül összecsapásokba torkollik, Ben vegyes érzésekkel távozik Berlinből. Renée azonban mély benyomást tesz rá, és beleszeret a lányba, annak ellenére, hogy Renée de facto párja ezt nem nézi jó szemmel. Hazatérése után Ben csatlakozik a frissen megalapított polgárőrséghez, ám itt újabb hideg zuhany éri: egyik szolgálatuk során egy lengyel tanulópárost kapnak el, akik a falu széléről próbálnak hazajutni. A fiatalok autójának csomagtartójában kalapácsokat találnak, ezért Hartmut, Reinhold, az ikrek és Ben úgy döntenek, hogy „a rendőrségre viszik” őket. A valóságban azonban hátrakötik a diákok kezeit dróttal, és majdnem lelövik őket. Végül ugyan megkegyelmeznek nekik, de nevetve megverik őket, majd az erdőn keresztül, a lengyel határ felé indítják útnak őket.

Benben ez teljes ellenérzést vált ki, csalódik a családban, és elkezdi kerülni őket. Helyette inkább Georg barátjával utazik Lengyelországba egy kiállításra.

Hazatérve Georg egy provokatív táblát talál a faluban, amely három helyet és távolságukat tünteti fel: Braunau am Inn (Hitler szülőhelye), Sztálingrád (németek által ostromolt város) és Párizs (az elfoglalt francia főváros). Felháborodásában kidönti a táblát. A hazatérő Bent az udvarház lakói felemásan fogadják, de próbálják a polgárőrségi incidens előtti kapcsolatot helyrehozni vele.

De vajon Ben továbbra is nyitott marad-e a család kedvességére? Szeretné folytatni a kapcsolatot velük, vagy végleg eltávolodik tőlük? És mit hoz a Georggal közös utazás a család számára?

Ezekre, és sok más izgalmas kérdésre ad választ a könyv, amely remekül szemlélteti, miként lehet egy ideológiát a „jó oldalaival” vonzóvá tenni bárki számára. Daniel Höra ifjúsági regényét meleg szívvel ajánlom mindenkinek: kicsiknek és nagyoknak, tanároknak és diákoknak egyaránt!

Vajna Csongor,
Szacsvay Imre Általános Iskola,
8. osztály