A Slam Poetry-ről
A napokban, egy előadás keretein belül felmerült a slam poetry műfaja. Én nem találkoztam gyakran ezzel a kifejezéssel, így arra gondoltam, kicsit utánanézek és beszámolok nektek, hogy pontosan mit is takar ez a kifejezés, illetve mikor és hogyan használjuk.
A Lexiq.hu szerint „a slam poetry (vagy röviden slam) kötetlen témájú és formájú, zene nélküli, előadásra írt vers, ami gyakran meglepő tematikájú, modern hétköznapi témákkal foglalkozik, az utca nyelvén szól, rapszerű, sokszor csattanókkal és szókimondással.”
Magyar viszonylatokban először 2006-ban robbant be a köztudatba mint művészetkifejezési forma. A budapesti Műcsarnok indította el Budapest Slam cím alatt, amit költők és rapperek csatájaként tartunk számon. Az évek alatt egyre több érdeklődőt vonzott maga köré, és kiterjeszkedett vidékre, illetve külföldre is.
Talán ez az a műfaj, amit igazán csak akkor érthet meg az ember, ha hallja, valamint látja az előadást. Ennek ellenére én elhoztam nektek egy ilyen tematikában/műfajban megírt vers részletét, hogy minél jobban átadhassam a hangulatát:
„Én hátulról jártam ki az ugróiskolát,
A falak biztosították a sikeres vizsgát,
Kaviccsal kezdtem, kacsával végeztem,
Lehullott vakolat helyén vírust tenyésztettem!
A nap sütött, s olykor beborult,
Mint szűz szűzre, félénken nyomult!
Jöttek a haverok, úgy mentek is,
Jobban járok, ha mentek is egyet!” (részlet, Futó Dávid Slam Poetry – Utcanász azt akarom című verséből)
Hogy miért is hasznos a műfaj ismertetése (akár iskolákban is)?
- A slam poetry lehetőséget nyújt arra, hogy a diákok szabadon kifejezzék érzéseiket és gondolataikat. Mivel nem követel hagyományos költészeti formát, szerzője még könnyebben kifejlesztheti a saját stílusát.
- Ahogyan fent is említettem, leginkább aktuális problémákkal és helyzetekkel foglalkozik, megjelenik benne a társadalombírálat is, így arra is lehetőséget nyújthat, hogy olyan problémákat is szavakba merjünk önteni, amelyeket egyébként nem mondtunk volna el.
- Vannak esetek, amikor ezeket a verseket nem önmagukban adják elő, hanem akár csapatokban. Ez egy jó közösségépítő feladat is lehet, amelynek segítségével jobban összekovácsolódhat egy osztály.
- A szórakoztatás mellett, a diákok gyakorolják a kommunikációs technikák elsajátítását, illetve maga a helyzetet is szokják. Segíthet abban, hogy ne féljenek mások előtt beszélni, inkább merjenek magabiztosan kommunikálni.
A slam poetry összeköti az embereket, felrázza a hallgatóságot, és változásokat idéz elő mind a személyes, mind a társadalmi szinteken!
Kiemelt fotó forrása: https://uscribble.wordpress.com/2020/04/01/slam-poetry-spotlight-sarah-kay/
Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év