Tragikus nászmenet
Egy véres esküvő legendája
Ma a megszokottnál kicsit rövidebb, de annál érdekesebb történettel érkeztem nektek. Sőt, ha pontosítani szeretnék, inkább egy legendával. Hiszen mai napig nem lehet teljes mértékben tudni, hogy igaz-e az alábbi történet…
Egy kedves barátnőm Prágában töltötte a hétvégéjét. Természetesen, ahogy találkoztunk, részletesen kifaggattam az utazás részleteiről. Ekkor merült fel egy történet, amelyet az idegenvezetője mesélt az úton. Ma ti is ezt a történetet olvashatjátok.
Több évszázaddal ezelőtt, 1640-ben, egy magyarországi kereskedő Jihlava felé tartott. Útja során azonban megsérült, méghozzá Hluboké községben. Egy család fogadta be, míg lábadozni kényszerült.
Az egész család igen vendégszerető volt, ápolták is az idegent tehetségükhöz mérten, amiért az illető hálás volt. A leghálásabb a ház hajadon leányának volt, mert annak megható gondoskodása és kedvessége minden gyógyírnél hatásosabbnak bizonyult. Vándorkereskedőnk megkérte hát a szép lány kezét, nagyobb pénzösszeget is hagyott zálogban a családnál, és azt kérte, várják vissza, amíg hazájában el nem intézi üzleti dolgait.
A gazdag vőlegény túl messze volt, a lánynak pedig hosszúnak tűnt a várakozás ideje. Volt a községben egy parasztlegény, aki újra csapni kezdte a szelet a lánynak. Száz szónak is egy a vége, a lányos apa úgy döntött, hogy a kereskedőre nem várnak többé, és kitűzik a fiatalok esküvőjének napját. Meg is tartották volna a lakodalmat, ha éppen aznap a szerencsétlen véletlen vissza nem hozza a magyarországi vándorkereskedőt, aki eleget akart tenni ígéretének…
Az esküvői menet Hluboké faluból a szomszédos Velká Bíteš-be tartott, ahol a helyi templomban a pap is megáldotta az ifjú párt. Közben a visszatért vőlegény Domašovban értesült arról, hogy kedvese éppen most fogad hűséget – egy másik férfinak. Feldúltan a kocsmában keresett szövetségest, és végül sikerült rábeszélnie egy legényt, hogy segítsen megbüntetni a hűtlen menyasszonyt. A bosszút brutálisan hajtották végre: először lesből lelőtték a menyasszonyt és az új vőlegényt, majd a lány apját és a tanút is megölték, sőt három nőt is lelőttek az esküvői menetből. A vőlegény azonban hamarosan megijedt a tette következményeitől, így bűntársát is megölte, hogy az ne tanúskodhasson ellene. Végül önmagával is végzett. Ezen tragikus esemény emlékére a falu lakói kilenc keresztet állítottak az út mentén, és mindmáig emlékeznek a történtekre.
Tartja a mondás, hogy „Szerelemben és háborúban mindent szabad”, de mennyire hiteles ez a mondás, ha maga a szerelem is sokszor háború? Az igaz szerelem felemelő, akár magasztos tud lenni, de azt gondolom, ennyire ne veszítsük el eszünket valaki miatt.
Kiemelt fotó forrása: https://www.klikkout.sk/2019/11/15/a-kilenc-kereszt-pihenohely-rejtelye/
Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év