kf

A humor nyomában

Karinthy Frigyes: Így írtok ti

Karinthy Frigyes neve hallatán legtöbbször a Tanár Úr kérem! és az Így írtok ti művek juthatnak legelőször eszünkbe. Az író kiváló humora, mely már akkor megnevetette az embereket, amikor még meg sem szólalt, többször jelenik meg alkotásaiban. Nem állt tőle távol az sem, hogy kortársainak stílusát, jellegzetességeit kifigurázza. E kiemelkedő tulajdonsága mellett azonban hatalmas írói tehetséggel rendelkezdett, nem hiába mondta róla a talán hozzá legközelebb álló barátja, Kosztolányi a következőt: „Ez a marha volt közöttünk az egyetlen zseni.”

Karinthy azonban felháborodva állt az őt körülvevő rajongáshoz: nem értette, miért nem a filozófiával telített írásait szeretik jobban az olvasók, miért azzal vált híressé, amit ő legszívesebben kitörölne életművéből.

A rosszal azonban a jó is együtt járt, hiszen csibészségének, humorának, kortársainak stílusát megfigyelve írja meg 1912-ben az Így írtok ti irodalmi karikatúrát, mely parodisztikus formában mutatja be a ma is nagyrabecsült magyar, de világirodalom színterén is megjelenő alkotókat. Nevezhetjük bátorságnak azt, hogy ha valaki Ady Endre stílusát figurázza ki? Valószínűleg igen. Gondoljunk csak bele: Karinthy a New York Kávéházban vagy otthonában üldögél, és azon kuncog, hogy mekkora tehetsége van ahhoz is, hogy Ady Endre stílusát leutánozza. Az író mégsem nevetség tárgyává akarta alakítani az írókat, hiszen tisztelte, becsülte munkásságukat. De ahogy ma a mémek uralják az online tér humortermelő világát, úgy Karinthy is a maga korának „mémgyártója” volt, csak papíron. Az író észrevette, hogyan találkozik az irodalom magasröptű mivolta az élet apró, de mulatságos pillanataival. Az Így írtok ti nemcsak az írók stílusának humoros kifigurázása, hanem egyfajta tisztelgés is, amely azt sugallja, hogy az irodalom nem elérhetetlen, komor szentély, hanem az élet tükre – néha abszurd, néha nevetséges, de mindig emberi.

Karinthy humorának lényege nem a bántás, hanem a megértés. Munkásságának ezen része arra tanít, hogy a humor az emberi kapcsolatok egyik legerősebb kapcsa, amely áthidalja a különbségeket és csökkenti a távolságot. Amikor nevetünk magunkon, másokon vagy az élet furcsaságain, közelebb kerülünk egymáshoz és önmagunkhoz. Gondoljunk csak Karinthy és Kosztolányi barátságára, akik között a létrejött köteléket a folytonos egymást megtréfálás, az abszurd dolgokon való szórakozás tartotta fenn.

Az Így írtok ti lapjain keresztül nemcsak nevetni tanulhatunk, hanem megérthetjük, hogy az irodalom és az élet is tele van olyan pillanatokkal, amelyeket csak a humor segítségével élhetünk át teljes valójában. A humor megtestesítője, Karinthy olyan páratlan és utánozhatatlan stílussal tárja elénk kortársai meghatározó vonásait, hogy az olvasó előtt új, addig ismeretlen ajtók nyílnak ki.

Nem arra buzdítom a kedves olvasókat, hogy mindenáron csak Karinthy Frigyes műveket olvassanak, hisz a magyar és világirodalom számos kincset tartogat még, de számomra mindig azok a művek váltják ki a legnagyobb katarzist, amelyek képesek mély érzelmeket felszínre hozni. Nevetni jó, mert ha önfeledten tesszük akár egy másodpercig is, az élet, a mindennapok problémái egy pillanatig elhalványulnak!

Lipták Vivien,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar nyelv és irodalom szak,
III. év