Claude Monet
„Az emberek úgy tesznek, mintha értenék a művészetemet, pedig azt nem érteni, hanem egyszerűen csak szeretni kell.” (C. Monet)
Claude Monet 1840. november 14-én látta meg a napvilágot és 1926. december 5-én hunyta le örökre szemét. Egy művészetkedvelő embernek tartom magam, így nem is kérdés, hogy néhány sorban megemlékeznék a francia impresszionista festőről.
Claude Monet Párizsban született, és bár családja más útra szánta, ő mindig is festő szerett volna lenni. Ennek okán tanulmányait a La Havre-ban végezte, ami egy művészeti középiskola volt. Elsősorban szénrajzaival lett ismert, de az igazi elismerést a Camille vagy A zöldruhás nő (La femme a la robe verte) címeken ismert festménye hozta meg 1866-ban. Ezt a képet a „hagyományos” festészetet támogató párizsi Salon is elfogadta kiállításra. Modellje Camille Doncieux, későbbi felesége volt, akivel 1868-ban egy közös gyermekük is született.
Na de mi maga a művészet?
Az arcanum.com szerint a művészet „A társadalmi tudat egyik formája: olyan alkotó tevékenység, amelynek célja a valóságnak bizonyos esztétikai elvek szerint, a szép érzését felkeltő eszközökkel való, az egyedi jelenségeket általánosító, tipizáló tükrözése, megjelenítése.” A művészet fogalmának behatárolására több elmélet is született számos nézőpontból. Fontos letisztázni, hogy minden kornak megvan a maga sajátos gondolkodásmódja a művészetről, mint minden másról. Példának okán, az ókori Görögországban, Platón szerint a művészet csupán másodlagos utánzása a valóságos ideáknak, ezért kevésbé értékes. Ezzel szemben, ugyancsak ebben a korban, Arisztotelész már sokkal pozitívabban tekintett a művészetre, és azt mondta, hogy a művészet akár katarzist idézhet elő. A romantika korában az alkotó egyfajta géniuszként jelenik meg, aki saját belső világát vetítiti ki a művészeten keresztül. A 19. század második felében érkezünk el az impresszionizmus korához, ahol a művészek élénk színekkel ábrázolták a mindennapi életet. Ez a vonal jelenik meg Monet alkotásaiban is.
Az én véleményemet a művészetről Ady Endre tudta a legjobban szavakba önteni: „A művészet nekünk… vigasztalásunk, szent hitvallásunk.” Legyen szó filmművészetről, festőművészetről vagy éppen az írás művészetéről, mindannyian találhatunk bennük menedéket.
Mivel Monet is festményein keresztül fejezte ki érzéseit, ma én magam is így teszek, és beillesztem a kedvenc alkotásokat tőle. Élvezzétek a gyönyörű festményeket!
Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom,
II. év