lindbergh

Amerika híres bűnügyi tragédiája…

A Lindbergh-bébi elrablása

Ma elhoztam nektek egy olyan bűnügyet, amely nagy kihatással volt egész Amerikára, és egy ártatlan gyermek halálát is okozta… Egy előre kitervelt gyermekrablásról van szó, amelynek valódi és valószínűleg egyetlen oka a pénz volt.

A Lindbergh gyermekrablás egy 1932-es tragikus bűncselekmény, amely az amerikai bűnügyi történelem egyik leghíresebb esete lett. Charles Lindbergh, egy világhírűvé vált pilóta, és felesége, Anne Morrow Lindbergh 20 hónapos fiát, Charles Augustus Lindbergh Jr.-t, 1932. március 1-jén elrabolták New Jersey-i otthonukból.

Charles Lindbergh ekkor már Amerika egyik legismertebb embere volt, ugyanis 1927-ben ő volt az első, aki egyedül, másodpilóta és navigátor nélkül repülte át az Atlanti-óceánt. 1929-ben vette feleségül Anne Morrow-t, aki egy milliomos család sarja volt, és házasságukból 1930-ban született meg első gyermekük, Charles Lindbergh Jr.

A gyermek eltűnésének estéjén a szülők a földszinten tartózkodtak, amikor a gyermek nyomtalanul eltűnt. Elrablói 50 000 dolláros váltságdíjat követeltek a gyermekért cserébe, egy levél formájában. A kétségbeesett szülők, akik mindent megtettek a gyermek visszaszerzéséért, a rendőrség és több magánnyomozó segítségével próbáltak nyomára bukkanni az elkövetőknek. A helyzet azonban tovább bonyolódott, amikor újabb levelek érkeztek, melyekben a váltságdíjat már 70 000 dollárra emelték.

A rendőrségi nyomozás során számos csaló nyomra bukkantak, amelyek csak még jobban elbizonytalanították a családot. Végül 1932. május 10-én, alig két hónappal az elrablás után, egy teherautó sofőrje talált rá a gyermek holttestére egy árokban.

A nyomozás hamarosan Bruno Richard Hauptmannra, egy német ácsra terelődött, akinél a rendőrség a váltságdíjból származó pénz egy részét meg is találta, ezen kívül pedig az apa fel is ismerte a férfi hangját. Az ügy gyorsan haladt, és Hauptmannt 1935-ben halálra ítélték.

Bár Hauptmann ártatlanságát hangoztatta, és még a kivégzése előtt is tagadta bűnösségét, sorsát nem kerülhette el. Az ítélet végrehajtását többször elhalasztották, és 1936. április 3-án kivégezték. Az eset nagy visszhangot váltott ki, és még Eleanor Roosevelt, az Egyesült Államok First Lady-je is kételyeit fejezte ki az ítélet igazságosságával kapcsolatban. Ennek ellenére Hauptmann bűnösségét hivatalosan soha nem kérdőjelezték meg.

A Lindbergh-bébi eltűnésével kapcsolatos találgatások és legendák azóta is élnek. Egyes elméletek szerint a gyermek véletlen baleset áldozata lett, és maga Lindbergh rendezte meg a rablást, hogy a baleset tényét elrejtse a nyilvánosság elől. Bárhogy is történt, a tragédia mindörökre nyomot hagyott a Lindbergh család életében, és a gyermek elvesztésével járó fájdalom soha nem múlt el.

Bartha Johanna,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály