Mesterséges intelligencia vs. tanulás
Minek a segítségével tanuljunk?
A tanulás, annak témája és formái a legaktuálisabb problémák, melyekkel egy tanév közben a diákok találkozhatnak. Akárhová néznek, akármit csinálnak, vagy akármilyen tanulástól és leckéktől távol álló dologba kezdenének bele, mindig ott ólálkodik bennük a stressz, hogy még házi feladatot kell megoldaniuk, vagy többoldalas esszéket megtanulniuk. Napi 6-7 óra tanulás után kénytelenek leülni sokszor, látszólag fölösleges feladatokat vagy prezentációkat elkészíteni, esetlegesen összefüggés nélküli szövegeket bemagolni. Ez minden tanuló számára megterhelő, még akkor is, ha a felnőttek úgy tartják, hogy ez a feladatunk. Mi, fiatal nebulók tudjuk, hogy ez bizony sok számunkra, és szeretnénk élni, mellette más dolgokra is időt szakítani, vagy legalább a hétvégéinket megmenteni az állandó iskolai stresszforrásoktól.
S hogy hogyan? A válasz sok tanárt, szülőt és sok felnőttet elborzaszt, ugyanis ez maga a csalás lenne.
Nem kell megijedni, nem adócsalásra vagy kapcsolatokon belüli megcsalásokra gondolunk, sőt nem is kifejezetten csalásnak nevezném azt, amivel szemben állunk, hisz ez csak opció arra, hogy hamarabb átvergődjük magunkat a házi feladatok óriási tengerén. A segítségünkre a mesterséges intelligenciát szoktuk hívni, amelyet néhányan elég negatív dologként kezelnek. De vajon miért?
Mint 11. osztályos tanuló, a következő cikkemben igyekszem pro és kontra érveket felhozni a mesterséges intelligencia ügyében, amelyek segítségével hátha néhányan megértik, hogy nem csak az állítólagosan lusta gyerekek használnak ilyen programokat!
Idő
Akármennyire is szomorú sokak számára, az időt sehogy sem tudjuk a mesterséges intelligencia ellen szóló érvként felfogni, ugyanis köztudott tény akár a ChatGPT-ről, akár a Snapchaten megjelent barátságos emberkéről, a My AI-ról, hogy nagyon gyorsan dolgoznak. Másodpercek alatt képesek akár 300-400 szavas összefoglalókat megírni, szinte akármilyen témában, ami valljuk be, az emberi képességeinket teljes mértékben felülmúlja. Percek alatt elkészít egy házi feladatot, vagy összeállít egy beadandót, így a diákok időt spórolhatnak, ezáltal pedig néhányan tudnak a számukra fontosabb tantárgyakkal foglalkozni. Ahelyett, hogy különböző oldalakon ugrálnak annak érdekében, hogy információkat találjanak egy adott témával kapcsolatban, majd ezeket kiválogassák, és valami könnyen értelmezhetőt rakjanak össze belőlük, inkább tudnának tanulni, könyveket olvasni, vagy akár megnövelhetnék a szabadidejüket is.
Hatékonyság
Mint azt fent is említettem, az AI kevés idő alatt rengeteg információt képes elénk tárni, mindezt sokszínűen, különböző módokon elmagyarázva nekünk, rászorulóknak. Vannak olyan feladatok, melyeket egy diák esetenként nem tud megoldani (itt fennáll az is, hogy egyszerűen nem is érti a feladatot, nem sikerült megértenie x képletet stb.), még akkor sem, ha egy nagyon jó, példás tanulóról beszélünk, így meg kénytelen bizony tiltott útra lépni, és megkérni a ChatGPT-t, hogy magyarázza el neki.
(Itt természetesen nagyon fontos odafigyelni arra, hogy ne essünk túlzásba, és azokat a feladatokat, amiket önerőből is képesek vagyunk megoldani, ne az AI segítségével tegyük. – Ennyi becsület szoruljon belénk!)
Nagyon hasznos tud lenni akkor is, ha például egy idegen nyelv tanulásánál nem vagyunk felkészülve, akár nyelvtani, akár irodalmi szempontból, és a tanártól sem kaptunk egy rendes, érthető magyarázatot, de információk sokaságát szeretnénk magunkba szívni, minél több módon, minél többféleképpen.
Hitelesség
Az előző két érv egyaránt szép és jó, de mennyire lehetnek hitelesek olyan információk, amiket másodpercek alatt ért meg, dolgoz fel, kutat fel a rendszer? És mennyire számíthat a nyelvezet?
Előfordulhat, hogy a mesterséges intelligencia nem jól értelmez egy kérdést vagy egy nyelvtani gyakorlatot, és megtörténhet, hogy általa bukunk el egy egyébként jól alakuló felmérőt. Fontos ezért érthetően és részletesen kifejtenünk neki, mire is vagyunk kíváncsiak. A programot naponta, sőt percenként több ezren is használhatják, így előfordulhat az is, hogy összezavarodik, és rossz válaszokat küld.
Ugyanide tartoznak a szavak, kifejezések, valamint a nyelvezet is, melyet egy ilyen szerver használ egy beadandó megírásakor. Ez azért lehet problémás, mert egy tanár szerintem jól ismeri a diákjait, fogalmazási stílusukat, és könnyen észreveheti, lebuktathatja őket azzal kapcsolatban, hogy nem ők írták a házi feladatot. Ez nyilván többfelől szülhet kellemetlenséget…
Mi marad meg a tanultakból?
Nagyon jó dolog az online információk keresése a ChatGPT vagy más közösségek, hisz hamar megoldhatóak a feladatok, letudhatjuk őket könnyedén. De mi marad így meg belőlük? Természetesen leírjuk az elvárt tudnivalókat, talán utána át is olvassuk őket, de nagyon ritka eset az, hogy meg is tanuljuk, belemerülünk, vagy legalább a másolás idejében oda is figyelünk. Ez talán a legveszélyesebb dolog ebben: hajlamosak vagyunk még a tanárral is elhitetni, hogy ez valóban a mi munkánk, azáltal, hogy kicsit kiszínezzük, egy-két helyesírási hibát is elejtünk benne szándékosan, nehogy a tökéletesség buktasson le. Nem igazságos, azokkal a tanulókkal, osztálytársakkal, barátokkal szemben, akik önerejükből írnak meg egy háromoldalas fogalmazást, mégis kisebb jegyet kapnak, mint mi a csalással. Így az erkölcsi becsületünket is becsapjuk.
Alapjáraton arra épült az egész rendszer, hogy segítsen rajtunk, de egy idő után képesek vagyunk belegabalyodni, vagy ellustulni, és a nagyon egyszerű feladatokat is rábízni a mesterséges intelligenciára…
Összességében, a mesterséges intelligencia használata számos pozitívumot rejt. Gyorsabban meg tudjuk oldani a feladatokat, így időt spórolunk, amit máskor órákig tartó házi feladatok megoldására fordítanánk. Emellett hasznos információkkal is elláthat, és néha talán el is hisszük magunkról, hogy valóban ügyesek vagyunk, ha épp dicséretet kapunk a munkánkért. Ám fontos felismerni, hogy ilyen esetekben ez nem a mi érdemünk. A vizsgákon nem lesz ott mellettünk a program, ott saját tudásunkat kell kamatoztatnunk. Ha azonban túl sokat támaszkodunk ezekre a platformokra, előfordulhat, hogy egyszerű, 30-40 szavas dokumentumokat vagy minimális tudást igénylő feladatokat sem tudunk önállóan megoldani, így nem is gyakoroljuk a szükséges készségeket.
A mesterséges intelligencia segítségét észszerű mértékben igyekezzünk igénybe venni! Ha valamit önállóan meg tudunk oldani, akkor próbáljuk meg saját erőből, még akkor is, ha hibázunk. Elvégre így tanulunk és fejlődünk. Lehet, hogy tudástárunk nem lesz olyan széles és fejlett, mint a mesterséges intelligenciáé, de legalább tudjuk, hogy a miénk, és bármikor, még internetkapcsolat nélkül is használhatjuk!
Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály