Karácsonyi lidércnyomás_Csillag Viktória

Karácsonyi lidércnyomás (1993)

Filmajánló Vikitől

A Halloween-t és Mindenszenteket magunk mögött hagytuk, de a Karácsony még előttünk van. Így estünk hát be két nagyobb ünnep közé. Ha jelenleg te sem tudod eldönteni, hogy milyen hangulatban vagy éppen, akkor ez a mese neked szól.

Karácsonyi lidércnyomás (eredetiben: The Nightmare Before Christmas) Tim Burton rajzai és ötlete alapján készült animációs film, mely Henry Selick rendezésében került a filmvásznakra.

Tim Burton olyan filmeket/ meséket alkotott, melyek áthágták a filmgyártás íratlan szabályait. Az amerikai filmrendező, forgatókönyvíró és festő megalkotta saját egyedi stílusát a filmiparban.

A kezdetekben nem látszott esély arra, hogy híres rendező legyen, hiszen gyerekként csendes és visszahúzódó volt, akinek a társadalomba való beilleszkedés lehetetlennek bizonyult. Imádott egyedül lenni és sötét szobájában festményeket, illetve rajzokat készíteni, aminél nagyobb rajongást csak a filmek iránt tanúsított. Kedvencei a szörnyfilmek voltak, többek között a régi angol Hammer-horrorok, Godzilla és Ray Harryhausen. Ezen információk tudatában nem is olyan meglepő Burton filmjeinek világa.

A film világában minden ünnepnek megvan a maga városa. A történet során először Halloween város lakóinak életét követhetjük nyomon, kifejezetten Jack Skellington életét, aki a történet főszereplője. Jack sikeres abban, amit csinál (ijesztegetés), de úgy érzi, valami hiányzik életéből. Ekkor kerül a képbe Karácsony városa, amibe teljesen beleszeret. Megtetszik neki a pezsgés, a vidámság, és teljes erővel veti bele magát új szerepébe, annak ellenére, hogy mennyire karakteridegen tőle.

Vajon elbukik, vagy sikerül levetkőznie saját adottságait, annak érdekében, hogy megtörje a monotonitást?

A monotonitás, főleg napjainkban, nagyon gyakori problémaként vetődik fel. Rohanunk mindenhonnan, mindenhova, s ahhoz, hogy semmi probléma ne vetődjön fel, bizonyos rendszert kell kialakítanunk. Ez a rendszer azonban könnyen átfordulhat a monotonitásba. Tulajdonképpen a fenti film az ebből való menekülést próbálja lefesteni nekünk. Időnként fontos átnézni, mit szeretünk a jelenlegi életünkben, min változtatnánk. De igyekeznünk kell, hogy a változás hű legyen ahhoz, akik vagyunk. Hajlamosak vagyunk elhamarkodott döntéseket hozni, és vakon hátrahagyni mindenünket egy izgalmas új reményében. Bizonyos idő elteltével az új dolgok is elvesztik varázsukat, így fontos mérlegelni, mi az, ami igazán fontos. Ne féljünk megtörni a monotonitást, de ezzel egyidőben törekednünk kell arra is, hogy ne csak amiatt ragadjunk valamiben benne, mert új.

A monotonitásról megfogalmazott gondolataimat a film kapcsán azért is tartottam fontosnak leírni, mert különösen fiatalon gyakran előfordulhat identitásunk megkérdőjelezése.

Ha te is így érzel, tudd, hogy nem vagy egyedül. Mindent kiforog a kerék a maga idejében!

Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év