citera

Hangszerek világa

A citera

Az egyik legősibb magyar hangszer, amelyik egyben a kedvencem is… Hosszúkás, fából készült, és ha helyesen pengetik, mindenki táncra perdül a dallamaira. Mint az a címből is kiderülhet – ma a citeráról lesz szó!

Mi is az a citera, és honnan ered?

A citera Magyarország egyik legősibb népi hangszere, amelyet évszázadok óta pengetnek a magyar tájakon. Egyes kutatók úgy vélik, hogy őseink, amikor a Kárpát-medencébe érkeztek, valamilyen hasonló hangszert hoztak magukkal, amely idővel a citera helyi változatává alakult. A hangszer azóta is fontos része a magyar zenei hagyománynak, és ma is számos vidéken, főként népzenekarok és hagyományőrző csoportok körében örvend nagy népszerűségnek.

Hogy is néz ki a citera?

A citera hosszúkás, keskeny fatestén több húr fut végig, amelyeket pengetéssel szólaltatnak meg. A test anyaga gyakran keményfából készül, hogy erőteljesebb és tisztább hangzást biztosítson. A húrok két csoportra oszlanak: vannak a dallamhúrok és a kísérő húrok. A dallamhúrok segítségével a zenész változatos dallamokat játszhat, míg a kísérőhúrok a harmóniákat és a ritmust adják hozzá, így lesz a citera hangja egyszerre csengő és érzelmes.

Szemléltetem is egy fotóval a részeit:

Forrás: faipar.hu

Hogyan kell játszani rajta?

A citera játékának titka a pengetési technikában rejlik, amit nem is annyira nehéz megtanulni, mint amilyennek látszik. A jobb kéz pengeti a húrokat, míg a bal kéz a húrok lenyomásával szabályozza a hangmagasságot, így különféle dallamok szólalnak meg. Az egyik legismertebb technika a „pötyögtetés”: gyors, váltakozó pengetéssel érhetjük el, hogy élénk, ritmusos dallamok szülessenek, és a zenébe igazi dinamika kerüljön. A glissando-technika egy másik izgalmas játékmód. Ilyenkor a játékos finoman végighúzza az ujjait a húrokon, így a hangok lágyan csúsznak át egyik hangról a másikra, ami még érzelmesebbé, dallamosabbá teszi a zenét.

Miért különleges a citera a mai napig?

A citera különlegessége abban rejlik, hogy egyidős a magyar népi hagyományokkal, mégis képes megújulni. Az utóbbi évtizedekben a népzenei mozgalom által ismét népszerűvé vált, és fiatalok is egyre többen tanulják meg a játékát. Emellett a hangszer hangzása egyre több műfajban is felbukkan: modern jazzben, világzenében vagy akár popzenében is hallhatjuk, ahogyan a zenészek a citera különleges, csilingelő hangjával gazdagítják a dallamokat. A citera egyszerre része a régi magyar kultúrának, és az új zenei világoknak, hiszen egy olyan hangszer, amely mind a hagyományos népzenei előadásokban, mind a modern zenei stílusokban jól megállja a helyét.

Kendi Dominik-János,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
9. I osztály