Szerelmek és bűnügyek
Bonnie és Clyde
Akármennyire is nehéz elképzelni, a két szó (szerelmek, bűnügyek) teljesen kiegészíti egymást. Csak képzeljük el… amikor valaki kedvéért képesek vagyunk ölni, sőt még a saját életünket is adni, s néha nem is őt, a szeretett személyt kapjuk, csak egy elcsalt, egy tőle lopott csók a jutalmunk. Sok ember számára hátborzongató és teljes mértékben elképzelhetetlen, hogy bankokat vagy boltokat raboljon ki, vagy ami a lopásnál is rosszabb, hogy életeket oltson ki.
De mi van akkor, ha valaki, a lelkünk, a szívünk másik fele fogja a kezünket, és ha kell, a halálba rohan velünk? Mi van akkor, ha valaki úgy gondolja, most vagy mindent megnyer, vagy mindent elveszít? Hisz a lényeg az értelem számára úgyis a szemünk világa…
S mi van akkor, ha amit elmondtam, nem mese vagy egy romantikus történet bevezetője, hanem a 20. század első felének a valósága, mely főszereplője a nagyon jól ismert szerelmespár, Bonnie és Clyde?
Bonnie Elizabeth Parker
A főhősnőnk, Bonnie 1910. október 1-jén született, egy középosztályú család második gyermekeként, s egészen addig nem is kellett aggódniuk az anyagiakon, ameddig a családfenntartó, azaz Bonnie édesapja meg nem halt. Ekkor anyjuk kénytelen volt Nyugat-Dallasba költözni gyermekeivel és varrónőként tevékenykedni. A varrás kevés anyagi javat hozott a családi kasszába, így hát a család elég hamar szegény sorsra jutott. A szegénység és nélkülözések ellenére Bonnie igen okos, szép és meglehetősen erős leányzó volt, a versírásban pedig különösen jeleskedett. Még a 16. életévét sem töltötte be, amikor férjhez ment Roy Thortonhoz, ám gondolni való módon a házasságuk nem működött, s bár hivatalosan sosem váltak el, 3 év múlva külön költöztek. Bonnie hazament édesanyjához, és felszolgálónőként dolgozott egy Dallas-i kávézóban. Naplójában erről az időszakról úgy írt, hogy nagyon untatta őt, és sokkal inkább szeretett volna betekinteni a filmek világába.
Clyde Chestnut Barrow
A fent említett hölgy párja és a bűnügyek nagyobb százalékának elkövetője Clyde volt. Clyde Chestnut Barrow 1909. március 24-én látta meg a napvilágot egy hétgyermekes család ötödik csemetéjeként. Az ő családi háttere sem volt sokkal fényesebb, hasonlóképpen szegények voltak, s még azt sem engedhették meg maguknak, hogy saját, vagy legalább bérházuk legyen, ennélfogva pedig vándor életmódot folytattak, és a kocsijukban aludtak. Lehet, ezek az események voltak az életét leginkább befolyásoló és rossz irányba terelő tényezők, ugyanis többször is elkapták lopásért, amely következményeként 1930-ban börtönbe is zárták. Ebben az időszakban megölte cellatársát mindössze egy vascső segítségével, amiért az szexuálisan bántalmazta őt. Ugyan nem kapott érte életfogytiglani börtönbüntetést, mégsem szabadult ép bőrrel: önszántából levágta két lábujját annak érdekében, hogy hamarabb elhagyhassa a börtön kapuit. Ezt követően, testvérei elmondása szerint teljesen megváltozott, az is előfordulhat, hogy további bűntetteit a börtönben szerzett károk miatt, az ítéletvégrehajtó szervek elleni bosszúból követte el.
Hogyan találkoztak, és azt követően mi történt velük?
A szerelmesek, akik később a történelem legromantikusabb és legikonikusabb bűnözőpárjává lettek, 1930. január 5-én, egy baráti összejövetelen találkoztak, és valószínűleg nem is gondolták, hogy az életük milyen irányt fog ezáltal venni. Clyde 1932-es szabadulását követően egy Ford V8-as gépjárművel és a férfi kedvenc fegyverével, egy BAR-ral (Browning Automatic Rifle) tartották rettegésben szinte az egész Egyesült Államokat. Legalább 9 rendőr életét oltották ki, kiraboltak több boltot és benzinkutat is, elmondásuk szerint néha csak viccből, vagy kalandvágyból. Az akkori gazdasági világválság idején hősökként tekintettek rájuk. Nem szabad azt gondolnunk viszont, hogy a bűnbanda csak ebből a két személyből állt, hisz az ő kezük alatt dolgozott még Clyde bátyja, Buck is, a férfi felesége, Blanche, valamint több, más börtönben megismert cimbora is, mint például: Henry Methvin, Ralph Fults, W. D. Jones és Raymond Hamilton.
Haláluk
A fiatal párt 1934. május 28-án kapták el az egyik barátjuk, Henry szüleinek házánál, ahol rendszeresen meghúzták magukat a rendőrök elől. Azon a végzetes napon azonban nem sikerült, ugyanis Frank Hamer rendőrkapitány már rég a ház közelében várakozott rájuk, és egy-egy lövéssel végzett is velük. A halálukat követő néhány percben tisztelőik, csodálóik elmentek, hogy a tett helyszínéről összeszedjenek néhány emléket a párról, Clyde ingéből egy-egy darabot, vagy az autójuk alkatrészeit.
Vajon mi lett volna, ha?
Biztosan sok Bonnie és Clyde rajongó elgondolkodott már rajta, hogy mi lett volna, ha a szerelem győz. Különös, mert nem az általuk kifosztott boltokat, vagy anyagiakban megcsonkított tulajdonsokat sajnáljuk, hanem az imádott szerelmet, amely attól függetlenül, hogy káros volt, mindenki szívébe vágyat ültetett. Ez is azt bizonyítja, hogy minden más érték mellett a szerelem a legkimagaslóbb.
Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály