
Majomsziget: Tudás, rutin és élmények!
Eve beszámolója
A Majomsziget vezetősége október 25-e és 27-e között sort kerített egy összerázóra, képzéshétvégére Biharfélegyházán, a Napraforgó Alkotótáborban, ahol néhány előadást hallgathattunk meg többek között az újságírásról és fotózásról, és persze a szórakozás is helyet kapott ezek mellett.
Az első napon, azaz pénteken, a megérkezés estéjén az ismerkedés mellett, a Maszol erdélyi hírportál egykori főszerkesztője, Borsi Balázs tartott nekünk egy kisebb előadást, melynek keretein belül az újságírással kapcsolatban tárgyaltunk meg néhány fontos dolgot. Számomra a legérdekesebb téma az volt, hogy mi lehet az újságíró legnagyobb ellensége, aminél felmerült az információk hiánya, valamint az ebből fakadó bizonytalanság, és ezt Borsi Balázs a következő hasonlattal támasztotta alá: „Az információ hiánya olyan, mint egy három lábú szék, aminek csak két lába van”… tehát valami hiányzik, és ingadozik ez a bizonyos szék, így pedig a közölni kívánt információ nem áll meg a lábán. A hiányos, bizonytalan információkat jobb nem beleírni egy újságcikkbe, de ha már ez megtörtént, és az újságcikk alatt szerepel a nevünk, akkor vállaljuk is fel!

A szombati napunk volt talán a legpörgősebb, mivel négyen is tartottak nekünk egy-egy előadást különböző témákban. Először Szabó Ödön parlamenti képviselő beszélt nekünk a politikai kommunikációról, annak fontosságáról, mivoltáról és kivitelezéséről, és a témával kapcsolatban így nyilatkozott: „A fiataloknak is meg kell tanulni kommunikálni, ugyan lehet, hogy sokat beszélnek, de az, hogy miről, hogyan, miként és hol kommunikáljanak, én azt gondolom, hogy ez fontos dolog!” Emellett a hírcsatornák tumultusáról, a bizonyos információs zajról is beszélt, mely jelenség könnyen fókuszvesztéshez vezethet, majd kiemelte az algoritmus veszélyeit is: sokszor előfordul, hogy azonosulunk a hallott véleményekkel...


Ezt követően a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének elnöke, valamint az Újvárad kulturális folyóirat főszerkesztője, Szűcs László tartott nekünk előadást a sajtóműfajokról, valamint a mesterséges intelligencia helyes használatáról az újságírásban.

Nyilván nem csak az agyunkat kellett etetni, hanem a hasunkat is, így egy ebédszünet után folytattuk az előadássorozatot Bíró Norbert, Fotózás és videózás mesterfokon című előadásával, ahol Norbi sok jó tanáccsal és tippel szolgált nekünk azon a téren, hogy hogyan kezdjünk el fotózni és videózni. Ezt követően az elméleti dolgokat gyakorlatba is ágyaztuk, mivel egy összegző videót kellett készítenünk a táborról, melyet megtekinthettek a Majomsziget Instagram és Facebook oldalain. Megtanultuk, hogy a fotózás és videózás nem csak abból áll, hogy elkészítjük az anyagokat; ha profibb képeket szeretnénk vagy videóanyagot, akkor meg is kell azokat szerkeszteni/vágni, és ezekre is kaptunk egy útmutatást Bíró Norberttől. Emellett pedig számít az is, hogy fotóink beszéljenek, rendelkezzenek egy történettel!

Az újságcikkek, fotók vagy videók népszerűsítésére pedig Bauman Dieter-Gergő érkezett hozzánk tanácsokkal, és bemutatta nekünk az online hirdetések hasznosságát és fontosságát.

A továbbiakban az este kártyázással, nevetgéléssel, és szurkolással telt, hiszen szombat este játszott a Real Madrid a Barcelona ellen, és nagy örömünkre 4-0-ra nyert a Barca! És ha már foci, az egyik résztvevőnk, Shifu be is állt focizni a helyi gyerekekkel a tábor melletti műfüves pályán.
Az utolsó napon Német László grafikus beszélt a logótervezésről, designról, arculatról és sok más ezzel kapcsolatos érdekességről.

Az utolsó előadást pedig szintén Borsi Balázs tartotta, de ezúttal az internetes csalások, az úgy nevezett „fake news” került a terítékre. Ezzel kapcsolatban pedig megosztottuk tapasztalatainkat, és megbeszéltük azt, hogy hogyan lehet észrevenni és elkerülni az effajta internetes csalásokat.

Végezetül egy értékelő következett a táborról, megkérdezték tőlünk, hogy ha lenne még ilyen tábor, részt vennénk-e. Személy szerint én jól éreztem magam, és ha lesz még rá alkalom, akkor az első leszek a jelentkezők között, mivel nemcsak az előadások és a képzések, hanem a társaság és a hangulat miatt is megérte eljönni!
Örömteli pillanatok az összerázóról:







Megvalósult a magyar kormány – Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával
Köszönjük, Majomsziget!
Fotók: Márkus Milán, Szűcs Evelyn
Szűcs Evelyn,
Ady Endre Elméleti Líceum,
10. B osztály