összerázó 1

Telik a papír, villan a vaku!

A Majomsziget csapatösszerázó hétvégéje – Írás, fotózás, ismerkedés

Október 25. és 27. között a Majomsziget csapata megrendezte az első komolyabb csapatösszerázóját, egyben képzéshétvégéjét Biharfélegyházán.

A program péntek délután vette kezdetét, és legelőször az online újságírás kihívásaival ismerkedhettünk meg, az előadást Borsi Balázs tartotta. Szó esett az újságírók legnagyobb ellenségeiről, a véleményírás fontosságáról, és egy pár tanácsot is kaptunk annak érdekében, hogy minél figyelemfelkeltőbben adjuk át gondolatainkat. Ezt vacsora, majd szabadprogram követte, a társaság így egy kártyapakli fölött ismerkedett tovább.

A szombatot reggelivel indítottuk, utána pedig belecsaptunk a lecsóba, ugyanis egy, a politikai kommunikációról szóló előadás következett. Szabó Ödön parlamenti képviselő beszélt többek között a hiteles információk fontosságáról, a hírek forrásairól, illetve arról, hogy milyen tényezők segítségével írhatunk kapós, figyelemfelkeltő szöveget; továbbá kiemelte azt is, hogy a bizalom és a kapcsolatok nagyban elősegíthetik a munkánkat.

Ezt egy, a sajtóműfajokról szóló előadás követte, Szűcs Lászlónak, a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete elnökének és az Újvárad kulturális folyóirat főszerkesztőjének köszönhetően itt olyan fontos kérdésekre kaptunk választ, mint például, mitől lesz érdekes egy hír, vagy hogy miben különbözik a nyomtatott sajtó az online sajtótól? Ezzel egybekötve beszélt nekünk a mesterséges intelligencia helyes használatáról is az újságírásban. Itt számos hasznos tanácsot kaptunk, hogy milyen AI-programok segíthetik munkánkat, akár képekkel, akár szöveggel, hanganyaggal dolgozva.

Az előbbi előadásokat egy fotós-videós foglalkozás követte, és mind elméletben, mind gyakorlatban egy összeszedett, egybefogott tudást kaptunk Bíró Norberttől. Az ország egyik legjobb fotósa a fotókkal való történetmesélésről, a zsurnalisztikai fotózásról és az interjúkészítésről adta át nekünk tudását.

Ezt követően Bauman Dieter-Gergő előadását hallgattuk végig, mely a Facebook-reklámokról és az olvasottság maximalizálásáról szólt. Különböző tanácsokat kaptunk azzal kapcsolatban, hogy mikor, hányszor és hol hirdessünk, illetve hogy hogyan kezeljük a hirdetéseket. Ezzel az előadással a szombati napunk véget is ért szakmai szempontból, és mindenki elment a maga dolgára.

Bár a legfiatalabb voltam a jelenlévők között, úgy hiszem, mindenkivel nagyon jól kijöttem, rengeteget beszélgettünk különböző témákról.

Saját véleményem szerint az összerázó jól végezte dolgát, összehozta a közösséget, megadta a lehetőséget arra, hogy személyesen is beszélgessünk munkáinkról, jobban megismerjük egymást. Az ebédlőasztalnál minden nap, minden étkezés során felmerült egy téma, melyet 4-5 másik társammal vitattunk meg. Számomra elképesztően jó élmények voltak az esték is, ahol többen összeültünk, és különböző kártyajátékokkal mulattuk el az időt. A társaság jól kiegészítette egymást, hiszen míg egyesek a fotózásban jeleskedtek, addig mások az írás művészetében emelkedtek ki.

Az utolsó nap egy finom reggelit és két előadást tartogatott a jelenlévők számára. Reggeli után Német László beszélt nekünk a dizájn, logók és az arculat kialakításának fontosságáról, ő többek között a Szigligeti Színháznak is tervezett plakátokat. Kiemelte, hogy hogyan tudunk figyelemfelkeltő plakátokat készíteni, ezeket milyen programokkal érdemes megrajzolni.

Ezt egy álhírekről, átverésekről szóló előadás követte, Borsi Balázzsal. Itt a „fake news” ismertetőjegyeiről, módszereiről és az attól való elhatárolódásról tanultunk. Ezek a témák olvasóként és íróként is teljes mértékben hasznosíthatóak!

A tábor folyamán lehetőségem volt két résztvevővel is interjút készíteni, így zárásként ezeket olvashatjátok a következő sorokban.

Első interjúalanyom Andó Réka, a Majomsziget online ifjúsági lap főszerkesztője volt:

V. Cs.: Mikor és honnan jött a Majomsziget ötlete?

A. R.: Hát, még valamikor év elején jött az ötlet, az Újváradosokkal együtt fel lett mérve a fiatalok, az ifjúság médiafogyasztási szokása, és hát kiderült, hogy nem állunk valami jól. Ezt szándékoztuk kicsit felpezsdíteni. Úgy gondoltuk, hogy kell valami, de valami olyasmi, ami fiatalos, és ezáltal gondoltunk az online felületre, reinkarnáltuk a régi Majomszigetet, ami ugye a 90-es években működött körülbelül egy évig, majd Sziget néven futott tovább.

V. Cs.: Honnan jött az összerázó ötlete?

A. R.: Egy gyűlés során merült fel az ötlet, hogy jó volna egy összerázó, de még akkor nem voltak konkrétumok, majd utána volt szó fotós-videós és újságírói képzésről.

V. Cs.: Volt-e itt kedvenc előadód, előadásod?

A. R.: Nekem igazából mindegyik előadás tetszett, de leginkább a mesterséges intelligenciáról szóló képzés nyerte el a tetszésem témát tekintve, mert arról rendelkezem a legkevesebb ismerettel. Ez volt, ami nekem sok újat tudott mondani, és ami most volt, a logókkal, dizájnnal kapcsolatosan.

V. Cs.: Mit gondolsz a társaságról, jó íróknak és/vagy fotósoknak tartod őket?

A.R.: Igen! Mind ügyesek, aktívak, és szerintem ha odatesszük magunkat, akkor sikerülhet még új tagokat is szerezni, több tartalmat gyártani.

Második interjúalanyom Szűcs Evelyn volt, az Ady Endre Elméleti Líceum 10. B osztályos tanulója és a Majomsziget gyakori szerzője:

V. Cs.: Tetszett-e neked a tábor?

Sz. E.: Nekem nagyon tetszett a tábor. Őszintén szerintem egy nagyon jó ötlet volt, hogy ezt megszervezzék, és amúgy lehetne még több ilyen, én szívesen eljönnék!

V. Cs.: Kedvenc előadó, előadás?

Sz. E.: Hát, nekem nagyon tetszett Szabó Ödön politikai kommunikációról szóló előadása, mivel pszichológiai szempontból is rávilágított ezekre a dolgokra, és engem nagyon bevonzott, mivel érdekel a pszichológia, és szeretnék tanulni is róla. Valamint ez a fotós/videóvágásos előadás is tetszett, mivel egyébként engem a fotózás is érdekel, és szeretnék elkezdeni tanulni róla kicsit komolyabban, de mégis hobbiszinten, és szerintem ez egy nagyon jó alap, amivel el tudnám kezdeni.

V. Cs.: Jönnél-e még ilyen eseményre?

Sz. E.: Természetesen, bármikor! Csak szóljatok, hogyha van!

V. Cs.: Jó volt-e szerinted a társaság? Szerinted jól írnak, fotóznak, mit gondolsz róluk?

Sz. E.: Szerintem nagyon jó volt a társaság, a hangulatot is megadtuk, tehát nem volt az, hogy mindenki ült a saját szobájában, ott kuksoltunk és hallgattunk, hanem átmentünk egyik a másikhoz, összeültünk, beszélgettünk, jól éreztük magunkat, zenét hallgattunk. Úgyhogy, szerintem a társaság maga nagyon jó volt, és mindenki tudott valamiből egy kicsit, amit a másik nem, és ki tudtuk egymást ilyen szempontból is egészíteni. Összességében nagyon jó egy társaság vagyunk így!

További pillanatok a táborból:

Innen is köszönöm ezt a hétvégét mindenkinek, jó társaság gyűlt össze. Alig várom a következő ilyen alkalmat!

Fotók: Kovács Márk (Szili), Márkus Milán, Szűcs Evelyn

Vajna Csongor,
Szacsvay Imre Általános Iskola,
8. osztály