Tippek a hatékony nyelvtanuláshoz
Hogyan tanuljunk sokkal könnyebben idegen nyelveket?
A tanulók, de néha még a felnőttek számára is szükséges, esetleg egy régi vágy lehet megtanulni egy új nyelven beszélni, írni. Néhányan a munkahelyükön szeretnének érvényesülni általa, mások pedig kíváncsiak, hogyan tudnak átugrani egy újabb akadályt az életben. A legelterjedtebb nyelvek a környékünkön a román, a német és természetesen az angol. Egy pár ember azonban igyekszik elsajátítani a spanyol, orosz vagy a francia nyelveket is.
A mai cikkben néhány olyan tippet mutatok be a kedves olvasóknak, melyeket bármelyik nyelv tanulásakor felhasználhatnak.
A türelem rózsát terem!
Az egyik legalapvetőbb dolog, amivel szembe kell néznünk egy nyelv tanulásának kezdetekor, az néha az a dolog is, amit szinte minden egyes alkalomkor elfelejtünk. Ez pedig nem más, mint a türelem. Sajnos, vagy nem sajnos, a hosszantartó és maradandó nyelvtanulás bizony nem megy egyik napról a másikra. Amikor az emberek rájönnek erre, általában hagyják is az egészet, viszont ilyenkor ül a kis angyal a vállukra (aki jelen esetben én vagyok), és mondja el nekik, hogy ma többet tudnak, mint tegnap, és ha nem adják fel, akkor a mai ügyességük holnap akár a triplájára is nőhet. Az elején talán könnyen fognak haladni, és könnyebben veszik az akadályokat, majd később lehet, kicsit elakadnak, de ezon a ponton semmiféleképpen nem szabad feladni!
Részletes, témákra osztott tanulási rendszer:
Újabb fontos dolog lehet nyelvtanuláskor, hogy igyekezni kell témákra bontottan, nap mint nap, vagy legalább hetente többször is tanulni! Nem ajánlott kinyitni az adott nyelv fordítóját vagy szótárát, és igéktől gyümölcsökig mindent össze-vissza megtanulni. Sokkal hatásosabb, ha egyik alkalomkor megtanuljuk a színeket, majd az állatokat, eközben tanulunk némi nyelvtant is, és lépcsőzetesen építjük fel a rendszerünket. A témák szerinti tanulás mellett hasznos lehet az is, ha mindent az alapoktól kezdünk, vagy legalább átismételünk, így nem hagyunk ki egyetlenegy építőtéglát sem!
Minden nap egy keveset!
Nap mint nap nyelvet tanulni nagyon megterhelő, sőt néha lehetetlen is. Különösen akkor, ha az adott személynek munkahelye, családja vagy más kötelezettségei is vannak, márpedig e három közül legalább egy mindenkinek van. Mégis igyekezni kell naponta, vagy kétnaponta tanulgatni, esetleg ismételgetni. Ha a tudásunkat nem is tudjuk minden alkalommal bővíteni, legalább a már meglévő alapot ne felejtsük el!
Gyakorlat:
Gyakorlat teszi a mestert! – hangzik el a közmondás, és ez valóban így van. A tanulás mellett, amennyiben lehetőségünk adódik, kereshetünk barátokat, szerezhetünk ismerősöket, akik azt a nyelvet beszélik, amit mi is el akarunk sajátítani. Természetesen nem érdekbarátságokra vagy kapcsolatokra gondolok itt, hisz a másik embernek a lelkét vagy személyiségét kell megszeressük, nem pedig a hasznot kell látnunk benne! S természetesen, a már meglévő barátainkat sem kell lecserélnünk másokra. Ha viszont van alkalmunk más nemzetiségű barátokat szerezni, ne féljünk bővíteni a kört! Ezáltal bevethetjük tudásunkat, élesben is. Abban az esetben, ha nem tudunk barátokat szerezni sem kell megijedni, hisz zenehallgatással vagy filmnézéssel is tudunk sikereket elérni.
A legfontosabb, hogy ne adjuk fel, és találjuk meg azt a módszert, amely segítségével a leggördülékenyebben tudunk nyelveket megtanulni, ezáltal pedig szellemileg, kulturálisan fejleszteni önmagunkat, és néha még a környezetünkben élő embereket is akár!
Sok sikert kívánok!
Pap Nikoleta,
Mihai Eminescu Főgimnázium,
11. H osztály