nk

NATASCHA KAMPUSCH

A LÁNY, AKI 8 ÉV UTÁN KERÜLT ELŐ

Natascha Kampusch esete sokak számára ismerős lehet, hisz a 2000-es évektől kezdve rengeteg dokumentumfilm és könyv jelent meg a lányról és az ő történetéről, valamint az eset nem is olyan messze híresült el, pontosabban Bécsben. A lány keresését még Magyarországra is kiterjesztették, ugyanis Natascha édesapjának a tulajdonában állt egy vendégház, ahova többször is ellátogattak a kislánnyal.

Natascha Maria Kampusch gyermekkora megterhelő volt, szülei elváltak, édesanyja sokat ítélkezett felette fiatalkorában, édesapja pedig komolytalan volt, és nem szentelt elég időt lányára. Már Natascha gyerekkorában megjelentek olyan tünetek, amelyek a lány szorongását bizonyították, ám sem édesanyja, sem édesapja nem vette figyelembe ezeket.

Egy ma is fiatal nőről van szó, hisz mindössze 36 éves, az eset pedig egészen 1998-ra nyúlik vissza, mikor Natascha 10 éves volt, és kora reggel elindult egyedül az iskolába, ám sosem sikerült oda- vagy hazaérnie. Az út során egy fehér furgonra lett figyelmes, amitől eleinte megijedt, azonban nagylány akart lenni, ezért nem sétált át az út másik oldalára, ennek köszönhetően pedig egy bizonyos Wolfgang Priklopil elrabolta, és a következő 8 évben fogva tartotta egy odúban. Natascha azonban nemcsak túlélte, hanem 2006-ban meg is szökött elrablójától.

A hosszú és kínszenvedésekkel teli 8 évben Natascha teljesen lemondott arról, hogy valaha kiszabadul és újra láthatja a családját, teljesen lemondott a szabadságáról, mert úgy ítélte meg, hogy nagyon kevés esélye van a túlélésre. Ennek ellenére a lány fejében olykor felötlött a gondolat, hogy megpróbálhatna megszökni, ugyanis ahogy teltek az évek, Priklopil egyre engedékenyebb lett, a lány több emberrel is találkozott ezidő alatt, ám senkivel sem sikerült szóba elegyednie.

A lány elrablójában az évek alatt tudatosult, hogy Natascha teljesen feladta, és nem fog küzdeni ellene, így többször kiengedte az udvarra napozni, bevásárlóközpontokba is ellátogattak együtt néha, valamint a lány szökése előtti években Priklopil vett egy lakást, ahova Nataschát rendszeresen elvitte, hogy segítsen neki felújítani, mert a férfi bérbe akarta adni. Az utolsó évek egyik telén síelni mentek, ami a férfi egy kedvenc és minden évben megtörténő kikapcsolódása volt. Natascha itt találkozott egy lánnyal és segítséget kért, ám az nem beszélte a nyelvét, így faképnél hagyta.

A férfi néhány év elteltével felvitte a szobájába a lányt, hogy összebújva alhassanak, későbbi interjúkban azonban Natascha nem beszélt szexuális zaklatásról, így nem tudni pontosan, hogy ezekben az esetekben mi történt.

2006-ban a férfi megpróbálta eladni a fehér furgonját, amellyel elrabolta a lányt. Ekkor történt meg az, amire a 8 év alatt nem volt példa: Priklopil meggondolatlanul nyitva hagyta a kertkaput, Natascha pedig ekkor az udvaron tartózkodott. Meglátta a nyitott kaput, és gondolkodás nélkül kirohant rajta. Futott, ahogy a lába bírta, beszökött egy idős asszonyhoz, aki kihívta a rendőrséget, a lány pedig végre szabad lehetett.

Natascha kiszabadulása után pszichológushoz járt, felkészítették a rá váró hatalmas médiaőrületre, valamint megvizsgálták, hogy a 8 év alatt mekkora lelki sérüléseket szenvedett el. A lány nyitottan beszélt a történtekről, szabadulása után rövid idővel interjúkat is adott, hogy megelőzze a szóbeszédet.

2006 óta saját könyvét is kiadta 3096 nap címmel, valamint egy film is megjelent ugyanezzel a címmel a történetéről.

Wolfgang Priklopil a lány szökését követően öngyilkos lett, a temetése rendőri felügyelet alatt zajlott, amire kevesen mentek el. A ház 2006 óta Natascha Kampusch tulajdonában áll, sosem vált meg tőle. Nem ott él, viszont gyakran látogatja a házat, mindennek ellenére pedig tagadja, hogy Stockholm-szindrómában szenvedett/szenved.

Ha nektek is felkeltette a kíváncsiságotokat ez az ügy, akkor a filmet mindenképpen tudom ajánlani (KIZÁRÓLAG ERŐS IDEGZETŰEKNEK), a könyvbe pedig már csak azért is érdemes belelapozni, mert maga Natascha írta, és az ő személyes élményei vannak benne.

Jó olvasást kívánok hozzá!

Forrás: cosmopolitan.com

Beiland Patrícia,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar nyelv és irodalom,
I. év