
Az érzelmi intelligencia
Fejleszthető-e az empátia érzése?
Mindig is úgy tartottam, hogy az érzelmi intelligencia fejlesztése nagyon fontos az életünkben. Rengeteg önfejlesztő könyvet, cikket találunk az önreflexióval, önmegismeréssel kapcsolatban. Pár héttel ezelőtt egy érdekes kutatás jött velem szembe a témával kapcsolatban. A kutatás célja az volt, hogy kiderítsék, fejleszthető-e ez a készség, illetve változik-e akár nemenként.
A kutatásban 104 hallgató, illetve azok tanárai vettek részt, és a kutatók azt vizsgálták, hogy az empátia tanítható-e; jobban mondva megtanítható-e valakinek az, hogy hogyan „érezze át“ egy másik ember érzéseit. A felméréshez a Davis-féle Interperszonális Reaktivitás Indexet (IRI) használták, pre- és posztteszt alkalmazásával. A két mérés közötti időszakban a résztvevők Rogers-i készségfejlesztő tréningen vettek részt.
Az eredmények kimutatták, hogy az empátia fejleszthetősége statisztikailag szignifikáns javulást demonstrál az empátiás törődés és a perspektívafelvétel alskáláiban. Ezzel szemben, a fejlesztésben nem részesült kontrollcsoport esetében nem volt tapasztalható fejlődés egyik alskálában sem. Bár a női hallgatók magasabb empátiás készséggel rendelkeztek a felmérés kezdetén, a tréning során kiderült, hogy a férfiak empátiás készségei is hasonló mértékben fejleszthetők, és a nemek közötti különbségek csökkentek, tehát mindkét nem egyaránt fejleszthető empátia tekintetében.
A kutatás egyéb eredményei szerint az életkor előrehaladtával, a személyiség érettebbé válásával a személyes distressz alskála értékei csökkenő tendenciát mutatnak. Az empátiás készség fejlődése a gyermekkori kommunikációval és a serdülőkori elképzelt helyzetekkel, szereplőkkel való azonosulással kezdődik, amely a fantázia és az azonosulás képességének fejlődését segíti elő. Ez a fejlődés szakaszosan és folyamatszerűen történik, amit az IRI skála is alátámaszt. Például, a fantáziaskála értékeiben növekedés tapasztalható az egyetemisták körében a serdülők korosztályához képest, ami az érettebb empátiás készségek alapját képezi, mint például a perspektívaváltás és az empatikus törődés.
További megállapítások közé tartozik, hogy a nők empátiás kommunikációja jobb a férfiakénál, de a Carl Rogers elvein alapuló fejlesztő tréning hatására ez a különbség kiegyenlítődött. A kutatás igazolta, hogy az empátia tanítható, nemtől függetlenül, és a vizsgálat során a három alskála (fantáziaskála, empátiás törődés, perspektívaváltás) értékei alapján számított összempátiás potenciált mint emocionális empátiás készséget elemezték.
Remélem, ez a cikk segítséget tud nyújtani a későbbiekben bármilyen emberi kapcsolatod mélyebb kialakításában!
Kiemelt fotó forrása: https://www.uopeople.edu/blog/ai-and-emotional-intelligence/
Csillag Viktória,
Partiumi Keresztény Egyetem, Magyar-Angol nyelv és irodalom szak,
II. év