NotebookLM

NotebookLM – az AI új alakítása

2022 vége egy fontos mérföldkő volt az informatikai világ történelmében, amelyik jóformán minden más életterületre is kihatott: megjelent az első olyan mesterséges intelligencia program, amely elérhető volt kicsinek és nagynak, teljesen ingyenesen, és az addigi variánsokhoz képest áttörést mutatott a műfajban. Megjelent mindenki barátja és ellensége, az, aki pont annyira segíti az egyedet, mint amennyire rombolja azt. Megjelent a ChatGPT, mely olyan széles skálát mutatott be problémamegoldó készségekből, hogy csak ide és oda kaptuk a fejünket, hogy ki tudjuk aknázni a képességeit. Mára már eléggé elterjedt, hogy egy csoportos beszélgetésen ne legyen olyan, aki ne tudna hozzászólni, ha feljön ez az igencsak kényes téma, már ha etikai szemszögből közelítjük meg. De a moralitást tegyük félre, és nézzünk meg egy olyan programot, amely pont arra jó, hogy a sulis feladatainkban segítsen.

A NotebookLM a Google által kifejlesztett, újdonsült AI program, amely különféle kutatásokat végez helyettünk projektekhez, házikhoz, témazárókhoz. A fent említett GPT-től abban tér el, hogy míg ez is az internetet böngészi adatokért, képesek vagyunk hozzáilleszteni dokumentumokat, hanganyagokat, képeket és sok egyebet a virtuális füzetünkbe, hogy az alapján alkosson könnyen követhető anyagokat. A feltöltött információkat kiegészíti a világhálón talált adatokkal, és a két forrás kombinációjából próbál meg eleget tenni kéréseinknek. Specializálva van a tanításra, így a szemnek minél inkább tetszetősebb módon adja át kutatása eredményét.

Vegyünk egy egyszerű példát alapul: biológia vizsgád lesz jövő héten, és a tanárnő egy három oldalas, 10-es betűméretben és bármilyen követhető struktúra és forma nélkül megírt word dokumentumot, egy 30 slide-os ppt prezentációt, és egy 20 perces youtube videót adott fel bemagolni, aminek legalább felét nem érted. A NotebookLM többféle módon képes anyagot megjeleníteni, hogy úgy tudd megtanulni a leckét, ahogy neked kényelmes. Az anyag alapján FAQ móddal gyakori kérdésekre ad választ, és kérdezz-felelek módon adja vissza az olvasottakat; összefoglalókat készít a tananyagokból, és idővonalat, valamint tartalomtáblázatot is csinál az átláthatóság kedvéért, illetve megvan a chatfelülete is, azaz sok más is lekérhető, mint táblázatok kialakítása, szövegek megírása, vagy más egyebek. Viszont talán a legérdekesebb sajátossága az AI podcast. A dokumentumok alapján többperces, kétszereplős podcastet is lehet generálni, ahol egy férfi és egy nő elképzelt beszélgetésének lehetünk tanúi. A furcsa az, hogy nagyon is jól van kivitelezve a hanganyag, a két szereplő között egy furcsa összhang alakul ki, és viccekkel dúsítva egy érdekes pár percet tár elénk a szoftver. Ennek köszönhetően, az auditív memóriások is könnyebben sajátíthatnak el témákat.

A NotebookLM jelenleg több mint 35 nyelven érhető el, köztük a magyar nyelv is választható. Ehhez a https.//notebooklm.google.com/?hl=hu linket kell használni, másképp macerás ennek elérése.

Érdemes megemlíteni, hogy a podcastes mód még csak angol nyelven érhető el, viszont magyar nyelvű szövegekből is tud angol hanganyagot készíteni, ami a későbbi újításig mindenképp egy jó opció. Bátran tudom ajánlani mindenkinek a honlapot tanulásra és más egyébre, hisz ez egy jó példa a tanároknak és a szülőknek arra, hogy a mesterséges intelligenciának igenis van haszna, és nem csak kiskapuk alkalmazására jó.

Kovács Bendegúz,
Ady Endre Elméleti Líceum,
11. D osztály